Už více než dvanáct let se každý poslední čtvrtek v měsíci vydává skupina filmových fanoušků na cestu přes celou Prahu, aby se ve dvě hodiny odpoledne usadila v křeslech projekce na Malešické ulici. Klienti Centra denních služeb ve Vlašské ulici chodí na filmy do Národního filmového archivu velmi rádi. Je to jediné kino, které navštěvují, nemusí v něm být totiž potichu a nikdo je nenapomíná. Z projekcí odcházejí s velkým zážitkem, jeden z klientů vždy druhý den po projekci kreslí obrázky inspirované filmem.

Poslední březnový čtvrtek se promítal Dům na předměstí, publikum se u něj dobře pobavilo. Vybrala ho sociální pracovnice Zuzana Dolejší, která s klienty na projekce do NFA jezdí už jedenáct let, je to její oblíbený film. Na sestavování programu se ovšem aktivně podílejí sami klienti. „Začíná to v srpnu, kdy si sedneme k počítači a klienti, kteří umí samostatně pracovat s počítačem, si ze seznamu, který obdržíme z NFA, vybírají, co by je zajímalo nebo třeba přijdou i s vlastní iniciativou,“ dodává Dolejší.

Největší oblibě se těší komedie a pohádky. „Mně se nejvíc líbí film s Jaroslavem Marvanem Dovolená s Andělem, Anděl na horách a Přednosta stanice,“ říká Petr, jeden z pravidelných návštěvníků „kina na Malešické“. Z pohádek má Petr nejradši Obušku, z pytle ven!. Dříve bývaly na programu i novější filmy, letošní program je omezen výrobou do roku 1966, ale i z těch si sestavili nabitý program. Na dotaz, zda se někdy filmy opakují, odpovídá druhá sociální pracovnice, která klienty na projekce doprovází, Marie Košařová: „Například Noc na Karlštejně nebo Šíleně smutnou princeznu jsme viděli vícekrát, ale vždy to bylo na naše vyžádání.

Projekce na Malešické jsou součástí celodenních kulturních bloků, během nichž klienti v létě jezdí na výlety, v zimě navštěvují výstavy. Na březnovou projekci dorazili po výstavě Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně. K inkluzivní idee patři i to, že se na všechny akce přepravují hromadnou dopravou. Cesta na rozhraní Malešic a Žižkova jim sice trvá skoro hodinu, ale všichni ji váží rádi.

Mezi aktivizační programy patří nejen návštěvy kulturních akcí nebo práce v chráněné dílně, ale klienti se také podílí na provozu tréninkové kavárny Garden Café Taussig na úpatí Petřína. Od konce dubna můžete do zahrady na adrese Vlašská 25 vyrazit nejen za kávou či točeným pivem, ale také za krásným výhledem nebo výstavou.

Garden Café Taussig na úpatí Petřína
Garden Café Taussig na úpatí Petřína