Rock života

dokument

Typologie filmu

dokumentární

Anglický název

A Catapult of Fate

Minutáž

86

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Rok výroby

2010

Premiéra

03.11.2011

Jazyková verze

česká

Režie

Jan Gogola ml.

Scénář

Jan Gogola ml.

Námět

Jan Gogola ml.

Anotace

Zkušený dokumentarista Jan Gogola ml. sledoval více než rok vůdčí postavu beatové skupiny Katapult Oldřicha Říhu (nar. 1948). Ve snímku Rock života ho zachytil v mezní situaci: zemřeli mu dva jeho spoluhráči a on rozmýšlí, co dál. Kapela má stále širokou základnu fanoušků a Říha i po desetiletích pro ni žije. I proto se pokusí o zachování legendární skupiny s mnohem mladšími muzikanty. – Film ukazuje schopnost stárnoucího rockera čelit těžkým ranám. Režisér s ním vstupuje do dialogu a nutí ho k existenciálním výpovědím. Vyniká tak protagonistova zaťatost a sebejistota (vyjádřená ostatně i v jeho přezdívce Vedoucí). Tím, že ji filmař zároveň jemně zpochybňuje, vnáší do díla i osobitý humor. Zajímavý bilanční portrét, přesahující původní zadání, vznikl v koprodukci filmového kanálu HBO v rámci cyklu Bez cenzury. Je zajímavý i v konfrontaci s obdobným projektem HBO, dokumentem Vladimíra Michálka EM a ON (2011).

Obsah

Skupina Katapult (1975 – ?), cca 7000 koncertů a 100 000 nosičů. Zlatý slavík 1979 a 1980.Zima 2009. Lídr skupiny Oldřich Vedoucí Říha sleduje z balkonu domu u hřbitova pohřeb Jiřího Dědka Šindeláře, zakládajícího člena a baskytaristy Katapultu. Nechce být mezi truchlícími, někteří by mu mohli zkazit pocit z té chvíle. – V den vzpomínkového koncertu na Šindeláře zemřel další člen, bubeník Karel Káša Jahn. Říha nechce držet smutek, ale zamýšlí hrát s novými mladými členy a předávat fanouškům dál svou energii. Vadí mu „filozofické“ otázky režiséra. Vzpomínkový večer se nazývá S pomocí přátel. – Říha se na hřbitově sám setká s vdovou Nevěstou Šindelářovou. – Zatímco fanoušci Říhu zbožňují, on řeší budoucnost kapely. – Jaro. V kulturním domě v Podmoklech bylo otevřeno muzeum skupiny, jehož součástí je kout s fotkami všech tří mrtvých členů kapely, včetně Anatoli Tolji Kohouta, který zemřel v roce 1997. Před fotkami, jakýmsi oltáříkem, lze pokleknout. Podle Říhy může i nemusí jít o recesi. – Katapult je v rámci cen Anděl uveden Akademií populární hudby do Síně slávy. Říha je ceremoniálem znechucen. Ve foyeru se o kapele pochvalně vyjadřuje Miro Žbirka. Marek Eben přirovnává Oldu Říhu k pařezu, který je stálý a pořád zůstává na svém místě. – Říhova žena má strach, že skončí kapela, která znamená pro jejího muže velmi mnoho. – Léto. Říha na chalupě v Pošumaví obdivně listuje v monografii o Josefu Ladovi. Mluví o možné obnově skupiny. Má pocit, že s jejím rozpadem by přišel o vše. Je šťastný, že o něj posluchači mají stále zájem. Na nové spoluhráče klade vysoké nároky. S manželkou mají harmonický vztah. – Podzim. Říha přijal mladého bubeníka Ondřeje Timpla. – I přes svou nesportovní postavu hraje jednou týdně squash. – Smrt podle něj paradoxně oživila kapelu. V šatně před koncertem předvádí kapelník svou typickou aroganci. Večer zahájí písní Živýho mě nedostanou.Zima. Vše okolo kapely organizačně zajišťuje Říha s manželkou v podkrovní kanceláři. – Katapult má svou zkušebnu od roku 1985. Říha chválí staré nástroje a zvukovou techniku. Režiséra zajímá, jestli si už za sebe hledá náhradu. – 1. května 2010. Katapult má vystoupení v kostele v Horní Brusnici. Říha ve zpovědnici sebejistě prohlašuje, že nikomu neublížil, a nemusí tedy prosit o odpuštění. Sám prý nikomu neodpouští. – Po koncertě je nepříjemný na spoluhráče. Nová deska Katapultu se jmenuje Radosti života. -dh-

Poznámka

Film je zařazen do projektu Česká radost v českých kinech.

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Jan Gogola ml.

Dramaturgie

Martin Mareček

Výkonná produkce

Martina Šantavá (HBO)

Producent

Marc Lorber (HBO), Ladislav Cmíral (CIREAL)

Vedoucí výroby

Ladislav Cmíral

Spolupráce

Aleš Hrbek (textař nového CD Radosti života), Jiří Kubík (asistent střihu a obrazová postprodukce)

Hudba

Písně

Katapult, S pomocí přátel, Rovnováha, Jen jednou dostat šanci, Živýho mě nedostanou, Metrosexuál, Hlupák váhá, Někdy příště, Když (srdce puls), různé skladby a písně

Hudba k písni

Oldřich Říha (Katapult), Oldřich Říha (S pomocí přátel), Oldřich Říha (Rovnováha), Oldřich Říha (Jen jednou dostat šanci), Oldřich Říha (Živýho mě nedostanou), Oldřich Říha (Metrosexuál), Oldřich Říha (Hlupák váhá), Oldřich Říha (Někdy příště), Oldřich Říha (Když (srdce puls))

Text písně

Ladislav Vostárek (Katapult), František Ringo Čech (S pomocí přátel), Pavel Vrba (Rovnováha), Ladislav Vostárek (Jen jednou dostat šanci), Michal Vukovič (Živýho mě nedostanou), Aleš Hrbek (Metrosexuál), Ladislav Vostárek (Hlupák váhá), Pavel Půta (Někdy příště), Aleš Hrbek (Když (srdce puls))

Produkční údaje

Původní název

Rock života

Anglický název

A Catapult of Fate

Pracovní název

Katapulty obyčejné legendy

Copyright

2011

Rok výroby

2010

Premiéra

03.11.2011

Distribuční slogan

Obyčejná legenda Olda Říha jako Katapult osudu.

Distribuce

Verbascum Imago

Technické údaje

Barva

colour

Verze

česká