Doporučujeme

Takový je život

drama

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Such Is Life / The Story of a Prague Washerwoman

Minutáž

75

Žánr

drama

Země původu

Československo

Copyright

1929

Rok výroby

1929

Premiéra

09.05.1930

Jazyková verze

česká

Režie

Carl Junghans

Scénář

Carl Junghans

Námět

Carl Junghans

Video

Doporučujeme

Autorský snímek německého režiséra Carla Junghanse zachycuje tragický příběh stárnoucí pradleny, z jejíž dřiny žije prostopášný manžel – násilník a alkoholik. Psychologické drama se sociálními motivy, jež námětově čerpá ze Zolova románu Zabiják, reprezentuje rozvinutým filmovým jazykem s progresivními montážními postupy a důrazem na symbolickou funkci detailu vrcholnou éru němé kinematografie. Navzdory nástupu zvukového filmu koncem 20. let vznikl snímek, ovlivněný vlnou sociálního realismu v evropské kinematografii, jako němý, což se podepsalo na jeho finančním neúspěchu. Přestože film prošel českými kiny v době svého premiérového uvedení takřka bez povšimnutí, patří mezi uznávané filmy vrcholné němé éry světové úrovně a byl oceněn v bruselské anketě filmových historiků v roce 1958. U příležitosti obnoveného uvedení v roce 1959 sestavil dochované filmové materiály Elmar Klos a hudbu „na míru“ filmu složil Zdeněk Liška. Nezapočatý a neskončený úsek šedého života opilého dělníka, upracované ženy a nešťastné dcery obklopil režisér neradostným prostředím imaginárního města, k jehož kompozici mu sloužila velmi obratně volená pražská místa. Přitom nedbal příliš vnější jednoty místa. Jeho střih ruského typu, založený spíše na asociaci bezprostředních vizuálních dojmů než na detailní logičnosti postupu, mu dovoloval vytvářet libovolná ovzduší scén, aniž rušil nedostatek schematické přehlednosti a jasné místní a dějové orientace, na jaké jsme zvyklí z amerických filmů. [ah. (1930): Takový je život. Studio 2, č. 5, s. 158.]

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Hrdinkou filmu je proletářská žena a matka. Její muž, uhlíř, propadá alkoholu a zanedbává práci. Po propuštění tráví většinu času v hospodě, kde s kamarády a se svou milenkou, číšnicí, utrácí peníze, které jeho žena vydělala jako pradlena. Žena si uprostřed práce a starostí ani nevzpomene, že má narozeniny, ale sousedé jí přijdou blahopřát. I tento radostný den však končí smutně: muž se opět vrátí opilý. Když v záchvatu zuřivosti začne ničit chudé zařízení domácnosti, žena jej vyžene. Muž se odstěhuje k milence. Jednoho dne se žena při praní těžce opaří a za několik dní zemře. Muž se vrátí domů a vystrojí jí prostý pohřeb, kterého se zúčastní všichni sousedé. Po pohřbu je muž pohostí v blízkém hostinci. Pak se všichni vrátí do svých domovů, jako by se nic nestalo. Vždyť takový je život.

Film upravil a ozvučil v roce 1959 režisér Elmar Klos, hudbu složil Zdeněk Liška (K-A 1823,8 m). Restaurování 2016: K němému filmu Takový je život se nedochoval ani originální negativ, ani žádná dobová kopie. Nejlepší materiál, který jsme měli k dispozici, byla němá acetátní kopie na materiálu Agfa. Ta sloužila i jako zdroj pro digitalizaci, která probíhala v rozlišení 4K, pracovní a finalizační rozlišení bylo 2K. Vzhledem k nedostupnosti referenční či jiné kvalitně zpracované kopie byly tonální úpravy provedeny za účelem co nejoptimálnějšího podání. Okénka chybějící v primárním zdroji byla nahrazena okénky z dalších dostupných kopií, v odůvodněných případech byly nahrazeny celé záběry. Film byl na konci padesátých let minulého století dodatečně ozvučen, v archivu se dochovaly kopie této verze, nesou však oříznutý obraz (vlevo na místě zvukové stopy). Tato verze filmu byla i obsahově zkrácena, proto žádná z těchto kopií nemohla sloužit jako zdroj pro digitalizaci původní, němé verze. Nebyla použita ani hudba, kterou pro film v roce 1959 složil Zdeněk Liška a pro obnovené uvedení filmu byla složena hudba nová (Jan Burian Ml.).

Takový je život si hudbu „nadiktoval“ sám

Hudební skladatel Jan Burian ml. se dlouhodobě věnuje zejména scénické hudbě, vytvářel ale také hudební složku k filmům ...

Carl Junghans

Carl Junghans je známý především „labutí písní němé kinematografie“ – snímkem Takový je život, který natočil v Českoslov...

Takový je život

Syrové česko-německé drama s mezinárodním obsazením je v kontextu prvorepublikové tvorby počinem tematicky i stylisticky...

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Theodor Pištěk

Theodor Pištěk

uhlíř, pradlenin manžel

Máňa Ženíšková

Máňa Ženíšková

uhlířova dcera

Wolfgang Zilzer

Wolfgang Zilzer

nápadník uhlířovy dcery

Manja Kellerová

Manja Kellerová

žena krejčího

Eman Fiala

Eman Fiala

pianista v hospodě

Valeska Gert

Valeska Gert

číšnice

Uli Tridenskaja

Uli Tridenskaja

sousedka, pradlenina přítelkyně

Betty Kysilková

Betty Kysilková

výplatčí

Edith Ledererová

Edith Ledererová

dcerka krejčího

Max Körner

Max Körner

majitel uhlířského závodu

Ludvík Veverka

Ludvík Veverka

zákazník u manikúry

František Kreuzmann

František Kreuzmann

ředitel salonu krásy

Božena Šupková

Božena Šupková

zákaznice u manikúry

Rudolf Lavecký

Rudolf Lavecký

majitel salonu krásy

Viktor Nejedlý

Viktor Nejedlý

hospodský

Zdena Kavková

Zdena Kavková

animírka

Karel Šindler

Karel Šindler

tlustý muž v hospodě

Milka Balek-Brodská

Milka Balek-Brodská

zaměstnavatelka pradleny

František Juhan

František Juhan

uhlíř

Alfred Schlesinger

Alfred Schlesinger

host ve výčepu

Josef Kobík

Josef Kobík

host ve výčepu

Emil Šulc

Emil Šulc

host ve výčepu

Filip Balek-Brodský

Filip Balek-Brodský

host ve výčepu

Původní filmový námět

Carl Junghans

Scénář

Carl Junghans

Architekt

Ernst Meiwers

Spolupráce

Elmar Klos (úprava a ozvučení 1959)

Hudba

Jan Burian ml. (Hudba pro restaurovanou verzi 2016),

Zdeněk Liška (ozvučení 1959)

Původní název

Takový je život

Anglický název

Such Is Life / The Story of a Prague Washerwoman

Souběžný název

Román pražské pradleny

Copyright

1929

Rok výroby

1929

Premiéra

09.05.1930

Produkční společnost

Václav Bukač,

Theodor Pištěk

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Starfilm