Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Tuláci

psychologický

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Wanderers

Minutáž

59

Žánr

psychologický

Země původu

Česká republika

Copyright

2001

Rok výroby

2001

Premiéra

25.01.2007

Jazyková verze

česká

Režie

Vít Olmer

Scénář

Václav Dušek
Doporučujeme

Příběh o přátelství, prvních láskách a klukovských snech.

Zkušený režisér Vít Olmer natočil televizní adaptaci stejnojmenné předlohy Václava Duška z prostředí poválečného Karlína. Dobrodružný film Tuláci vypráví o dospívajícím chlapci Tadeášovi, který zažívá různé příhody s partou kluků, chce najít ovdovělé mamince ženicha a sám se poprvé zamiluje. Jeho optikou sledujeme život čtvrti s rázovitými figurkami, s atmosférou 50. let včetně konkrétních historických událostí (zestátňování majetku, nedostatek potravin, umísťování kočovných Romů do domů, pohřeb prezidenta Zápotockého v týdeníku apod.). – Snímek, zdařile evokující dobu, působí i přes vážná témata dojmem idyly. Přispívají k tomu i četné dobové písně. -dh-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Karlín, 50. léta. Do pavlačového domu se přistěhuje cikánská dívka s rodinou. Asi třináctiletý Tadeáš Falk přezdívaný Šupy tu žije v chudobě jen s matkou. Patří do klukovské party Kardinálů, kteří na nové poměry reagují heslem Do emigrace!, a se starším kamarádem Harym vymýšlí různé klukoviny. Oběma se líbí cikánka, jíž dá Šupy přezdívku Růže, podle květu v jejích dlouhých vlasech. Pekařská dívka Mařka kvůli ní na Tadeáše žárlí. – Kardinálové donesou do sběrny podezřele těžkou špuli papíru. Před šéfem znemožní mladíka Vajgla, který jim dělal potíže. – Šupy chodí pro cigarety zhýralému nájemníkovi Bergmanovi. – Řezník chce do své sbírky pramen vlasů od Růže, ta se však poleká a uteče. – O Tadeášovu matku se uchází kolega z práce. Oběma je protivný. – Chlapec si přivydělává tím, že vozí na procházky mentálně postiženou Handu. Jednou se k němu přidá Růže a Hary, který je přemluví ke koupání. Zmáčenou Handu pak musejí dát v kadeřnictví do pořádku. Kamarádi se trochu chytnou. – Bergman marně navrhuje Tadeášově matce společné soužití. – Handa zemře po zápalu plic a Šupy má výčitky. Baví se s Růží o smrti. – Cikánka se kdekomu nezamlouvá pro svůj původ. – Tadeáš chce matce dohodit staršího učitele houslí, ale podle ní je to starý paprika. Syn jí vyčte, že dělá z mrtvého otce modlu. – Tadeáš sežene pro Růži maso od řezníka, který chce za to pramen jejích vlasů. Vidí dívku líbat se s Harym. – Na zábavě, kde Chicago zpívá rokenrolové písně, zasáhne policie přivolaná Vajglem. Podezření z udání ovšem padne na Haryho. – Růži, která nechodí do školy, odveze sociálka; zřejmě ji nahlásila žárlivá Mařka. – Kluci z party zbijí Haryho. Unavený Tadeáš usne venku za městem. Najde ho Hary. Chlapec spěchá do fabriky za matkou, která o něho měla strach. -dh-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Vojtěch Kotek

Vojtěch Kotek

Tadeáš Falk

Lucie Bandyová

Lucie Bandyová

Růže

Pavel Dytrt

Pavel Dytrt

Moulin

Kristýna Svatá

Kristýna Svatá

Mařka

Anna Ferencová

Anna Ferencová

Lipertová

Marika Sarah Procházková

Marika Sarah Procházková

Josefka

Magda Weigertová

Magda Weigertová

Hronešová

Gabriela Moravcová

Gabriela Moravcová

Handa

Jiřina Jelenská

Jiřina Jelenská

správcová

Předloha

Václav Dušek (Tuláci) (Československý spisovatel, Praha 1978)

Návrhy kostýmů

Simona Chytrová

Vedoucí produkce

Jiřina Bílá

Písně

různé skladby a písně

Původní název

Tuláci

Anglický název

Wanderers

Copyright

2001

Rok výroby

2001

Premiéra

25.01.2007

Výrobce

Česká televize,

TS Dušana Kukala (Česká televize)

Distribuce

Atypfilm, s. r. o. (DVD kinodistribuce/DVD cinema distribution)

Nosič

DVD-K

Barva

colour

Verze

česká