Režisér Zeno Dostál natočil svou opožděnou filmovou prvotinu v roce 1990, ve svých šestapadesáti letech. Inspiraci mu poskytla jedna z jeho vlastních novel inspirovaných znameními zvěrokruhu – Lev. Režisér, jehož druhým a posledním filmem bylo židovské drama Golet v údolí (1995), v Králi kolonád vypráví příběh primária lázeňského orchestru Fii a jeho vztahu s Židovkou Rózou. Manželství, které vzniklo před válkou, je vystaveno tlaku doby. Muž situaci nezvládne a distancuje se od ženy a dcerky, které skončí v koncentračním táboře. Morálně zdevastovaný hudebník se propadá stále hlouběji do beznaděje a alkoholismu… V hlavní roli se představuje Josef Novotný, kterého Dostál obsadil i do svého televizního filmu Váhy (1992). Partu Rózy se ujala Barbora Leichnerová a sekretářku Valerii ztvárnila Ivana Chýlková. Zeno Dostál klade ve svém filmu důraz na tehdy nepříliš známé herce, výjimku tvoří Vlastimil Brodský v roli kavárníka Broda.
Je květen 1945. U potoka leží ošuntělý opilý muž s houslovým pouzdrem. Nástroj uvnitř není, jen láhev od alkoholu a obvazy. V deliriu vzpomíná bývalý primárius lázeňského orchestr na zašlé časy. Před Vánoci byl ve Františkových Lázních jako šarmantní houslista obdivován lázeňskými paničkami. Žení se s židovskou ošetřovatelkou Rózou, která čeká jeho dítě. Radost z budoucího otcovství mu kazí protižidovské nápisy a útoky ordnerů stupňující se po mnichovské zradě. Primárius věří, že postačí, když se odstěhují do moravských Luhačovic. Velký úspěch tu má jeho píseň Král kolonád. Seznámí se s atraktivní sekretářkou Valerií. Muzikantově matce se Róza líbí, jen trochu jí vadí, že je Židovka. Novorozená holčička se jmenuje křesťansky Terezie a židovsky Ruth Rachel. V říjnu 1940 uspořádá Národní souručenství v lázních fašistickou manifestaci. Róza se bojí a neúspěšně žádá manžela, aby emigrovali. Primáriovi zemře otec a kvůli původu své ženy je přeřazen k druhým houslím. Róza s malou Rézinkou odjedou k jejím rodičům. Muzikant začne pít a naváže milostný poměr s Valerií. Róza musí po návratu začít nosit žlutou hvězdu. Na doporučení gestapa se houslista od rodiny odstěhuje a znovu smí zaujmout přední místo v orchestru. Róza mu nabídne rozvod. On to nepřijme, ale ještě víc pije. Róza se neúspěšně snaží zlomit si nohu, aby nemusela do transportu. Skočí ze stolu, poraní se a opilý manžel pro ni shání obvazy. Později zoufalý primárius vidí z jeviště Rózu s Rézinkou odcházet se skupinou Židů. Po koncertu pálí v hospodě noty. Valerie mu vyčte, že se z krále kolonád stal prasetem kolonád. Známí ho považují za konfidenta gestapa a vyhýbají se mu. Nakonec se ho ujme prostitutka Lidka. Valerie spí s gestapákem. Primárius se na venkovské svatbě popere kvůli písni, kterou hrával své ženě. Jeho matka mu vyčte, že nechal Rózu odjet v transportu. Dostane výpověď z orchestru a opilý prchá s houslemi do lesů. Vlak, kterým jede, bombardují. Nálet muž přežije, ale v psychóze zabije pouzdrem tuláka. V pomatené mysli má chorobné představy. Na hřbitově v rodné vsi obvazuje sochu Krista. Hrobníkův syn ho později najde mrtvého. Jeho matka ho se zachráněnou malou Rézinkou hledají v Luhačovicích. Róza v koncentráku zemřela.
primárius lázeňského orchestru
ošetřovatelka Róza Goldsteinová
sekretářka Valerie Koutná
maminka Fialová
Berta Goldsteinová, Rózina matka
Izák Goldstein, Rózin otec
kavárník Brod
prostitutka Lidka
gestapák
Terezie Emilie Ráchel zvaná Rézinka, Rózina dcera
Rézi, po návratu z koncentráku
Picková
bubeník Pavelek
ředitel Hartwig
houslista Bedřich Berka
primář Hrbek
ředitel Mazánek
kolega Václav
odbojář z Ostravy
krejčí Fišer, soused Fialových
dáma na koncertě
představitel Národního souručenství
vrchní Vincek
promítač Žváček
lékárník
hrobník
kuchařka
ženich
voják v nákladním autě
šmelinář s hodinkami
listonoš
hlas gestapáka
hlas primáře Hrbka
Jan Záhumenský, Michaela Kopřivová
Zeno Dostál (Lev – novela)
Jaroslav Česal, Vladimír Ježek, Žák Jiří (2)
Josef Štambach, Miroslava Smolová
Petr Jahn, Pavel Čihař
Gabriela Kubenová, Anna Mejtská, Jiří Zobač, Monika Machytková, Státní lázně Luhačovice, Jana Smetanová, Státní lázně Františkovy Lázně
Julius Fučík (Marinarella), Antonín Dvořák (Cikánské melodie /Když mne stará matka/), Zdeněk Fibich (V podvečer /Poem/), Johann Strauss ml. (Na krásném modrém Dunaji)
Josef Krušina (/varhany/), Městský lázeňský orchestr Františkovy Lázně, Moravská filharmonie Zlín, FISYO
Štěpán Koníček (FISYO)
Jsi nejkrásnější nástroj, Řekněte, lady má, Beskyde, Beskyde, Jenom ty mě, můj koníčku, Pětatřicátníci, Hm hm, ach ty jsi úžasná, Proč ta sova tolik houkala, Čechy krásné, Čechy mé, Na stříbropěnném Labi
Luboš Fišer (Jsi nejkrásnější nástroj), Luboš Fišer (Řekněte, lady má), lidová píseň (Beskyde, Beskyde), lidová píseň (Jenom ty mě, můj koníčku), Karel Hašler (Pětatřicátníci), Leopold Korbař (Hm hm, ach ty jsi úžasná), Karel Vacek (Proč ta sova tolik houkala), Josef Leopold Zvonař (Čechy krásné, Čechy mé), František Kmoch (Na stříbropěnném Labi)
Zdeněk Borovec (Jsi nejkrásnější nástroj), Zdeněk Borovec (Řekněte, lady má), Karel Hašler (Pětatřicátníci), Václav Jaromír Picek (Čechy krásné, Čechy mé), František Kudrna (Na stříbropěnném Labi)
Josef Novotný (3) (Jsi nejkrásnější nástroj), Josef Novotný (3) (Řekněte, lady má), Josef Novotný (3) (Beskyde, Beskyde), sbor (Pětatřicátníci), sbor (Proč ta sova tolik houkala), sbor (Čechy krásné, Čechy mé), sbor (Na stříbropěnném Labi)
Král kolonád
The King of Colonnades
Lev salónů
film
hraný
drama, psychologický
Československo
1990
1990
1. 5. 1991
dlouhometrážní
90 min
česká