Dokument Viktora Kuny o nejvyšším českém pohoří je vzdělávacím dílem i oslavou krkonošských krás.

„Tento film chceme vyrobit proto, že si myslíme, že v dnešní době lidé především cestují do zahraničí a většina cestovatelů tvoří filmy z různých exotických destinací,“ napsal Viktor Kuna v textu, kterým přesvědčoval návštěvníky crowdfundingového serveru startovač.cz, aby finančně přispěli na jeho celovečerní dokument realizovaný v Čechách a na české téma.  Přestože se z částky, plánované především na postprodukci filmu, povedlo (od dvou lidí) vybrat jen 200 korun, snímek Krkonoše bude od 19. ledna k vidění v českých kinech.

Jde o novou, prodlouženou a přestříhanou verzi hodinového filmu, který vznikal tři roky a svou původní premiéru si odbyl v Kině 70 v Jilemnici 24. listopadu 2015 a poté v pražské Lucerně. Snímek měl vysloveně vzdělávací charakter: byl koncipován v souladu se studijními osnovami 2. stupně základních škol a středních škol a je nabízen jako doplňkový výukový materiál.

Krkonoše byly původně pojaty jako komplexní výpověď o populárním českém pohoří, zahrnující především informace „o vývoji geologickém a geomorfologickém, flóře, fauně a historii činnosti člověka“. Nyní je film o víc než půl hodiny delší a jeho obsah bohatší: Viktor Kuna se nabízí coby průvodce hlavními horskými středisky a turistickými cestami. Divák s ním prochází po úbočí Kozích hřbetů, Obřím dolem k Úpskému rašeliništi, k prameni Labe a ledovcovým karům Sněžných jam, Labským dolem k Labskému vodopádu a přes žulové tory na Sněžku.

O tom, co vědí a co si myslí o českých horách, se autor ptá mladých lidí i odborníků, ať už vědce či rozličné činovníky z obou stran hranice (ředitel Karkonoskiego parku narodowego Andrzej Raj, mluvčí KRNAP Radek Drahný, náčelník Horské služby Jiří Brožek…). Ve filmu se objeví i mytická postava Krakonoše ztělesněná v souladu s vizuální tradicí Zdeňkem Čupíkem.

O tom, že jde o dokument zapáleného amatéra, svědčí skutečnost, že Viktor Kuna v projektu figuruje jako režisér, střihač, zvukař, producent a autor hudby. K filmu také sám namluvil komentář. Kunovy životní osudy by přitom vydaly na samostatný film: studoval hudbu v Moskvě, Vídni a Chicagu a do roku 2002 jako sólový houslista spolupracoval s řadou komorních a symfonických orchestrů. Vystupoval v cyklu České filharmonie, FOK či na Pražském jaru. Odehrál asi 1500 sólových koncertů jak v Evropě, tak v Asii a USA. Podílel se na založení několika hudebních festivalů v Německu a Rakousku a v roce 2000 v rámci amerického koncertního turné přednášel na univerzitách na Floridě, v Chicagu či New Yorku. V roce 2002 však úspěšný hudebník musel kvůli úrazu míchy změnit svůj život. Začal se věnovat cestování, vysokohorské turistice a horolezectví. V uplynulých devíti letech zorganizoval a vedl několik horolezeckých expedic v Pamíru, na Kavkaze či v Himalájích.

Kunova společnost Dech hor, jež film Krkonoše spoluvyrobila a distribuuje, nabízí služby také jako cestovní agentura a už řadu let zaštiťuje v Pasekách nad Jizerou Kunův festival alpinismu a dalekých cest. Provozuje rovněž e-shop zaměřený na potřeby horolezce, turisty a cestovatele.

Při práci na dokumentu o Krkonoších se ovšem i tvůrce tak všestranný, jakým Viktor Kuna je, musel spojit s Martinem Králem. Ten je profesorem na sportovním gymnáziu v severočeské Jilemnici a vede zpravodajský a reportážní projekt Televize Krkonoše (ve kterém se Kuna také angažuje). Společně už natočili několik filmů a reportáží cestopisného charakteru. Viktor Kuna už spolupracoval s horolezcem Radkem Jarošem na amatérské reportáži o plavbě na kajacích kolem Liparských ostrovů. Natáčel prý také na svých cestách po Indii, mimo jiné i v buddhistických klášterech. Dokument Krkonoše je ovšem jeho dosud nejambicióznějším dílem. Počítá se i s jeho uvedením v televizi.

 

Krkonose_2Krkonoše (Česká republika 2016), režie, hudba, zvuk, střih: Viktor Kuna, scénář: Martin Král, kamera: Martin Král, Viktor Kuna, účinkují: Viktor Kuna (komentář), Zdeněk Čupík (Krakonoš), Zdeněk Špíšek, Jan Luštinec, Andrzej Raj, Radek Drahný, Jiří Brožek, Radko Tásler, Jiří Flousek a další. Dech hor, 103 minut. Premiéra: 19. 1. 2017.