Pražákům, těm je hej

Země původu

Československo

Copyright

1990

Rok výroby

1990

Premiéra

1. 4. 1991

Minutáž

93 min

Kategorie

film

Žánr

hudební

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Pražákům, těm je hej

Český název

Pražákům, těm je hej

Anglický název

Prague Selection

Pracovní název

Příběh jedné kapely

Anotace

Stylizovaný hraný dokument je fantazijní féerií představující rockovou formaci Pražský výběr v duchu rozvolněné, těsně polistopadové éry. Vedle Karla Smyczka se na režii filmu, kombinujícího realitu, fikci a parodii na ně, podílela i vůdčí osobnost populární kapely – Michael Kocáb. Ten ve filmu, líčícím s nadsázkou osudy Pražského výběru od roku 1984, hraje jednak sám sebe, jednak komentátora – ohavu Ropotáma, jenž nedílně patřil k pódiové prezentaci skupiny. Kapela se potýká se zákazy komunistických cenzorů i s rozkolem, který nastal mezi Kocábem a Michaelem Pavlíčkem. Vyprávění kulminuje koncertem v Lucerně v předvečer „sametové revoluce“, 16. listopadu 1989. Totalita končí, společné vystupování nikoli… Kromě členů Pražského výběru se ve filmu objeví i jiné hudební celebrity (např. Lucie Bílá, Bára Basiková či americký hudebník Frank Zappa).

Obsah

Je rok 1984. Na pražské ulici leží gumová maska ošklivého starce - Ropotáma. Má ji pak na tváři průvodce filmem. Kocáb si u sebe doma hází s Pavlíčkem kresleným míčem. Ropotámo zvedne telefon - kdosi oznámí, že kapela Pražský výběr může znovu hrát. Koncert v Lucerně je proložen rozhovory novináře Lipčíka s účastníky. O zákazech rozhodují různě postavení funkcionáři, tady znázornění jako Malá, Střední a Velká kravata. V době, kdy je kapela zakázaná, si členové musejí vydělávat jinak, aby uživili rodiny. Kocáb skládá scénickou hudbu, baskytarista Čok hraje v baru, kytarista Pavlíček vystupuje se skupinou Stromboli. Výběr hraje v Hudebním divadle v Karlíně a pořadatelky přivolají na rozdováděné fanoušky policii se psy. Spor Kocába a Pavlíčka o práci, přeroste v zápas v aréně s bahnem. Pavlíček omluví telefonicky svou nepřítomnost na zkoušce opilostí. Naštvaný Kocáb odchází pracovat na muzikálu Odysseus. Pavlíčka, spícího na lavičce, probudí příslušník VB. Čok jde s bubeníkem Kollerem do hospody. Pražský výběr nahrává v televizním studiu píseň Snaživec. Mezi hudebníky a režisérem dojde ke konfliktu. Pavlíček v opilosti poškodí v hotelu fíkus. Bubeník se hádá s manažerem. Kocáb otevře dveře a do vody, která je za nimi, skočí. Pavlíčkem po vystřízlivění ošetřuje zničenou květinu. Vyhledá lékaře kvůli významnému zhoršení svého sluchu. V idylické představě se vidí u splavu. Kolem plují kreslené labutě a Ropotámo. Funkcionáři-Kravaty řeší možný další zákaz. Před stříkajícím vodním dělem se Kocáb, Pavlíček a Čok se ukryjí v popelnicích. Nabízené turné po Ostravsku skupina odmítá, nemají náhradu za bubeníka, který emigroval. Vystoupení, ke kterému jsou přinuceni, se nezdaří, a skončí hádkou. Zoufalý Čok prorazí rukou sklo a vážně se zraní. Z okresní nemocnice, kde mu odmítnou operaci, je odvážen do Prahy. Kocáb má cestou vidinu o setkání s Velkou kravatou, jež ho jmenuje prezidentem hudby. Na popravišti se může rozhodnout mezi šibenicí, elektrickým křeslem a gilotinou. Vedle gilotiny, kterou zvolil, se objeví Ropotámo. Režisér filmu a členové kapely komentují ve střižně záběry z koncertu v Lucerně, konajícího se v předvečer sametové revoluce 16. listopadu 1989. Po revoluci se Michael Kocáb stal poslancem i ostatní mají jiné závazky. Přesto chtějí i nadále občas s Výběrem vystupovat. Na koncertě v Lucerně zpívá Kocáb v masce Ropotáma, ale mezi diváky je podivný stařec také. Po závěrečných titulcích následují záběry setkání s americkým hudebníkem Frankem Zappou.

