Online událost

Restaurovaný film Karla Antona Cikáni, natočený podle stejnojmenné novely Karla Hynka Máchy v roce 1921, se řadí k tomu nejlepšímu, co vzniklo ve filmu na začátku existence mladé republiky. Je debutem tehdy sotva třiadvacetiletého režiséra, který si zvolil pro svůj režisérský start složitě komponovanou prózu jednoho z největších českých básníků. Po dlouhou dobu nebylo možno tento film spatřit ani v archivním kině, neboť byl v padesátých letech minulého století různě upravován. Kopie, restaurovaná ve spolupráci s dalšími archivy FIAF, je svou délkou téměř totožná s originální metráží a je také bohatě barevně virážovaná a tónovaná. To dodává zvláštní půvab zvláště scénám exteriérovým, které byly natočeny v Itálii v Benátkách a na Kokořínsku.

Neuvěřitelno od roku 2011 naživo doprovází (nejen) československé němé filmy vlastní hudební tvorbou. Hudba tria Neuvěřitelno je charakteristická průnikem nejrůznějších hudebních žánrů – od rocku, přes jazz, swing až po blues, hudebníci rovněž využívají nejrůznějších atypických zvukových doplňků a ruchů, a místy se poohlížejí i po motivech lidové nebo klasické hudby.
Neuvěřitelno používá několik tradičních nástrojů (kytaru, kontrabas, mandolínu, bicí, kalimbu) a doplňuje je o vokály, perkuse, syntetyzátory a nejrůznější artefakty vyluzující specifické zvuky (včetně pomůcek patřících spíše do kuchyně).

A Season of Classic Films je projekt Association des Cinémathèques Européennes (ACE), který má za cíl pomocí volně přístupných projekcí přiblížit zejména mladému publiku práci evropských státních a regionálních archivů. Národní filmový archiv je jeden z dvaceti dvou participujících institucí. Projekt je finančně podpořen programem EU Creative Europe.