Stylizovaný hraný dokument je fantazijní féerií představující rockovou formaci Pražský výběr v duchu rozvolněné, těsně polistopadové éry. Vedle Karla Smyczka se na režii filmu, kombinujícího realitu, fikci a parodii na ně, podílela i vůdčí osobnost populární kapely – Michael Kocáb. Ten ve filmu, líčícím s nadsázkou osudy Pražského výběru od roku 1984, hraje jednak sám sebe, jednak komentátora – ohavu Ropotáma, jenž nedílně patřil k pódiové prezentaci skupiny. Kapela se potýká se zákazy komunistických cenzorů i s rozkolem, který nastal mezi Kocábem a Michaelem Pavlíčkem. Vyprávění kulminuje koncertem v Lucerně v předvečer „sametové revoluce“, 16. listopadu 1989. Totalita končí, společné vystupování nikoli… Kromě členů Pražského výběru se ve filmu objeví i jiné hudební celebrity (např. Lucie Bílá, Bára Basiková či americký hudebník Frank Zappa).
Je rok 1984. Na pražské ulici leží gumová maska ošklivého starce - Ropotáma. Má ji pak na tváři průvodce filmem. Kocáb si u sebe doma hází s Pavlíčkem kresleným míčem. Ropotámo zvedne telefon - kdosi oznámí, že kapela Pražský výběr může znovu hrát. Koncert v Lucerně je proložen rozhovory novináře Lipčíka s účastníky. O zákazech rozhodují různě postavení funkcionáři, tady znázornění jako Malá, Střední a Velká kravata. V době, kdy je kapela zakázaná, si členové musejí vydělávat jinak, aby uživili rodiny. Kocáb skládá scénickou hudbu, baskytarista Čok hraje v baru, kytarista Pavlíček vystupuje se skupinou Stromboli. Výběr hraje v Hudebním divadle v Karlíně a pořadatelky přivolají na rozdováděné fanoušky policii se psy. Spor Kocába a Pavlíčka o práci, přeroste v zápas v aréně s bahnem. Pavlíček omluví telefonicky svou nepřítomnost na zkoušce opilostí. Naštvaný Kocáb odchází pracovat na muzikálu Odysseus. Pavlíčka, spícího na lavičce, probudí příslušník VB. Čok jde s bubeníkem Kollerem do hospody. Pražský výběr nahrává v televizním studiu píseň Snaživec. Mezi hudebníky a režisérem dojde ke konfliktu. Pavlíček v opilosti poškodí v hotelu fíkus. Bubeník se hádá s manažerem. Kocáb otevře dveře a do vody, která je za nimi, skočí. Pavlíčkem po vystřízlivění ošetřuje zničenou květinu. Vyhledá lékaře kvůli významnému zhoršení svého sluchu. V idylické představě se vidí u splavu. Kolem plují kreslené labutě a Ropotámo. Funkcionáři-Kravaty řeší možný další zákaz. Před stříkajícím vodním dělem se Kocáb, Pavlíček a Čok se ukryjí v popelnicích. Nabízené turné po Ostravsku skupina odmítá, nemají náhradu za bubeníka, který emigroval. Vystoupení, ke kterému jsou přinuceni, se nezdaří, a skončí hádkou. Zoufalý Čok prorazí rukou sklo a vážně se zraní. Z okresní nemocnice, kde mu odmítnou operaci, je odvážen do Prahy. Kocáb má cestou vidinu o setkání s Velkou kravatou, jež ho jmenuje prezidentem hudby. Na popravišti se může rozhodnout mezi šibenicí, elektrickým křeslem a gilotinou. Vedle gilotiny, kterou zvolil, se objeví Ropotámo. Režisér filmu a členové kapely komentují ve střižně záběry z koncertu v Lucerně, konajícího se v předvečer sametové revoluce 16. listopadu 1989. Po revoluci se Michael Kocáb stal poslancem i ostatní mají jiné závazky. Přesto chtějí i nadále občas s Výběrem vystupovat. Na koncertě v Lucerně zpívá Kocáb v masce Ropotáma, ale mezi diváky je podivný stařec také. Po závěrečných titulcích následují záběry setkání s americkým hudebníkem Frankem Zappou.
