Novým šéfem festivalu filmových a televizních komedií Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují se stal Zdeněk Krákora. Nahradil dosavadní ředitelku festivalu Ilonu Daňkovou. Patronem akce, jejíž 38. ročník se uskuteční letos 12. až 18. června, bude po Jiřině Bohdalové herec a ředitel divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Novináře o tom dnes informoval scenárista, dramatik a režisér Zdeněk Zelenka, předseda festivalové poroty.

Foto: Novoměstský hrnec smíchu

„Soutěže se zúčastní deset filmových komedií, z toho dva muzikály Decibely lásky a Muzikál aneb Cesty ke štěstí,“ uvedl ředitel Krákora. Dodal, že v budoucnu se festival bude zaměřovat na filmové komedie více než na televizní.

Součástí zahajovacího ceremoniálu bude 11. června oslava 70. let výročí založení místního aeroklubu. Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Na návštěvníky čeká řada doprovodných akcí: koncertů, výstav, besed nebo tanečních vystoupení. Prvním promítaným snímkem bude 12. června šesté pokračování ,básníkůʻ Jak básnící čekají na zázrak. V rámci doprovodného programu na Husově náměstí vystoupí skupina The Tap Tap. Další informace se nacházejí na www.hrnecsmichu.cz.

Festival rozdělí mezi nejlepší snímky ceny Zlatý prim televizní a filmový, Cenu za režii, Cenu za nejlepší mužský a ženský herecký výkon, Cenu Zdeňka Podskalského, Cenu za výtvarný počin, Cenu FITES, Cenu herecké asociace.

Cenou, která nakonec dala název celému festivalovému dění, je Cena diváků (Novoměstský hrnec smíchu), která se uděluje na základě měření procent smíchu v rámci filmové projekce. O zaznamenání se stará přímo v sále Kina 70 trojice časoměřičů se stopkami v rukou.

Festival Novoměstský hrnec smíchu loni vyhrála filmová komedie Život je život režiséra Milana Cieslara. Porotě se nejvíc líbil scénář filmu Díra u Hanušovic Miroslava Krobota a Lubomíra Smékala. V kategorii televizní komedie zvítězila pohádka Kdyby byly ryby režiséra Jana Prušinovského. Diváci se nejdéle smáli u filmu Hodinový manžel režiséra Tomáše Svobody. Při soutěžní projekci zněl smích sálem po dobu 28,33 procenta vysílacího času. Maximální rekord drží Troškův Kameňák s 36 procenty.

Na filmové projekce Novoměstského hrnce smíchu přichází každoročně kolem 4500 lidí. Pořadatelé promítají i pro malé děti.

Zdroj: ČTK