Film online

Hrají

Michael Kocáb

on sám, člen skupiny Pražský výběr, hráč na klávesové nástroje a zpěvák Michael Kocáb

Michal Pavlíček

on sám, člen skupiny Pražský výběr, kytarista a zpěvák Michal Pavlíček

Vilém Čok

on sám, člen skupiny Pražský výběr, baskytarista a zpěvák Vilém Čok

David Koller

hráč na bicí Klaudius Kryšpín

Roman Skamene

manažer Béďa Pokrovský

Miloslav Štibich

Střední kravata

Otomar Dvořák

Velká kravata

Vlastimil Zavřel

Malá kravata

Simona Stašová

sekretářka

Lucie Bílá

Čokovka

Boleslav Polívka

strážmistr VB

Arnošt Goldflam

MUDr. Kalvoda

Roman Lipčík

reportér

Bára Basiková

ona sama, zpěvačka Bára Basiková

Frank Zappa

on sám, americký zpěvák Frank Zappa

Jan Foll

on sám, hudební kritik Jan Foll

Michal Suchánek

fanoušek skupiny Pražský výběr

Jitka Smutná

vrátná

Oldřich Kaiser

on sám, herec Oldřich Kaiser

Michal Prokop

on sám, zpěvák Michal Prokop

Valerie Kaplanová

babka na Žižkově

Marsha Kocábová

ona sama, Marsha, Kocábova manželka

Natálie Kocábová

ona sama, Natálie, Kocábova dcera

Jessica Kocábová

ona sama, Jessica, Kocábova dcera

Katrin Krautwurmová

dívka v kroji

Petra Špalková

dívka v kroji

D. Kratochvílová

dívka v kroji

Jiří Lábus

on sám, herec Jiří Lábus

Vladimír Merta

on sám, hudebník Vladimír Merta

Zdenek Merta

on sám, hudebník Zdeněk Merta

Michal Horáček

zraněný muž v hospodě

Karel Smyczek

agresivní muž v hospodě

Jan Hraběta

číšník

Michaela Flenerová

Muzikantská Liduška

Dagmar Andrtová-Voňková

Evžen Černý

Jaromír Hiadlovský

Miroslav Kolín

Otto Rambousek

Vladimír Vyšín

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Petr Hartl, Jan Menšík

Asistent režie

Renata Čihulková, Jarmila Čajová

Dramaturgie

Martin Bezouška

Druhá kamera

Martin Grošup

Asistent kamery

Vladimír Křepelka

Architekt

Boris Halmi

Výtvarník

Pavel Koutský

Výprava

Ivan Břešťák, Jaroslav Česal, Petr Průša, Marek Šíma

Návrhy kostýmů

Simona Rybáková

Zvláštní efekty

Václav Kuba (pyrotechnik)

Vedoucí výroby

Václav Eisenhamer

Zástupce vedoucího výroby

Hana Štefanová, Slavomíra Jílková, Ladislava Kašáková

Asistent vedoucího výroby

Martin Kuk, Milan Maňák

Spolupráce

Šimon Caban, Olga Rosenfelderová, Gabriela Pitráková, Jiří Berger, Alice Šafránková, Jitka Zvirocká, František Čásenský, Hana Hrabětová, Ivo Špalj

Hudba

Použitá hudba

Carl Maria von Weber (Čarostřelec /Der Freischütz/ – opera)

Písně

Hrabě X, Můj koníček, Zubatá, Pražákům, těm je hej, Snaživec, Tatrman, Veliké lalulá, Košilela, Člověk bez talentu, Sbal si to svý ráno, Na václavským Václaváku, Smolař, Chvastoun, Proč jen já, Odysseus, Fine Girl, Vídeňský valčík, Tango Ropotámo, S.O.S., Malovaný džbánku