on sám, člen skupiny Pražský výběr, hráč na klávesové nástroje a zpěvák Michael Kocáb
on sám, člen skupiny Pražský výběr, kytarista a zpěvák Michal Pavlíček
on sám, člen skupiny Pražský výběr, baskytarista a zpěvák Vilém Čok
hráč na bicí Klaudius Kryšpín
manažer Béďa Pokrovský
Střední kravata
Velká kravata
Malá kravata
sekretářka
Čokovka
strážmistr VB
MUDr. Kalvoda
reportér
ona sama, zpěvačka Bára Basiková
on sám, americký zpěvák Frank Zappa
on sám, hudební kritik Jan Foll
fanoušek skupiny Pražský výběr
vrátná
vrátná
on sám, herec Oldřich Kaiser
on sám, zpěvák Michal Prokop
babka na Žižkově
lékař
ona sama, Marsha, Kocábova manželka
ona sama, Natálie, Kocábova dcera
ona sama, Jessica, Kocábova dcera
dívka v kroji
dívka v kroji
dívka v kroji
on sám, herec Jiří Lábus
on sám, hudebník Vladimír Merta
on sám, hudebník Zdeněk Merta
zraněný muž v hospodě
agresivní muž v hospodě
pořadatel
číšník
Petr Hartl, Jan Menšík
Renata Čihulková, Jarmila Čajová
Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Karel Smyczek, Miloslav Zapletal
Jan Malíř, Pavel Bárta, Kristian Hynek, Martin Šec, Jiří Pechar
Ivan Břešťák, Jaroslav Česal, Petr Průša, Marek Šíma
Jiří Šimunek, Miroslav Šnábl
Václav Kuba (pyrotechnik)
Hana Štefanová, Slavomíra Jílková, Ladislava Kašáková
Martin Kuk, Milan Maňák
Šimon Caban, Olga Rosenfelderová, Gabriela Pitráková, Jiří Berger, Alice Šafránková, Jitka Zvirocká, František Čásenský, Hana Hrabětová, Ivo Špalj
Carl Maria von Weber (Čarostřelec /Der Freischütz/ – opera)
Hrabě X, Můj koníček, Zubatá, Pražákům, těm je hej, Snaživec, Tatrman, Veliké lalulá, Košilela, Člověk bez talentu, Sbal si to svý ráno, Na václavským Václaváku, Smolař, Chvastoun, Proč jen já, Odysseus, Fine Girl, Vídeňský valčík, Tango Ropotámo, S.O.S., Malovaný džbánku
Michael Kocáb (Hrabě X), Michal Pavlíček (Hrabě X), Michael Kocáb (Můj koníček), Michal Pavlíček (Můj koníček), Michael Kocáb (Zubatá), Michal Pavlíček (Zubatá), Michael Kocáb (Pražákům, těm je hej), Michal Pavlíček (Pražákům, těm je hej), Michael Kocáb (Snaživec), Michael Kocáb (Tatrman), Michal Pavlíček (Veliké lalulá), Michal Pavlíček (Košilela), Michal Pavlíček (Člověk bez talentu), Michael Kocáb (Člověk bez talentu), Michael Kocáb (Sbal si to svý ráno), Michal Pavlíček (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Na václavským Václaváku), Michael Kocáb (Smolař), Michal Pavlíček (Smolař), Michal Pavlíček (Chvastoun), Michal Pavlíček (Proč jen já), Michael Kocáb (Proč jen já), Michael Kocáb (Odysseus), Frank Zappa (Fine Girl), Michael Kocáb (Vídeňský valčík), Michael Kocáb (Tango Ropotámo), Michal Pavlíček (Tango Ropotámo), Michal Pavlíček (S.O.S.), Michael Kocáb (S.O.S.), Jindřich Brabec (Malovaný džbánku)
František Ringo Čech (Hrabě X), František Ringo Čech (Můj koníček), František Ringo Čech (Zubatá), František Ringo Čech (Pražákům, těm je hej), Michael Kocáb (Snaživec), Michael Kocáb (Tatrman), Christian Morgenstern (Veliké lalulá), Christian Morgenstern (Košilela), Vilém Čok (Člověk bez talentu), Michael Kocáb (Člověk bez talentu), Michal Pavlíček (Člověk bez talentu), Vilém Čok (Sbal si to svý ráno), Michael Kocáb (Sbal si to svý ráno), Michal Pavlíček (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Na václavským Václaváku), Vilém Čok (Smolař), Vilém Čok (Chvastoun), Michael Kocáb (Chvastoun), Michal Pavlíček (Chvastoun), Klaudius Kryšpín (Chvastoun), Vladimír Pokorný (Chvastoun), J. Novotný (Proč jen já), Michal Horáček (Odysseus), Michael Kocáb (Tango Ropotámo), Michal Pavlíček (Tango Ropotámo), Jiří Aplt (Malovaný džbánku)
Pražský výběr (Hrabě X), Pražský výběr (Můj koníček), Pražský výběr (Zubatá), Pražský výběr (Pražákům, těm je hej), Pražský výběr (Snaživec), Bára Basiková (Veliké lalulá), Bára Basiková (Košilela), Pražský výběr (Člověk bez talentu), Pražský výběr (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Na václavským Václaváku), Pražský výběr (Smolař), Pražský výběr (Chvastoun), Pražský výběr (Proč jen já), Pražský výběr (Odysseus), Frank Zappa (Fine Girl), Pražský výběr (Tango Ropotámo), ženský hlas (Malovaný džbánku)
Baletní jednotka Křeč
Pražákům, těm je hej
Prague Selection
Příběh jedné kapely
film
hraný
hudební
Československo
1990
1990
1. 4. 1991
dlouhometrážní
93 min
česká
Akce: Prémie Českého literárního fondu za filmovou tvorbu
1990
Praha / Československo
Prémie Českého literárního fondu za střihovou skladbu filmu
Zdenek Patočka
Novovlnná kapela Pražský výběr byla na vrcholu popularity v osmdesátých letech. Svou až legendární pověst si získala bal...