Po úspěšném uvedení na několika mezinárodních festivalech vstupuje do kin slovensko-český koprodukční snímek Eva Nová. Natočil ho jako svůj celovečerní hraný debut dokumentarista Marko Škop. Titulní hrdinku ztvárnila Emília Vášáryová.

Její postava je bývalou hvězdou socialistické kinematografie, která se pokouší zbavit závislosti na alkoholu. Po propuštění z protialkoholní léčebny se vydává za svým synem, kterého se kdysi vzdala kvůli kariéře a milenci. Nyní se k dítěti vrací s nadějí, že odčiní svou starou vinu.

Námět k filmu vznikl ještě během Škopova studia na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Posluchač Ateliéru dokumentární tvorby tehdy natočil rozhovor s francouzskou herečkou Annie Girardotovou, která za sebou měla zkušenost se závislostí na alkoholu. Dalším zdrojem inspirace byla Anita Ekbergová, jež ve vysokém věku přišla o svůj veškerý majetek a důstojný život ve stáří jí zajistila až Nadace Federica Felliniho. K tématům alkoholismu, vyrovnávání se se stářím, praktik showbyznysu či kultu krásy se přidává ústřední motiv rodinného vztahu, který je trvale poznamenán hrdinčiným proviněním.

Literární scénář psal Marko Škop několik let na základě podrobných rešerší týkajících se zejména samotné závislosti a léčby alkoholismu. Autor, který si mezitím vydobyl renomé celovečerním dokumentem Osadné a hranou režii si vyzkoušel v chorvatské verzi seriálu V odborné péči, svůj text průběžně konzultoval se střihačem Františkem Krähenbielem a režisérkou Zuzanou Liovou (Dům). Na výsledný tvar měl vliv také rumunský scenárista a spisovatel Razvan Radulescu, s nímž Škop spolupracoval v rámci workshopu uspořádaném italským TorinoFilmLabem.

Film byl vyroben v produkční společnosti Marka Škopa, Františka Krähenbiela a kameramana Jána Meliše Artileria, která kromě Škopových děl produkuje rovněž snímky několika dalších slovenských dokumentaristů (Juraj Lehotský, Adam Oľha, Paľo Korec ad.). Koproducenty Evy Nové byly slovenský Filmpark, veřejnoprávní Rozhlas a televízia Slovenska a česká společnost Sirius Films režiséra Václava Kadrnky. Ostatně v koprodukci Siriusu a Artilerie nyní vzniká i nový Kadrnkův snímek Křížáček.

Ačkoli je Marko Škop původně dokumentarista, svůj hraný debut natáčel podle podrobného technického scénáře a na základě zevrubných hereckých zkoušek. Spolu s kameramanem Melišem vytvořil úsporný vizuální styl, který odpovídá komornímu ladění příběhu a poutá pozornost k vlastním hereckým výkonům: „Náš způsob nasvícení byl velmi střídmý – nezasahovat do děje nějakým exhibicionismem nebo ornamentováním, snažili jsme se o co největší čistotu. Aby se vše koncentrovalo na to, co je ve filmu nejdůležitější a to je hlavní postava a obsah, který s ní souvisí (…) Jedním z hlavních vizuálních klíčů bylo snímání tváře, abychom co nejvíce přiblížili vnitřní prožívání. Nevidíme, co vidí postava, ale postavu samu.“ (1)

Eva Nová měla premiéru 11. září loňského roku na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, kde získala cenu kritiky FIPRESCI. Po té byla zařazena do programu dalších světových festivalů (např. Curych, Soluň, Turín aj.). Do slovenských kin vstoupil snímek 19. listopadu a následně obdržel devět nominací na národní filmové ceny Slnko v sieti. Česká republika je druhou zemí, do jejíž distribuce byla Eva Nová zakoupena.

 

Poznámky:

(1) Bohdana Ondrášková: Slovenský režisér, ktorý zvíťazil v Toronte – očistiť nás môže iba láska. Akuálne.sk, 29. 10. 2015. http://aktualne.atlas.sk/rozhovor-reziser-maro-skop-v-zivote-ma-cenu-najma-clovek-na-ktoreho-pozerame/showbizz/film/

 

Eva Nová (Slovensko – Česká republika 2015), scénář a režie: Marko Škop, kamera: Ján Meliš, střih: František Krähenbiel, Marina Andree Škop, hrají: Emília Vášáryová, Milan Ondrík, Anikó Vargová, Žofia Martišová ad. AČFK, 106 min. Premiéra: 24. 3. 2016.