Rodinný film

Země původu

Česká republika, Slovensko, Spolková republika Německo, Francie, Slovinsko

Copyright

2015

Rok výroby

2015

Premiéra

18. 2. 2016

Minutáž

95 min

Kategorie

film

Žánr

psychologický

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Rodinný film

Český název

Rodinný film

Anglický název

Family Film

Anotace

Slovinský režisér a scenárista, absolvent FAMU Olmo Omerzu, debutoval středometrážním psychologickým dramatem o citových trablech mladé genereca Příliš mladá noc (2012), jež si odbylo světovou premiéru na MFF v Berlíně. Ve své celovečerní prvotině Rodinný film se ke zmíněnému tématu připojuje rovina pokřivených vztahů v dobře situované současné rodině. – Rodiče patnáctiletého Erika a jeho starší sestry Anny odjedou na dlouhou dovolenou na jachtě. Jejich děti využívají dočasnou „svobodu“ po svém. Erik podlehne flirtování Anniny kamarádky Kristýny, která u nich bydlí. Když se rodiče dlouho neozývají, zasáhne do děje ještě otcův bratr Martin. Naštěstí se nenaplní chmurné představy a rodiče po čase dorazí domů. V tu chvíli ovšem dochází k dalšímu zlomu: kvůli nutnosti transplantovat Erikovi ledvinu vyjde najevo zásadní rodinné tajemství... – Pomalu vyprávěné, ambiciózně strukturované drama s přesahy k černé komedii stojí na soustředěných hereckých výkonech, atmosféře permanentní nejistoty a na obezřetném dávkování dějových zvratů. Souběžně zachycuje situaci v Praze i v cizině a věnuje se i údělu rodinného psa, který se ocitne sám na pustém ostrově. – Nepodbízivý a s náznaky obratně pracující film se trpělivému divákovi odměňuje pronikavým portrétem zdánlivě spokojené rodiny, držící ovšem pohromadě silou neupřímnosti a zatajování. – Zvláštním způsobem chladný snímek byl s úspěchem uveden na festivalech v San Sebastiánu, v Tokiu nebo v Chotěbuzi a měl pozitivní recenze v prestižních amerických časopisech Variety a Hollywood Reporter. Přestože byla domácí distribuce filmu, režisérem označovaného za „existenciální dobrodružný příběh“, posunuta z prosince 2015 na únor 2016, pro mnohé domácí kritiky, kteří jej měli možnost vidět už dříve, šlo o nejlepší český titul roku 2015. – Snímek je věnován předčasně zesnulé filmové architektce Ivě Němcové (1980–2015), která se na něm podílela. -mrš-

Obsah

Manželé Irena a Igor odlétají se psem Ottou (border kolie) na delší dovolenou na jachtě do Indického oceánu. V Praze nechají dvě děti, asi dvacetiletou Annu a patnáctiletého Erika. Anna si vezme do luxusního bytu přítelkyni Kristýnu a přespává tu i Erikův kamarád Tomáš. Dočasnou „svobodu“ čtveřice využívá k pořádání večírků, během nichž dojde vedle hraní videoher nebo „flašky“ také na alkohol. Kristýna více méně z nudy svede Erika. Ten začne chodit za školu. Rodiče řeší problém přes skype s nevstřícnou učitelkou Pernerovou (dávající najevo negativní názor na jejich výlet) a požádají o dozor nad dětmi Igorova bratra Martina, který z bytu vyhodí Tomáše. – Po rozhovoru se Irena pohádá s Igorem, který ignoruje její přání vrátit se předčasně domů. – Blíží se Vánoce a Erik s Annou by měli odcestovat za rodiči. Ti plují k Vánočním ostrovům, když je patrně zastihne bouře. Ve vlnách doplave na pobřeží zbědovaný pes... – Děti ztratí s rodiči spojení, a proto zůstanou doma. Martin s Annou kontaktují policii; je vyhlášeno mezinárodní pátrání. V bytě se nečekaně objeví Kristýna, která údajně jela na Vánoce domů. Netušila, že sourozenci neodcestovali, a vrátila se s potetovaným přítelem z diskotéky Robertem. Ten odejde. Erik si uvědomí, že Kristýna s ním pouze nezávazně flirtovala. Vyrazí do mrazivé prosincové noci a o samotě se opije. Usne na vltavské náplavce a skončí silně podchlazený v nemocnici. Lékaři ho sice zachrání, ale musí mu být transplantována ledvina. Anna a Martin podstoupí dárcovské testy. – Domů se vrátí rodiče. Přežili ztroskotání lodi v silné bouři, a proto neměli spojení. – Pes Otto zatím živoří na pustém pobřeží ostrova. – Igor se nabízí jako dárce ledviny pro Erika, ale překvapivě vyjde najevo, že nemá vhodnou krevní skupinu. Erikovým biologickým otcem je totiž Martin, s nímž se Irena před lety během manželské krize vyspala. Manželé nevědí, jak se k situaci postavit. Irena posléze oznámí Igorovi, že už s ním nechce být. – Transplantace ledviny od Martina proběhne bez komplikací. – Irena, Igor, Anna a Erik se na letišti shledají s Ottou, jehož zachránila kolem plovoucí loď. Zprvu apatický pes v přepravní kleci pozná své pány a rozštěká se. -mrš-