Hudba k písni

Michael Kocáb (Hrabě X), Michal Pavlíček (Hrabě X), Michael Kocáb (Můj koníček), Michal Pavlíček (Můj koníček), Michael Kocáb (Zubatá), Michal Pavlíček (Zubatá), Michael Kocáb (Pražákům, těm je hej), Michal Pavlíček (Pražákům, těm je hej), Michael Kocáb (Snaživec), Michael Kocáb (Tatrman), Michal Pavlíček (Veliké lalulá), Michal Pavlíček (Košilela), Michal Pavlíček (Člověk bez talentu), Michael Kocáb (Člověk bez talentu), Michael Kocáb (Sbal si to svý ráno), Michal Pavlíček (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Na václavským Václaváku), Michael Kocáb (Smolař), Michal Pavlíček (Smolař), Michal Pavlíček (Chvastoun), Michal Pavlíček (Proč jen já), Michael Kocáb (Proč jen já), Michael Kocáb (Odysseus), Frank Zappa (Fine Girl), Michael Kocáb (Vídeňský valčík), Michael Kocáb (Tango Ropotámo), Michal Pavlíček (Tango Ropotámo), Michal Pavlíček (S.O.S.), Michael Kocáb (S.O.S.), Jindřich Brabec (Malovaný džbánku)

Text písně

František Ringo Čech (Hrabě X), František Ringo Čech (Můj koníček), František Ringo Čech (Zubatá), František Ringo Čech (Pražákům, těm je hej), Michael Kocáb (Snaživec), Michael Kocáb (Tatrman), Christian Morgenstern (Veliké lalulá), Christian Morgenstern (Košilela), Vilém Čok (Člověk bez talentu), Michael Kocáb (Člověk bez talentu), Michal Pavlíček (Člověk bez talentu), Vilém Čok (Sbal si to svý ráno), Michael Kocáb (Sbal si to svý ráno), Michal Pavlíček (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Na václavským Václaváku), Vilém Čok (Smolař), Vilém Čok (Chvastoun), Michael Kocáb (Chvastoun), Michal Pavlíček (Chvastoun), Klaudius Kryšpín (Chvastoun), Vladimír Pokorný (Chvastoun), J. Novotný (Proč jen já), Michal Horáček (Odysseus), Michael Kocáb (Tango Ropotámo), Michal Pavlíček (Tango Ropotámo), Jiří Aplt (Malovaný džbánku)

Zpívá

Pražský výběr (Hrabě X), Pražský výběr (Můj koníček), Pražský výběr (Zubatá), Pražský výběr (Pražákům, těm je hej), Pražský výběr (Snaživec), Bára Basiková (Veliké lalulá), Bára Basiková (Košilela), Pražský výběr (Člověk bez talentu), Pražský výběr (Sbal si to svý ráno), Vilém Čok (Na václavským Václaváku), Pražský výběr (Smolař), Pražský výběr (Chvastoun), Pražský výběr (Proč jen já), Pražský výběr (Odysseus), Frank Zappa (Fine Girl), Pražský výběr (Tango Ropotámo), ženský hlas (Malovaný džbánku)

Choreografie

Michal Caban

Tančí

Baletní jednotka Křeč

Produkční údaje

Originální název

Pražákům, těm je hej

Anglický název

Prague Selection

Pracovní název

Příběh jedné kapely

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

hudební

Země původu

Československo

Copyright

1990

Rok výroby

1990

Premiéra

1. 4. 1991

Distribuční slogan

Hudební magorie rockové skupiny Pražský výběr.

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Josef Císař

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

93 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků

Ocenění

Vítěz

Akce: Prémie Českého literárního fondu v oblasti filmové tvorby za rok 1989

1990
Praha / Československo
Prémie Českého literárního fondu za střihovou skladbu filmu
Zdenek Patočka

Revue

Pražákům, těm je hej

Novovlnná kapela Pražský výběr byla na vrcholu popularity v osmdesátých letech. Svou až legendární pověst si získala bal...