Freonový duch

Země původu

Československo

Copyright

1990

Rok výroby

1990

Premiéra

5. 6. 1991

Minutáž

92 min

Kategorie

film

Žánr

pohádka

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Freonový duch

Český název

Freonový duch

Anglický název

C. F. C. Spirit

Anotace

Zdeněk Zelenka je vnímán především jako úspěšný televizní režisér, na své konto si však už v roce 1990 připsal i moderní filmovou pohádku Freonový duch. V příběhu, na jehož scénáři se spolupodílel i Miloš Fedaš, se nenásilně zhodnocuje ekologické téma. Titulní duchové totiž mohou existovat jen díky ozónové díře a sprejům, kterými se živí. Marek a Žaneta s ostatními nemocnými dětmi přespávají v rámci režimu protialergické léčebny v jeskyni, kde se to duchy jen hemží. Se třemi záludnými freonovými duchy se vítězně utkají díky hodnému elementálovi – bývalému rakousko-uherskému nádražákovi Leopoldu Lorencovi (Vlastimil Brodský). Ten vlastní kouzelnou lokomotivu Matyldu, kterou děti zaveze do zdravého světa svého dětství. Zábavnost příběhu s náležitě tajemně pohádkovou atmosférou zvyšují písničky Jiřího Šlitra a Jiřího F. Svobody.

Obsah

Marek a Žaneta trpí alergiemi a s dalšími dětmi se účastní pobytu v léčebně. Součástí léčby je i spánek v nedalekých jeskyních, kde je ještě čistý vzduch. Všude jinde je prostředí poznamenáno freony a zplodinami. Hned první noc vzbudí Marka a Žanetu mluvící oranžové světýlko. Ukáže jim v jeskyních místo, kam si duchové ukládají spreje, které kradou po celých kamionech. Freon je pro ně potrava. Ráno přestane téct v léčebně voda, nejde elektrika, netopí kotel, dlaždičky se odlupují. Žaneta tuší, že to působí freonoví duchové. Psycholožka Dindělová holčičce noční zážitek nevěří. Obě děti se setkají se sympatickým staříkem v rakousko-uherské uniformě výpravčího, který prodal poslední jízdenku v r.1905. Jmenuje se Lorenc a dětem předvede, jak se mění ve světýlko. Tajně jim ukáže zlé duchy, Hejtmana a Prvního radního a Starostu, jejichž světlo je modré. Zaživa to byli Lorencovi současníci a pěkní šizuňci. Lorenc chce neustále vykonat dobrý skutek. Žanetě dá kytičku vzácného kostelníčka voňavého, už před lety ho zahubily kyselé deště. Lorenc vezme děti vlakem, taženým lokomotivou Matyldou, do doby svého dětství. V okolí Květonic pásal jako kluk kozu na rozkvetlých loukách. S Leopoldovou pomocí bojují děti se zlými duchy. Zničí jim zásoby sprejů a do zbylých nádobek je lapí. Lorenc znovu pozve děti, tentokrát i s ředitelem léčebny, do Květonic a vzduch plný kyslíku zničí duchy úplně. Dobrým skutkem se Lorenc vykoupil a může odejít na odpočinek. Dětem slíbí, že se vrátí, až tu zase budou louky plné květin a zdravé lesy.

Poznámka

Jozef Kroner, původně obsazený do role Leopolda, musel pro nemoc natáčení odmítnout.

