Zahajovacím snímkem letošního 57. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež bude nový dokument o Hermíně Týrlové, která patřila spolu s Karlem Zemanem či Jiřím Trnkou k zakladatelům českého animovaného filmu. Diváci jej uvidí 26. května večer v kongresovém centru. Zahajovacím snímkem pro dětské publikum bude ve stejný den dopoledne švédský film režiséra Pettera Lennstranda Vzhůru do vesmíru!

„Jsme velmi rádi, že můžeme festival zahájit právě filmem o Hermíně Týrlové, která většinu svého tvůrčího života prožila ve Zlíně. Festivaloví diváci budou mít jedinečnou možnost dozvědět se o první dámě českého animovaného filmu věci, které dosud nezazněly,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Dokument vznikl v koprodukci České televize a města Zlína, režisérem je Pavel Jirásek. „Rozhodl jsem se jít cestou vyprávění samotné Hermíny Týrlové, která chronologicky popisuje celý svůj život a díky unikátním televizním, filmovým nebo rozhlasovým archivním materiálům ve snímku i promlouvá,“ uvedl Jirásek.

Dokument se natáčel v původních zlínských filmových ateliérech a v domě Hermíny Týrlové, podíleli se na něm i studenti zlínské univerzity. Rekonstruovali například vybrané ukázky z původního filmu Týrlové a vytvořili i loutku Ferdy Mravence, z té původní se zachovala jen hlava.

Na festivalu se dokument bude promítat v délce 60 minut, o dva dny později jej uvidí ve zkrácené verzi dlouhé 52 minut televizní diváci na programu ČT Art.

Součástí pátečního zahajovacího ceremoniálu bude i křest DVD s filmy Hermíny Týrlové. Především technické zázemí animací Týrlové bude na festivalu mapovat výstava fotografií nazvaná Ateliér Hermíny Týrlové.

Zdroj: ČTK