Český herec Karel Roden dostane na letošním ročníku slovenského filmového festivalu Art Film Fest cenu Hercova mise. Informovali o tom organizátoři filmové přehlídky, kteří ocenění udělují za mimořádný přínos hereckému umění.

„Karel Roden již dlouhá léta patří k české i mezinárodní herecké špičce. O tom není pochyb. Je rovněž známé, že si pečlivě chrání soukromí, nevyhledává novináře a strání se publicity. I proto jsme velmi rádi, že se rozhodl přijmout naše ocenění,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Peter Nágel.

Letošní 24. ročník Art Film Festu se uskuteční v červnu v Košicích na východě země, zatímco v předchozích letech akci hostily lázeňské městečko Trenčianské Teplice a Trenčín. Změnu místa konání festivalu organizátoři odůvodnili vhodnější infrastrukturou v Košicích, které v roce 2013 neslo titul evropského hlavního města kultury.

Ocenění Hercova mise si v minulosti převzala řada českých herců; loni bylo uděleno Aně Geislerové. Cenu dostaly i světové legendy filmového umění, například Sophia Lorenová, Franco Nero či Jean-Paul Belmondo.

Zdroj: ČTK