Nad scénářem hořké tragikomedie z pionýrského tábora se sešli Jan Hřebejk a Petr Jarchovský – dva svébytní autoři, kteří měli později vytvořit jednu z nejstabilnějších režisérsko-scenáristických dvojic v historii českého poválečného filmu. Snímek Pějme píseň dohola (1990) se stal režijním debutem kmenového člena divadla Sklep, Ondřeje Trojana, s nímž se – především jako s producentem – profesionální osudy Hřebejka a Jarchovského ještě několikrát úspěšně protnuly. Prázdninové vyprávění, líčící trapnost a bizarnost organizovaného tábornického života, se stalo jedním z filmů, v nichž nastupující tvůrčí generace demonstrovala svůj styl humoru i své tvůrčí postoje. Ve snímku, který má kultovní status, se v rámci zajímavého hereckého obsazení v roli pionýrky Trávy prosazuje příští „hřebejkovská“ hvězda – debutující Anna Geislerová.
Marek veze do pionýrského tábora kamaráda Ondru, který nastupuje jako praktikant. Na poradě pozná Ondra vedoucího Bizona, končícího každou debatu slovy: Šmidra Vydra. Správce Čada má dřevěný sklad plný pokladů. V něm si tajně zřídil saunu plešatý Zdeněk. Puberťáky má na starost vedoucí Bob - kulturista mdlého rozumu. Svérázní jsou i vousatý Bušek a vlasatý Jaroušek. Praktikantem je mimo Ondry i útlý hoch zvaný Saďour. Dění v táboře řídí nekompromisní uklízečka Margot. Hvězdou je blonďatá zdravotnice Vendy, Markova dívka. Ten ale odjede hned po jejich první hádce. Okouzlený Ondra se pak Vendy celý pobyt snaží získat. I děti jsou vesměs nepřehlédnutelné osobnosti. Mnozí jezdí na tábor opakovaně a tak brzy nastane obvyklá rutina. Nástupy se vztyčováním vlajky, táborák, první zkušenosti s cigaretami, alkoholem i láskou. Výlet skončí v pohraničním pásmu. Boba zraní do hlavy koule vržená při sportovním odpoledni a v ruchu posledních hodin tábora málem umře. Bizon zabaví pasty a krémy, aby zabránil zlomyslným žertům „kanadské“ noci. Tábor končí - pro Boba přijede sanitka, dívka Tráva má vši a je ostříhána na krátko. Marek přijede pro Vendy a Ondra se pochlubí, že s ní chodí. Po Markově uraženém odjezdu, Vendy praktikantovi hystericky vynadá. Nakonec od správcovy cigarety shoří sklad.
Děj je rozdělen mezititulky: 1. den Šmidra Vydra, 2. den Říkej rychle ML, 5. den Sprgy Mrgy Tygr, 12. den Malované děti, 13. den Co je to láska, 19. den Dejte ruce před sebe, 20. den Trů Trů.
praktikant Ondra Batík
zdravotnice Vendy
vedoucí tábora Pepa Poulíček zvaný Bizon
správce Jirka Čada
oddílový vedoucí Bob
oddílový vedoucí Zdeněk Faustus
oddílový vedoucí Bušek
oddílový vedoucí Jaroušek
uklízečka Margot
svazák Marek
praktikant Luděk zvaný Saďour
Lucie
Brudňák
Martina Zbořilová
Martin Kusý zvaný Magor
Sjůzn
Mireček
Hybrida
Krchov
Tráva
cikán Laco
pionýr Dan
Komár
Oleg
holčička
holčička
chlapeček
hajný
občan Brych
hlas Bizona
Romana Prachařová, Vladimíra Lenertová
Jan Smolík
Jindřich Rada, Karel Vaňásek
Jiří Šimunek, Pavel Kryml, Miroslav Šnábl
Václav Kuba (pyrotechnik), Martin Kulhánek (pyrotechnik)
František Váša (animace), Marcela Burdová
František Stupka, Iveta Vachová
Jitka Hoferková, Michal Přikryl
František Novotný, Ondřej Nerud, Eva Dymáková
Klára Stránská, Jakub Cajthaml, Vladimír Heiser, Soňa Nemcová, Alena Kravková
Jiří Křivka, skupina Zikkurat
Nocí zaznělo, Tramp, Plakalo baby, Co je to láska, V širém poli studánečka, Otec Abrahám měl sedm synů, Svatý Vavřín
Jan Nedvěd (Tramp), Pavel Krejča (Plakalo baby), Petr Novák (Co je to láska), lidová píseň (V širém poli studánečka), lidová píseň (Svatý Vavřín), Jaroslav Hutka (Svatý Vavřín) (úprava), Štěpán Rak (Svatý Vavřín) (úprava)
Tomáš Hanák (Nocí zaznělo), Jan Nedvěd (Tramp), Jiří Štaidl (Plakalo baby), Ivo Plicka (Co je to láska), lidová píseň (Svatý Vavřín), Jaroslav Hutka (Svatý Vavřín) (úprava)
Martin Janouš (Nocí zaznělo), Radek Říha (Tramp), Petr Spálený (Plakalo baby), Petr Novák (Co je to láska), Věra Wajsarová (Co je to láska), Valerie Halabicová (V širém poli studánečka), sbor (Otec Abrahám měl sedm synů), Martin Janouš (Svatý Vavřín)
Pějme píseň dohola
Let’s Sing a Song
film
hraný
tragikomedie
Československo
1990
1990
15. 7. 1991
Nová česká stupidní filmová epopej na důsledné bázi socialistického realismu z prostředí pionýrského tábora. Psáno fixama na březové koře. (1991) / Nová česká stupidní filmová epopej na důsledné bázi socialistického realismu z prostředí pionýrského tábora. Psáno fixem na březové kůře. (1998)
Lucernafilm – Gama (původní 1991), Bontonfilm – Beta (obnovená 1998)
Dušan Kukal ( TS Rarášek)
dlouhometrážní
103 min
česká