Na přelomu čtyřicátých a padesátých let dvacátého století se režisér Karel Zeman (1910–1989) pustil do realizace svého dosud nejambicióznějšího projektu: půlhodinové adaptace satirické básně Karla Havlíčka Borovského Král Lávra. – Snímek, vyprávěný bez dialogů pouze prostřednictvím obličejových grimas loutek a významotvornou hudbou Zdeňka Lišky, se po většinu času drží děje Havlíčkovy literární předlohy. Změněn byl pouze závěr celého díla, který Zeman společně s Bohumilem Brejchou upravil do revolučnějšího vyznění, v němž holič odmítne dál sloužit krutému králi a raději odchází do světa. Král Lávra, který byl první režisérovou adaptací literárního díla, tak odhaluje některé principy, jež Karel Zeman později použil u svých celovečerních filmů. Podle vlastních slov vnímal režisér předlohu jen jako základní východisko, odrazový můstek pro realizování osobních představ a záměrů.
... zdálo se jim, že ty dlouhé uši právě dobře ke koruně sluší – všechno může zvyk! – Karel Havlíček Borovský – Král Lávra pod svými bohatými rudými kadeřemi skrývá dlouhé oslí uši. Vždy po čase povolá na zámek holiče z města, kterého po ostříhání nechá popravit, aby jeho tajemství nemohl vyzradit. Tentokrát královi služebníci vyberou mladíka, který ale moudře před svým odchodem ke králi sváže kata v holičství. Lávra jej tak nechá žít pod pohrůžkou trestu smrti, pokud o oslích uších někomu poví. Holiče však tajemství natolik souží, že jej v noci pošeptá do vrby. – Krajem procházejí hudebníci, jeden z nich se u vrby zastaví a jejím proutím vyspraví svou basu. Ve městě se právě koná královská slavnost, na které když basa zahraje, královské oslí uši se pod záplavou vlasů napřímí. K Lávrovu překvapení se mu přítomní šlechtici nevysmějí, naopak jeho oslím uším tleskají a klaní se jim. Mladý holič již nechce dále setrvat u krutého krále, jehož zbytečná ješitnost způsobila smrt tolika nevinných lidí, a s hudebníky odejde do světa.
Film byl uveden do kin v roce 1951 v rámci pásma Král Lávra společně s filmy Děti (1949; režie kolektiv autorů), Závistivá zvířátka (1950; režie Karel Mann), A B C (1949; režie Eduard Hofman) a Ivánku náš (1949; režie Karel Mann).
Karel Havlíček Borovský (Král Lávra – báseň)
Arnošt Kupčík (stavba scény a rekvizity), František Krčmář (stavba scény a rekvizity), Antonín Buráň (stavba scény a rekvizity), A. Ondrašík (stavba scény a rekvizity)
Arnošt Kupčík (pohyb loutek), Karel Zeman (pohyb loutek), František Krčmář (pohyb loutek)
Arnošt Kupčík (provedení loutek), František Krčmář (provedení loutek), Antonín Buráň (provedení loutek), A. Ondrašík (provedení loutek)
František Zahradníček (fotograf)
FISYO (Dirigent Milivoj Uzelac)
Král Lávra
Král Lávra
The King Lávra
film
animovanýdistribuční
pohádka, satira
Československo
1950
1950
datum cenzury 22. 7. 1950 (konec povolení k promítání 22. 7. 1955)
datum cenzury 9. 8. 1950 (konec povolení k promítání 9. 8. 1955)
premiéra 1951 /přístupný mládeži/
Statirická báseň Karla Havlíčka Borovského v barevném loutkovém filmu. Karel Havlíček: Král Lávra, satirická báseň v barevném loutkovém filmu.
krátkometrážní
29 min
860 metrů
16mm, 35mm
loutkový
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
bez dialogů
bez titulků
české
Akce: Národní ceny za rok 1950
1950
Praha / Československo
Národní cena
Karel Zeman
udělena 28. 8. 1950 v Divadle státního filmu v Karlíně k pětiletému výročí zestátnění československého filmu za volbu námětu, scénáře a umělecké zvládnutí látky a technické vedení loutek ve filmu
Festival: 5. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
1950
Karlovy Vary / Československo
Cena za nejlepší krátký loutkový film
za úspěšné ideové a umělecké ztvárnění satirické básně v optimistickém a lidovém duchu
Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.