Online událost

Tvorba herce a režiséra Borise Alexandroviče Orlického je spjata s činností Ruského uměleckého divadla miniatur Lau-Di-Tau. S tímto kabaretním souborem přijíždí roku 1921 – jako součást turné po velkých evropských městech – do Prahy. Orlický, jenž se poprvé objevil před filmovou kamerou v Rusku již roku 1913 ve filmu Klíče štěstí, se v Československu snaží uplatnit jako filmový režisér. V ateliérech AB na Vinohradech natáčí roku 1921 drama Ukřižovaná podle romaneta Jakuba Arbesa, v němž se objeví i herci jeho souboru Alexandr Šuvalov a Nataša Cygánková. Po úspěšném přijetí snímku realizuje v témž roce drama Souboj s Bohem podle novely Móra Jókaie a další adaptaci Jakuba Arbese Moderní Magdalena, kterou však nedokončí. V průběhu natáčení opouští se souborem Lau-Di Tau Prahu a odjíždí do Paříže.

Příběh Ukřižované, odehrávající se za nepokojů v Polsku v roce 1866, v jehož průběhu ukřižují sedláci židovskou ženu, se vyznačuje několika dramatickými scénami. Ty byly navíc umocněny dobovými barevnými virážemi, jež byly zhotoveny i v nové acetátní kopii. Pozornosti zasluhuje především herecký výkon Přemysla Pražského v roli nešťastně zamilovaného pátera Xavera Schneidera, který se v klíčových momentech několikrát střetne se synem své bývalé lásky. Vedle Karla Lamače v dvojroli důstojníka Karla a jeho syna, studenta Jana, hledajícího svou ztracenou matku, hráli ve filmu ruští herci, Nataša Cyganková a Alexandr Šuvalov.

K filmu živě zahrají Dizzcock & False Trance.

A Season of Classic Films je projekt Association des Cinémathèques Européennes (ACE), který má za cíl pomocí volně přístupných projekcí přiblížit zejména mladému publiku práci evropských státních a regionálních archivů. Národní filmový archiv je jeden z dvaceti dvou participujících institucí. Projekt je finančně podpořen programem EU Creative Europe.