Křižovatka

Země původu

Československo

Copyright

1947

Rok výroby

1947

Premiéra

neproběhla

Minutáž

90 min

Kategorie

film

Žánr

psychologický

Typologie

hranýdistribučnídlouhometrážní

Stav filmu

nedokončený

Originální název

Křižovatka

Český název

Křižovatka

Anglický název

Crossroad

Pracovní název

Křižovatky osudů [filmová povídka]

Anotace

Nedokončený film.

Obsah

V horském srubu vyhledají v prudké letní bouři úkryt tři lidé: mladá žena Kristina Prokopová, stará paní Klára Horáková a starší muž. Majitel srubu Tomáš Lukáš ani hosté se vzájemně neznají, ale všem příchozím je povědomá ozdobná hrací skříňka na cigarety ležící na stole. Nikdo z přítomných netuší, jak se kdysi prolnuly osudy jejich blízkých. Starší muž jel před časem s Klářiným synem Petrem ve vlaku. Talentovaný mladý herec Petr se během cesty dostal do kritického zdravotního stavu. Spolucestující ho proto předal na nejbližší stanici do péče jediné osoby na nástupišti, dívky Jarmily Brázdové, která Petra odvezla na statek svého otce a přivolala lékaře. Petr u Brázdových zůstal a během dlouhé léčby se do Jarmily zamiloval. Dívka se kvůli nové lásce rozešla se svým snoubencem Tomášem Lukášem. Jarmila ještě před svatbou věnovala Petrovi hrací skříňku, kterou měla právě od Tomáše. Petr však krátce po svatbě zemřel. Ovdovělou Jarmilu potkal Petrův spolucestující z vlaku a nabídl jí pomoc. Jarmila ochotného muže poprosila, aby jí přinesl z Petrovy divadelní šatny hrací skříňku. Muž jí vyhověl, ale ještě před jeho opětovným setkáním s Jarmilou projevila v hotelové hale zájem o skříňku žena, sedící se svým partnerem, architektem Karlem Prokopem, u vedlejšího stolu. Starší muž jí slíbil, že se pokusí zprostředkovat koupi.Jarmila s prodejem souhlasila a muž se pokusil dvojici najít druhý den večer na maškarním bále. Nevěděl, že v hotelu šlo o mileneckou dvojici a oslovil proto maskovanou ženu v Prokopově doprovodu. Kristina Prokopová nejprve nevěděla, o co se jedná, ale když jí starší muž připomenul včerejší setkání v hotelu, pochopila z popisu "svého" oblečení, že ji manžel podvádí s její nejlepší přítelkyní. O skříňku, která při nastalé hádce mezi manžely a milenkou spadla na zem a přestala hrát, neměl nikdo zájem. Starší muž ji vrátil tedy Jarmile, která se později setkala s Tomášem, omluvila se mu za někdejší rozchod, porouchanou skříňku mu předala a slíbila, že se setkají, až bude skříňka znovu hrát.Když bouřka ustala a návštěvníci srub opustili Tomáš mimoděk uchopí skříňku a ozve se melodie. Po cestě z údolí přichází Jarmila.