Film online

Hrají

Radek Hoppe

Marek Severin

Kateřina Pokorná

Žaneta Vojířová

Vlastimil Brodský

výpravčí Leopold Lorenc

František Řehák

ředitel Jelínek

Gabriela Wilhelmová

učitelka Trapková

Jitka Asterová

psycholožka Dindělová

Stanislav Tříska

duch Starosta

Jan Toušek

duch Hejtman

Hynek Kubasta

duch Radní

Naďa Novotná

Žofka

Daniel Douda

Poncar

Jarmila Renčová

uklízečka

Adam Novák

mrňous

Martin Krejčí

Hugo

Eliška Šulcová

Zuzana

Marcela Ondráčková

Eva

Eva Střihavková

Majdalenka

Tomáš Jilík

Patrik

Jiří Hybler

Kája

Tomáš Portlík

Jirka

Miroslav Kučera

on sám, moderátor televizní kriminální ústředny

Richard Honzovič

televizní hlasatel

Jiří Zobač

vašnosta

Mluví

Bohuslav Kalva

hlas ducha Starosty

Jiří Havel

hlas ducha Hejtmana

Igor Smržík

hlas ducha Radního

Blanka Lormanová

hlas kuchařky

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Stanislava Hutková

Asistent režie

Hana Daňková, Otakar Cholasta

Technický scénář

Zdeněk Zelenka

Dramaturgie

Jan Gogola

Druhá kamera

Vladimír Kolář

Asistent kamery

Dalibor Michalčík, Miroslav Makarov

Výprava

Vladislav Adam, Bohuslav Peloušek, Josef Šťovíček

Návrhy titulků

Jiří Štamfest

Vedoucí výroby

Vojtěch Kunčík

Zástupce vedoucího výroby

Věra Kopecká, Dušan Schaffer, Alena Pekařová

Odborný poradce

Rostislav Morávek, Zdeněk Vaculka

Spolupráce

Jiří Malota, Vlasta Malotová, Alice Egnerová, Ludmila Varmužová, Zdeněk Bobek, Lenka Jandejsková, Jitka Zvirocká, Jaroslav Schreder, Karel Süssmilch, Petr Mach (2)

Hudba

Použitá hudba

Georges Bizet (Carmen /Toreadore smělý/)

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO), Blanka Kulínská (Bambini di Praga)

Písně

Sádlo na chleba, Láska se nevyhne králi, Okem ostřížím vyhlížím, Máme rádi zvířata, Krásný vzhled je na ten boží svět, Když se radost ze života ztratí, Ať se nikdo nediví

Hudba k písni

Jiří Šlitr (Sádlo na chleba), Jiří Šlitr (Láska se nevyhne králi), Jiří F. Svoboda (Okem ostřížím vyhlížím), Jiří Šlitr (Máme rádi zvířata), Mirko Hanák (Krásný vzhled je na ten boží svět), Jiří F. Svoboda (Když se radost ze života ztratí), Jiří F. Svoboda (Ať se nikdo nediví)

Text písně

Jiří Suchý (Sádlo na chleba), Jiří Suchý (Láska se nevyhne králi), Jan Krůta (Okem ostřížím vyhlížím), Jiří Suchý (Máme rádi zvířata), Václav Poláček (Krásný vzhled je na ten boží svět), Jan Krůta (Když se radost ze života ztratí), Jan Krůta (Ať se nikdo nediví)

Zpívá

Kateřina Pokorná (Sádlo na chleba), Radek Hoppe (Sádlo na chleba), Vlastimil Brodský (Láska se nevyhne králi), Radek Hoppe (Láska se nevyhne králi), Kateřina Pokorná (Láska se nevyhne králi), sbor Bambini di Praga (Láska se nevyhne králi), Vlastimil Brodský (Okem ostřížím vyhlížím), Radek Hoppe (Máme rádi zvířata), Kateřina Pokorná (Máme rádi zvířata), sbor Bambini di Praga (Krásný vzhled je na ten boží svět), Vlastimil Brodský (Když se radost ze života ztratí), Radek Hoppe (Ať se nikdo nediví), Roberta Zelníčková (Ať se nikdo nediví), Michala Wolfová (Ať se nikdo nediví), Julie Válková (Ať se nikdo nediví), Linda Vágnerová (Ať se nikdo nediví), Barbora Šrotová (Ať se nikdo nediví), Lenka Švarcová (Ať se nikdo nediví), Lucie Šimková (2) (Ať se nikdo nediví), Kryštof Sedlák (Ať se nikdo nediví), Lucie Pultrová (Ať se nikdo nediví), Lenka Pávková (Ať se nikdo nediví), Hana Pešautová (Ať se nikdo nediví), Magda Hornová (Ať se nikdo nediví), Petra Chudomelková (Ať se nikdo nediví), Blanka Illínová (Ať se nikdo nediví), Pavlína Janků (Ať se nikdo nediví), Jana Jičínská (Ať se nikdo nediví), Hana Knappová (Ať se nikdo nediví), Kateřina Kunstová (Ať se nikdo nediví), Dita Košťálová (Ať se nikdo nediví), Jarmila Farkasová (Ať se nikdo nediví), Michaela Glagoličová (Ať se nikdo nediví), Kateřina Habartová (Ať se nikdo nediví), Lucie Havránková (Ať se nikdo nediví), Soňa Hauptvogelová (Ať se nikdo nediví), Markéta Cukrová (Ať se nikdo nediví), Věra Černá (Ať se nikdo nediví), Gabriela Koppenová (Ať se nikdo nediví), Lada Sukupová (Ať se nikdo nediví)

Produkční údaje

Originální název

Freonový duch

Anglický název

C. F. C. Spirit

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

pohádka

Země původu

Československo

Copyright

1990

Rok výroby

1990

Premiéra

5. 6. 1991

Distribuční slogan

Strašidelná komedie s dětmi, duchy a písničkami.

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

92 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků

Ocenění

Vítěz

Přehlídka: 23. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov

1991
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek za nejlepší chlapecký herecký výkon
Radek Hoppe