Dnes uplynulo deset let od tragické smrti filmaře Pavla Kouteckého. Tento přední dokumentarista při natáčení spadl z výškové budovy. Jeho přátelé v čele s producentkou Jarmilou Polákovou ze společnosti Film a sociologie, Igorem Blaževičem z festivalu Jeden svět a Ondřejem Hrabem z Divadla Archa krátce po jeho smrti založili cenu a nazvali ji jeho jménem. Vítězové jubilejního ročníku budou vyhlášeni v předvečer jeho nedožitých šedesátin 9. června v pražském Divadle Archa.

„Ještě do 20. dubna mají tvůrci dokumentů možnost přihlásit své filmy do aktuálního desátého ročníku a získat tak odměnu ve výši 100.000 korun pro režiséra a plastiku od sklářského výtvarníka René Roubíčka,“ sdělila mluvčí společnosti Film a sociologie Martina Chvojka Reková. Připomněla, že nejznámějším a také posledním Kouteckého dokumentem se stal Občan Havel, který po jeho smrti dokončil režisér Miroslav Janek.

Pavel Koutecký se ve své tvorbě zaměřoval na určité okruhy témat, jako jsou změny po listopadu 1989 či další osudy osobností s touto dobou spojených (Hledači pevného bodu, Zánik Československa v parlamentu). Dalším tematickým okruhem byly proměny Pražského hradu spojené s osobou slovinského architekta a urbanisty Josipa Plečnika (Jak se žije na Pražském hradě, Drahý mistře!). Dále se věnoval cestopisným dokumentům, ve spolupráci s Janem Burianem například točil v Dánsku a Chile.

Jeho doménou byly i filmy zachycující neobyčejné příběhy tělesně postižených lidí (O sportovci, Amici, tanec s přáteli). Věnoval se převážně dokumentu, ale experimentování s formou ho dovedlo i k filmu animovanému a zabýval se i multimediálními projekty. Od roku 1991 učil na Katedře dokumentární tvorby FAMU, kde vedl jednu z tvůrčích dílen. Většinu svých filmů a videí natočil s kameramanem Stanem Slušným.

„Pavel Koutecký měl jedinečné vidění světa, které dokázal ve filmech zobrazit a diváka tak upozornit na to, co nám často unikne. Cílem Ceny Pavla Kouteckého po celou dobu její existence od roku 2007 je, aby jeho filmy mohla vidět široká veřejnost,“ uvedla zakladatelka ocenění Jarmila Poláková. Spolu s dalšími organizátory každoročně veřejnosti kromě projekcí nominovaných filmů nabízejí projekci vybraného filmu Kouteckého.

„Při příležitosti letošního ročníku pozvou zájemce na dvě speciální venkovní zážitkové projekce Kouteckého dokumentu Drahý Mistře!, které se uskuteční 2. června od 21:30 v Jižních zahradách Pražského hradu, které pro Tomáše Garrrigua Masaryka Plečnik upravoval ve 20. letech minulého století. Druhé promítání se uskuteční 7. června večer na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze u Plečnikova kostela Nejsvětějšího Srdce Páně,“ dodala mluvčí.

Připomněla, že Cenu Pavla Kouteckého dosud získaly přední osobnosti českého dokumentu – režiséři Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská, Klára Řezníčková, Pavel Abrahám s Tomášem Bojarem, Bára Kopecká a loni Jana Ševčíková. Ta za svůj snímek Opři žebřík o nebe dostala i Cenu filmové kritiky a Českého lva.

Zdroj: ČTK