Poznámka

Ukázky z filmů: The Plague Dogs (1982; r. Martin Rosen), People Involved (2010, r. Jan Těšitel), videoklip So Synom v Zoo.

Hrají

Daniel Kadlec

Erik Kubín

Jenovéfa Boková

Anna Kubínová

Vanda Hybnerová

Irena Kubínová

Karel Roden

Igor Kubín

Martin Pechlát

Martin Kubín

Jana Krausová

učitelka Pernerová

Markéta Tannerová

Marta Vítů

Martin Mach

Sára Märcová

Matouš Zah

Libor Kovář

Richard Müller

Juliana Silvie Slivoňová

Jan Vaši

Dominik Vrba

Markéta Hausnerová

Petr Uhlík

Stella Ševčíková

Brigita Cmuntová

Martin Janouš

Monika Šmídová

pes Fleck

Otto

pes Perth

Otto

pes Snella

Otto

pes Nora

Otto

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Pavel Svatoň

Asistent režie

Filip Moravec, Lukáš Dvořák (II. asistent režie), Vít Zapletal (asistent režiséra)

Skript

Renata Jaukerová

Scénář

Olmo Omerzu, Nebojša Pop-Tasić

Dramaturgie

Jaroslav Sedláček (hlavní dramaturg Filmového centra ČT)

Druhá kamera

Jan Šuster, Jan J. Filip, Aleš Hart, Jan Dojčán (letecké záběry)

Asistent kamery

Jakub Vrbík, Eliška Svobodová (ostřič)

Architekt

Iva Němcová

Výtvarník

Martin Hůla (výtvarník tetování)

Výprava

Marcel Hána (vedoucí výpravy)

Návrhy kostýmů

Marjetka Kürner Kalous

Kostýmy

Martina Jarolímová (kostymérka)

Masky

Kristýna Jurečková, Anke Saboundjianová, Veronika Šorfová (maskérka)

Zvuk

Johannes Doberenz (záznam zvuku), Florian Marquardt (mistr zvuku), Daniel Němec (supervize mixu zvuku), Bystrouška (zvuková postprodukce)

Vizuální efekty

Zdeněk Machuta (supervize UPP), Suthep Ramanpeng (supervize, thajský štáb), Vít Komrzý (producent UPP), Universal Production Partners (obrazová postprodukce)

Zvláštní efekty

Martin Oberländer

Koordinátor kaskadérů

Ladislav Lahoda

Kaskadéři

FILMKA

Výkonná produkce

Eva Kovářová, Jaroslav Kučera (Filmové centrum ČT), Aoy Natrada Kokeeratipolová (thajský štáb)

Koproducent

Eike Goreczka, Christoph Kukula, Boštjan Ikovic, Nadia Turincevová, Julie Gayetová, Ivan Ostrochovský, Helena Uldrichová (vedoucí Filmové centrum ČT), Tomáš Baldýnský (kreativní producent Filmové centrum ČT)

Vedoucí produkce

Martin Mikula, Jiří Koštýř (Filmové centrum ČT), Ying Nonjuree Obsuwan (thajský štáb)

Asistent vedoucího produkce

Anna Havlenová, Barbora Wochnerová (produkční koordinátor), Štefan Cima (produkční koordinátor)

