Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Ježíš je normální!

dokument

Typologie filmu

dokumentární

Anglický název

Take It Jeasy!

Minutáž

66

Žánr

dokument

Země původu

Česká republika, Slovensko

Copyright

2008

Rok výroby

2008

Premiéra

14.01.2009

Režie

Tereza Nvotová

Scénář

Tereza Nvotová

Námět

Tereza Nvotová
Doporučujeme

Kde končí hranice svobody a začíná manipulace..?

Film studentky katedry dokumentární tvorby FAMU Terezy Nvotové (známé z hlavní dívčí role ve snímku Malé oslavy) Ježíš je normální! s podtitulem (pozpátku) Řtinvez delhop se zabývá pojetím víry a řízenou výchovou dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Nvotová ve filmu reflektuje vlastní zkušenost ze školy amerických misionářů Hnutí víry při setkání s bývalými spolužáky a s třídním učitelem. S kamerou se také vydala na výroční Konferenci víry a ohně Triumfálního centra víry ze stejného hnutí. Tento náboženský sbor je některými odborníky považován za sektu a kázání jsou zde založena na sugestivitě pastora, s níž je přistupováno i k malým dětem, což je přinejmenším problematické. Dokument i přes značné režijní nedostatky nabízí zajímavý pohled zevnitř komunity a otevírá diskusi o tom, kde končí hranice svobody a kde začíná nebezpečná manipulace. -dh-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Režisérka studovala ve škole amerických misionářů Hnutí víry. Prohlíží si budovu školy. Sejde se s bývalými spolužáky a s třídním. Společně vzpomínají na výuku, modlitby a písně. – U pražského Anděla zpívá skupina mladých píseň o Ježíšově lásce, což autorce připomene její dětství. Člen sboru oslovuje kolemjdoucí mládež a nabádá ji k víře. Jeho manželka pak líčí, jak v křesťanském centru, kde oba vedou kázání, našla díky Bohu muže. Mladí tu jsou povzbuzováni hudbou a neformálním kázáním. Církev pořádá Konference víry a ohně, kde se mj. zpívají náboženské písně na popové melodie s živým hudebním doprovodem. Kazatel energicky chválí Boha a provolává v každé větě „haleluja“. Ve vedlejší místnosti se koná konference pro děti, kde je Ježíš kazatelkou označován za „největšího borce“. – Nvotová vzpomíná na školní výlety. Její bývalý učitel tvrdí, že k manipulaci při výuce nedocházelo. – Děti na konferenci chvála boží moc nebaví. – Nvotová připomíná, jak jejich učitel vyučoval evoluci podle křesťanské ideologie. Ten vysvětlí, že učil obě teorie a že ta o Bohu stvořiteli je pro děti pochopitelnější. – Na konferenci je dětem předkládáno, že Bůh je v nich, což je prý „síla“ a Bůh to má „vymakaný“. – Učitel se vášnivě věnuje atletice. Odsuzuje víry, jež neumožňují zamýšlet se nad kázaným slovem. – Pastor na konferenci zapáleně vykřikuje hesla. Klíčové věty opakuje dokola. – Dívka z Centra popisuje, jak zprvu nechápala průběh kázání, např. zvedání rukou při zpěvu. – Děti zpívají o boží slávě. – Učitel v dětech vidí rovnocenné věřící. Ke křesťanství se přiklonil jako malý, když přemýšlel o tom, co bude po smrti. – Zfanatizované děti pod vlivem písní i pláčou. – Kazatel na konferenci se rukou dotýká věřících se zdravotními problémy a křikem z nich vypuzuje nemoc. Lidé v transu padají k zemi. – Učitel věří v zázraky a Nvotová mu oponuje. Podle něj nebylo dokázáno, že Bůh není. – Nemocní na konferenci meditují vleže na zemi. Asi desetiletý chlapec popisuje za povzbuzování kazatelky, jak do něj právě vstoupil Bůh. – Bývalí spolužáci shrnují své názory, vyplývající ze zkušeností z křesťanské školy. -dh-

Špína

Celovečerní hraný debut Terezy Nvotové Špína o vypořádávání se znásilněním měl světovou premiéru na festivalu v Rotterda...

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
bývalí spolužáci Terezy Nvotové ze Školy budoucnosti v Bratislavě

bývalí spolužáci Terezy Nvotové ze Školy budoucnosti v Bratislavě

bývalý třídní učitel Terezy Nvotové ze Školy budoucnosti v Bratislavě

bývalý třídní učitel Terezy Nvotové ze Školy budoucnosti v Bratislavě

členové Triumfálního centra víry

členové Triumfálního centra víry

účastníci Konfederace víry a ohně

účastníci Konfederace víry a ohně

Vítěz

Festival: 5. mezinárodní festival filmů žen a o ženách – Femina Film 2009

2009
Lokalita: Ústí nad Labem / Česká republika
cena za nejlepší dokumentární film
Tereza Nvotová

Písně

různé skladby a písně

Původní název

Ježíš je normální!

Anglický název

Take It Jeasy!

Pracovní název

Hypermarket víry

Copyright

2008

Rok výroby

2008

Premiéra

14.01.2009

Distribuce

BONTONFILM a. s. (DVD kinodistribuce/DVD cinema distribution)

Nosič

35mm, DVD

Barva

colour