Aktualita

parodie

Typologie

animovaný

Délka

krátkometrážní

Anglický název

Newsreel

Minutáž

8 min

Země původu

Česká republika

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

15.03.2000

Jazyková verze

česká, anglická

Režie

Helena Dušková

Anotace

Animovaný snímek Aktualita je parafrází protektorátních filmových týdeníků a vznikl jako neoddělitelná součást a zároveň předfilm snímku Musíme si pomáhat (2000; jména tvůrců jsou uvedena až v jeho závěrečných titulcích). S nadsázkou autoři „citují“ optimistické dobové komentáře, za nimiž se skrývá zrůdná totalitní ideologie. Stejně jako v celovečerním filmu se i zde odráží podobnost fašistického a socialistického režimu (v závěru Aktuality byla původně zařazená série reklam, uvedená hitlerovsky vyhlížejícím Vajíčkem; tedy postavičkou převzatou z televizní éry sedmdesátých let). – Černobílé obrázky výtvarníka Pavla Reisenauera, rozpohybované ve filmu, tvoří rovněž ilustrace ke knižnímu vydání Jarchovského novely Musíme si pomáhat.

Obsah

Zatemnění v květnu. Kvůli náletům se město v půl desáté večer ponoří do tmy. Kontroluje to udavač s digitálními hodinkami. – Pamatuj! Poslouchání zahraničních rozhlasových stanic je zakázáno a může být trestáno káznicí nebo i smrtí. Jednu posluchačku zabije blesk z rádia. – Šetřte obdělaných polí. Chůze v obilí se krutě trestá, neboť každá šlápota v obilí připraví děti o krajíc chleba. – Nové obutí nákladních vozů: čtvercové dřevěné pneumatiky. – Zpracování kuchyňského odpadu. Pomyje z městských domácností pomáhají hospodářství: organizovaně se svážejí k výkrmu prasat. – Mlč! Nepřítel naslouchá! Klevetící ženy zmlknou, když se k nim přiblíží nepřátelská slepice. Ta snese místo vejce granát, jenž vybuchne. – Židé křečkují potraviny. Strážník a udavač udělají krátký proces s křečkem z pražské Maislovy ulice: k smrti ho vyčerpají v karuselu. – Vůdcův lidský profil. Autoři filmu přejí vše nejlepší k třiapadesátým narozeninám Adolfu Hitlerovi, ušlechtilému lidumilovi a v podstatě umělci. – Ferda mravenec před kamerou. Hermína Týrlová natáčí ve zlínských ateliérech nový loutkový film s (hajlujícím) Sekorovým hrdinou. – Letošní móda. Firma United Farben of Benito představuje novou kolekci. V módě jsou letos vlajkové barvy nacistických stran. – 5000. gól Josefa „Pepiho“ Bicana. Chlouba pražské Slavie Pepi Bican vsítí branku; místo míče kope do utržené hlavy protihráče. -zk-

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Helena Dušková, Pavel Reisenauer

Technický scénář

Helena Dušková

Výtvarník

Pavel Reisenauer

Triky

Pavel Kryml (realizace obrazových triků), Ivan Haták (realizace obrazových triků), Jiří Milfait (realizace obrazových triků), Michal Vlček (realizace obrazových triků)

Vedoucí výroby

Pavla Tomsová

Zástupce vedoucího výroby

Michaela Jarošová

Spolupráce

Aleš Najbrt (grafická spolupráce), grafické studio Najbrt & Lev (grafická spolupráce)

Hudba

Použitá hudba

Ludwig van Beethoven (Smyčcový kvartet č. 3 C Dur, Op. 59)

Produkční údaje

Původní název

Aktualita

Anglický název

Newsreel

Kategorie

film

Typologie

animovaný

Žánr

parodie

Země původu

Česká republika

Copyright

2000

Rok výroby

2000

Premiéra

15.03.2000

Distribuční slogan

Snímek je předfilmem a zároveň neoddělitelnou součástí filmu Musíme si pomáhat (2000; r. Jan Hřebejk).

Technické údaje

Délka

krátkometrážní

Minutáž

8 min

Verze

česká, anglická

Ocenění

Vítěz

Festival: AniFest

2002
Třeboň / Česká republika
Hlavní cena v kategorii animovaná reklama, hudební klip, spot, titulky
Helena Dušková