Hříchy v manželství

Země původu

Československo, Německo

Copyright

1924

Rok výroby

1924

Premiéra

1. 4. 1925

Minutáž

73 min

Režie

Hans Otto

Kategorie

film

Žánr

povídkový

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Hříchy v manželství

Český název

Hříchy v manželství

Anglický název

Matrimonial Sins

Souběžný název

Moderne Ehen

Obsah

Povídky – Revolver, Lesklá bída, Pozdě a Zanedbaná žena – jsou rámovány příběhem vědce profesora Holsteina, který pro práci zanedbává svou mladou ženu. Ta napíše knihu povídek, které na odstrašujících příkladech ukazují cestu k šťastnému manželství. Povídky vydá pod jménem svého manžela a náklad je rychle rozebrán. Profesor se proto zlobí, ale pak si knihu přečte.

Povídka Revolver: Baron Norden hodlá podniknout cestu, ale zmešká vlak a nečekaně se vrací domů. Tam nachází svoji rozrušenou ženu a na zemi mrtvolu sluhy. Během baronovy nepřítomnosti navštívil jeho ženu ctitel z mládí a po jeho odchodu zůstala v domě jeho zbraň. Baronka ji použila proti cynickému sluhovi, který ji obtěžoval. Norden trvá na tom, aby na sebe vinu za vraždu vzal barončin ctitel, ale v poslední chvíli se baronka sama přizná.

Povídka Lesklá bída: Starý plukovník Bassian velmi zle nakládá se svou dcerou, baronesou Elsou. Elsa je zamilovaná do stavebního podnikatele Fritze von Hardta, jehož matka se sňatkem mladé dvojice nesouhlasí. Přesto ke svatbě dojde a Elsa musí čelit nevlídnému chování své tchyně zejména v době, kdy Fritzova firma stojí před krachem. Záchranu může přinést pouze zakázka ředitele Möllera, který však žádá Elsinu náklonnost. Vniřně zlomená Elsa je mu po vůli a Fritz získává zakázku.

Povídka Pozdě: Postarší boháč Kwiatkowski tráví večery v baru, kde zbožňuje krásnou Manon. Ta se však zamiluje do náhodného návštěvníka baru, nezkušeného Maria, který Manon imponuje svým jemným chováním. Vezme si ho za muže, ale domácí život ji brzy znudí. Začne znovu chodit do baru, kde se jí opět dvoří Kwiatkowski. Mario zjistí, že peníze, které Manon má, nejsou od její bohaté tety ze Lvova, jak Manon tvrdila. Teta manžele nečekaně navštíví a Mario si uvědomí, že je velmi chudá. Manon se po vnitřním boji rozhodne přetnout minulost a odejde navždy z baru. Ale je pozdě. Mario se před časem pokusil získat peníze zpronevěrou, a ta byla nyní odhalena. Mladý muž se v zoufalství zastřelil.

Povídka Zanedbaná žena: Profesor Heinrich má mladou hezkou ženu, ale nemá na ni čas, protože je zabrán plně do své práce. Žena proto odejde sama do divadla a profesor zůstává ve své pracovně. Náhle se dozví, že divadlo hoří. V hrůzné představě vidí profesor svou ženu v plamenech a teprve nyní si uvědomuje, jak hluboce ji miluje. V tom se rozlétnou dveře a do pracovny vchází jeho rozjařená žena a vypráví mu o krásném představení. Profesor pochopí, že nebyla v divadle, ale na schůzce s milencem a vyžene ji i s dítětem. Zůstává nešťastný a osamocen se svými knihami.

Po přečtení knihy pochopí profesor Holstein trápení své ženy a změní zásadně své chování. (Podle dobového tisku.)

Poznámka

Německý film, k němuž prolog, epilog a jedna z povídek byly natočeny v české produkci a s českými herci. Česká povídka Pozdě byla vydána v roce 1930 jako samostatný krátký film Dáma z baru (další informace viz tento titul). Filmové materiály jsou pokládány za ztracené.

Hrají

S. Polonsky

profesor Holstein

Helena Makowska

Thea Holsteinová, profesorova žena

Ernst Stahl-Nachbaur

baron von Norden

Claude France

baronka von Nordenová

Harry Nestor

dr. Fritz Röller

Fritz Kortner

sluha

Ellen Reith

baronesa Elsa Bassianová

H. Weil

Fritz von Hardt

Paul Askonas

generální ředitel Möller

Wilhelm Dieterle

profesor Heinrich

Dagny Servaes

Heinrichova žena

Karel Lamač

Mario Zeman

Theodor Pištěk

boháč Kwiatkowski

Mario Karas

Jiří Brodský

Joe Jenčík

Manonin bratr Ferry

Karel Veselý

člen vyšetřovací komise

Saša Dobrovolná

Manonina teta

Bonda Szynglarski

číšník

Ella Hrabánková

dítě - tanečnice

František Havel

prof. Spurný

Štáb a tvůrci

Režie

Hans Otto

Původní filmový námět

Hans Otto

Produkční údaje

Originální název

Hříchy v manželství

Anglický název

Matrimonial Sins

Souběžný název

Moderne Ehen

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

povídkový

Země původu

Československo, Německo

Copyright

1924

Rok výroby

1924

Premiéra

1. 4. 1925

Distribuční slogan

Moto: Mnaželé nezanedbávejte své ženy!

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Josef Kokeisl

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

73 min

Verze

česká