Spolupráce

Miroslava Hyžíková (casting), Ota Bareš – Fauna Film (práce se zvířaty), Dagmar Šperlová (koordinátor postprodukce), Jaroslava Kafková (koordinátor postprodukce), Adam Porkert, Martin Staněk, Barbora Šonková, Štěpán Malík, Jiří Hons, Lukáš Klika, Iva Valdmanová, Jaroslav Jiříček, Magdaléna Mazalová, Martina Klímová, Jana Khalifa, Eva Nyklíčková, Martin Polák, Jaroslav Mikula, David Plecitý, Viktor Heřmánek, Ludvík Bohadlo, Igor Pokorný, David Titěra, Petr Čapek, Pavel Kliment, Martin Klimpar, Vít Uhlíř, Jan Böhm, Viktor Koudelík, Ondřej Belica, Jan Doležal, Ludvík Otevřel, Martin Myšička, Magdalena Vytlačilová, Karel Polišenský, Pavel Leicman, Stanislav Valla, Milena Šajdková, Marie Spurná, Jana Jiskrová

Hudba

Písně

Pavel Stanislav Hruda (Magic River), Micachu & The Shapes (Nothing), Norma: Casta Diva, Šimon Holý (I Was Right), Monika Midriaková (I Was Right), The Teeths (I Was Right), MGDLN (Fahak), Pavel Stanislav Hruda (Black Days), Let It Shine, Life Fantastic, Hard Times, Codeine & Marshmallows

Hudba k písni

Vincenzo Bellini (Norma: Casta Diva), Chris Adorf (Let It Shine), Bruce Connole (Hard Times), Ryan Kattner (Life Fantastic), Christopher Powell (Hard Times), Russell Higbee (Hard Times), Billy Durala (Hard Times), Christopher Shar (Hard Times), Wesley Gonzalez (Codeine & Marshmallows)

Text písně

Vincenzo Bellini (Norma: Casta Diva), Chris Adorf (Let It Shine), Bruce Connole (Hard Times), Wesley Gonzalez (Codeine & Marshmallows)

Interpret

Bad Weather California (Let It Shine), The Jetzons (Hard Times), Man Man (Hard Times), Let’ Wrestle (Codeine & Marshmallows)

Produkční údaje

Originální název

Rodinný film

Anglický název

Family Film

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

psychologický

Země původu

Česká republika, Slovensko, Spolková republika Německo, Francie, Slovinsko

Copyright

2015

Rok výroby

2015

Premiéra

18. 2. 2016

Výrobce

Endorfilm, 42film (koprodukce), Česká televize (koprodukce), Filmové centrum (Česká televize), Arsmedia (koprodukce), Rouge International (koprodukce), Punkchart films (koprodukce), Cinemaphore (spolupráce), Ciné Plus (spolupráce), STL (spolupráce), Viba Film (spolupráce), Barrandov Studio (spolupráce)

S podporou

Státní fond kinematografie České republiky, Státní fond kinematografie České republiky – Program podpory filmového průmyslu, Mitteldeutsche Medienförderung, Slovenski Filmski Center, Audiovizuálny fond Slovenské republiky, Ezekiel Films, Financière Pinault, Program Media EU, Eurimages

Distribuce

CinemArt (monopol do 18. 2. 2026)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

95 min

Titulky

bez titulků

Ocenění

Vítěz

Festival: Finále Plzeň

2016
Plzeň / Česká republika
Zlatý ledňáček za nejlepší film

Vítěz

Festival: Mezinárodní festival východoevropských filmů v Chotěbuzi 2015

2015
Chotěbuz / Česká republika
Cena za mužský herecký výkon
Karel Roden nejml.

Vítěz

Festival: LIFFE Film Festival, Lublaň 2015

2015
Lublaň / Slovinsko
Cena FIPRESCI

Vítěz

Festival: Mezinárodní filmový festival v Tokiu

2015
Tokio / Japonsko
Cena za umělecký přínos

Revue

Nejlepší je Rodinný film, rozhodli kritici

Rodinný film režiséra Olma Omerzua zvítězil na 7. ročníku Cen české filmové kritiky. Cenu za nejlepší snímek roku předal...

„Utvářím si svůj filmový jazyk“

Ve svých jednatřiceti letech představuje Olmo Omerzu jednu z nejslibnějších osobností českého filmu. Prosadil se už čtyř...

Rodinný film

Režisér Olmo Omerzu natočil psychologické drama, které při uvedení do českých kin provází živý mezinárodní ohlas. Světov...