Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Událo
sti

Doporučujeme
Veronika Zýková 21. 2. 2017

Studentské filmy na 24. ročníku Českého lva

Také letos bude v rámci slavnostního večera výročních cen ČFTA udělena cena nejlepšímu studentskému filmu, jehož tvůrce zároveň získá 100 000 Kč.

Studentské filmy na 24. ročníku Českého lva Vězení (foto: Czech Film Center)
Studentské filmy na Českých lvech

Studentské filmy na Českých lvech

Veronika Zýková

Na vyhlášení 23. ročníku Českých lvů byla pošesté udělena Cena Magnesia za nejlepší studentský snímek. Nestatutární cenu a 100 000 Kč získal režisér filmu Furiant Ondřej Hudeček.

Cenu Magnesia udělují Karlovarské minerální vody ve spolupráci s ČFTA a Czech Film Center, které spolu s odbornou porotou vybere dvacet filmů, z nichž finální pětici zvolí členové ČFTA a zástupci Karlovarských minerálních vod. Část filmů se rovněž každoročně objevuje ve výběrových kolekcích Czech Short Films.

Loni byl z pěti nominovaných filmů (Amanitas, Furiant, Happy End, Lesapán, Táta) vybrán jako vítězný Furiant Ondřeje Hudečka. Letos se v širší nominaci dvaceti filmů objevily tři snímky ze zlínského ateliéru animované tvorby UTB – hravý bakalářský Domek Veroniky Zacharové (zařazen do výběru Czech Short Films), která slavila festivalové úspěchy se svým předchozím filmem Co se stalo v ZOO, rovněž bakalářský Domov Aliony Baranavové a magisterský Feedback bratrů Filipa a Ondřeje Javorových, jenž vznikl ve spolupráci s FAMU.

Z katedry animované tvorby FAMU se do širších nominací dostal Pérák. Stín nad Prahou Marka Bergera (výběr Czech Short Films). Ten ve svém filmu propojil superhrdinského Péráka, brutálně bojujícího s nacisty v okupované Praze, s legendou o Golemovi a neméně legendárním ježkem v kleci. Dále byl nominován snímek Hany Stehlíkové Pět jednoduchých tipů, jak najít spřízněnou duši, oceněný za nejlepší režii animovaného filmu na FAMUfestu, Room Jany Kristýny Nováčkové a Seed Jana Kokolii.

Z dokumentární tvorby byly vybrány dva filmy studentů FAMU – školní cvičení druhého ročníku, zabývající se motivacemi držení střelných zbraní a jejich dostupností, Do zbraně Barbory Chalupové (film byl uveden na MFDF Ji.hlava, ke zhlédnutí je zde), osobní dokument I ♥ Lenky Benešové (výběr Czech Short Films) o hledání partnera, vtipně pracující mj. s voiceoverem autorky předčítající zprávy na Tinderu, a klauzurní práce Lukáše Jančíka Ústí, natočená kompletně v multiexpozici.
 

cerny dort
Černý dort (foto: Czech Film Center)

Nejpočetnější zastoupení mají hrané filmy, kterým s jedinou výjimkou dominuje FAMU. V širší nominaci figurují filmy Nehoda Šimona Štefanidese (výběr Czech Short Films), absolventský snímek Fiony Zieglerové Díky Bene (Toda raba Ben) a Imitace Sashi Stelchenka. Ve finální pětici nominované na Magnesii figuruje 3. poločas Jiřího Volka. Tento režisér se dlouhodobě věnuje hooligans, rowdies a fanouškovskému prostředí fotbalu vůbec (mj. režíroval díl televizních Kmenů věnovaný Hooligans a natočil dokument Pojeďme společně vlakem do Ostravy) získal cenu na FAMUfestu za nejlepší scénář. Z téhož festivalu si ceny pro nejlepší film a režii odnesla Johana Švarcová za svůj Černý dort, jenž rovněž postoupil mezi pět finalistů. Absolventský film odehrávající se na rodinné oslavě klade důraz na emoce a drobné náznaky související s dlouho zamlčovanou skutečností. Kyjev Moskva Anny Lyubynetske ukazuje, jak jednoduše může válečný konflikt zasáhnout do života jedince. Vězení Damiána Vondráška (výběr Czech Short Films) se opírá o výkon Jakuba Koudely v roli Jakuba, který ztratil kvůli nedostatečné kvalifikaci práci ve školství a uchází se o místo ve vězeňské službě, kde pracuje také jeho tchán, mezi nímž a Jakubem panuje animozita.

Jediným snímkem z písecké FAMO, který se dostal do širší a posléze užší nominace, je Benny Michala Hrušky (výběr Czech Short Films). „Cynická krimi-komedie“ by podle anotace měla vypovídat o „zvrácených hodnotách a prázdných vztazích“, vypovídá však pouze o zvládnutí filmových postupů a pokusu o vtipnost.

Zmiňovaný výběr Czech Short Films, který pravidelně připravuje Czech Film Center, poprvé nevyjde na DVD, ale bude ke zhlédnutí na webu. Výběr, jenž slouží zejména k prezentaci českých krátkých filmů na zahraničních festivalech, obsahuje nejen studentské snímky, ale také filmy zkušených autorů. Mezi nimi najdeme Vánoční baladu Michala Žabky, která se objevila v distribučním pásmu Pojar dětem, či metrický filmový portrét Rekonstrukce průmyslu teoretičky a dokumentaristky Andrey Slovákové, jenž byl k vidění na MFDF Ji.hlava. Za pozornost stojí také poetický dokument Stopy, střepy, kořeny (ke zhlédnutí zde) absolventky FAMU Květy Přibylové. Z kolekce se délkou výroby a produkčním zázemím vymyká film Marie Dvořákové Who is Who in Mycology (Kdo je kdo v mykologii) o mladém trombonistovi, jedné vývrtce, dívce a plísních, jejž autorka začala připravovat na FAMU a dokončila během studií v New Yorku. Na jeho making-of se můžete podívat zde.