Poznámka

Ještě v létě 1947 se předpokládalo, že film bude režírovat Antonín Klimeš, nahradil ho František Čáp. Po dvou natáčecích dnech byla po protestech z natáčení odvolána Nataša Gollová, představitelka Jarmily Brázdové. Ve druhé polovině roku 1947 natáčel režisér František Čáp dva filmy: Bílá tma a Křižovatka (ta byla realizována na podzim 1947 a začátkem roku 1948.). Protože měla být Bílá tma uvedena na III. mezinárodním festivalu v Mariánských Lázních, dostala při dokončovacích pracích přednost. Na tomto festivalu byla Bílá tma oceněna národní cenou za nejlepší československý film. 29. července 1948 byl snímek promítnut na I. mezinárodním filmovém festivalu pracujících ve Zlíně. Při následné diskusi, které se zúčastnil i režisér Čáp, vytkla dělnická porota filmu patos dialogů a pasivitu některých postav. Režisér se ohradil a pravděpodobně se kriticky vyjádřil k úrovni dělnické poroty. Spor se dostal i na stránky tisku. V říjnu zaslal režisér Čáp členům poroty otevřený dopis, kde se omlouvá za svůj „nešťastný výrok“. Přesto byla jmenována komise, která Františka Čápa za urážku členů dělnické poroty potrestala odvoláním z funkce uměleckého šéfa státní výroby filmu, a byl také „vzdálen od práce ve filmu do té doby, než účinným způsobem dokáže, že politováníhodný výrok byl pronesen v rozčílení a nikoliv z přesvědčení“. To se Františku Čápovi zjevně nepodařilo a nedokončená Křižovatka zůstala jeho poslední prací v československé kinematografii. Původně se předpokládalo, že titul dokončí jiný režisér, ale téma filmu bylo v politicky změněné situaci po únoru 1948 vyhodnoceno jako nevhodné. Dochovaly se některé natočené scény.

Hrají

Gustav Nezval

Ing. Tomáš Lukáš

Zdeňka Baldová

Klára Horáková

Vlasta Fabianová

Kristina Prokopová

Zdeněk Štěpánek

lékař, tajemný muž

Karel Höger

herec Petr, syn Kláry Horákové

Vlasta Matulová

Jarmila Brázdová

Gustav Hilmar

statkář Brázda, Jarmilin otec

Eduard Kohout

Prokop, Kristinin manžel

Ljuba Hermanová

Helena, Kristina přítelkyně a Prokopova milenka

Jan S. Kolár

venkovský lékař

Jiří Pravda

herec v divadelní šatně

Štáb a tvůrci

Asistent režie

Karel Klikar (asistent scény), Antonín Dekoj (asistent scény)

Původní filmový námět

Jiří Hrbas, Zbyšek Olšovský

Scénář

Jiří Hrbas, Zbyšek Olšovský, Antonín Klimeš (spolupráce na scénáři)

Druhá kamera

Bohumil Kolátor

Assistent architekta

Bohuslav Kulič

Asistent střihu

Jarmila Müllerová

Vedoucí výroby

Oldřich Papež

Zástupce vedoucího výroby

Josef Holomý

Asistent vedoucího výroby

Stanko Boňata, Václav Pecián (pokladník)

Výtvarník pozadí

Ferdinand Martinásek (malíř pozadí)

Odborný poradce

L. Hubelová (jazykový poradce)

Spolupráce

Antonín Frič (fotograf)

Hudba

Písně

Křižovatka

Zpívá mužský hlas

Smrt

Text písně Jiří Wolker
Zpívá ženský hlas

Lokace

Praha, Nové Město (Praha), Národní divadlo (Nové Město), Vodičkova ulice (Nové Město), palác Lucerna /interiér/ (Vodičkova ulice), Vltava (Praha), Rovensko pod Troskami, náměstí (Rovensko pod Troskami), nádraží (Rovensko pod Troskami)

Produkční údaje

Originální název

Křižovatka

Český název

Křižovatka

Anglický název

Crossroad

Pracovní název

Křižovatky osudů [filmová povídka]

Kategorie

film

Typologie

hranýdistribuční

Stav filmu

nedokončený

Žánr

psychologický

Země původu

Československo

Copyright

1947

Rok výroby

1947

Produkční data

promítání povoleno nepředloženo ke schválení
schválení technického scénáře 15. 7. 1947
začátek natáčení 16. 9. 1947
konec natáčení 12/1947

Premiéra

premiéra neproběhla

Distribuční slogan

bez sloganu

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Ateliéry

Hostivař

Výrobní skupina

II. výrobní skupina Čáp – Procházka, František Čáp (umělecký šéf II. výrobní skupiny), Antonín Procházka (produkční šéf II. výrobní skupiny)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

90 min

Distribuční nosič

35mm

Poměr stran

1:1,37

Barva

černobílý

Zvuk

zvukový

Zvukový systém/formát

mono

Verze

česká

Mluveno

česky

Podtitulky

bez titulků

Úvodní/závěrečné titulky

české