Letní filmová škola (28. července - 6. srpna, Uherské Hradiště) zveřejnila denní program a zve na sekci o videohrách, distribuční předpremiéry i novinky z nejvýznamnějších evropských festivalů.

Videohry a jejich adaptace v sekci Press Start

Videohry začleňují filmové postupy od počátku svého vzniku, ať už šlo o prosté používání animovaných či filmových sekvencí nebo o interaktivní snímky s živými protagonisty. V současnosti už existují tituly s komplexním motion capturingem slavných herců a videohry se stávají skutečně interaktivní a výsostně filmovou zábavou. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu.

Teoretická část bloku nabídne přednášku Zdeňka Blahy o konkrétních podobách herního vyprávění s ohledem na filmové postupy a fenomén interaktivního filmu. Helena Bendová představí hry jako svébytnou uměleckou disciplínu, součástí bude i panelová diskuse s vývojáři her Dark Train, Phonopolis a Rememoried ohledně stavu a způsobů narace v současných českých počítačových hrách a nakonec dojde i na online sit-down comedy formát youtubeových Let’s Play. Půjde o lidsky interaktivní herní stream předního českého „twitchera“ Oldřicha Štěrby, který vystupuje pod jménem @ArcadeBulls, vysílaný do světa přímo ze sálu kina. Těšit se můžete i na výstavu Jeden z hráčů je brankář Vladimíra Kudělky, Kateřiny Kynclové a Vojtěcha Vaňka, které spojuje digitální realita počítačových her a jejichž počiny získaly ocenění Česká hra roku.

Dark Train
Dark Train (foto: Paperash Studio)

 

Ozvěny největších evropských festivalů

Nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci LFŠ a Film Europe Media Company jako součást aktivit nového labelu Be2Can Distribution, který se zaměřuje na vítězné, ceněné i dramaturgicky zajímavé snímky největších a nejvýznamnějších evropských festivalů: Berlinale, Benátek a Cannes. Letní festivalové echo představuje zúženou selekci, která předchází ucelené říjnové přehlídce Be2Can. Na LFŠ budou uvedeny filmy prověřených a nesmírně vlivných autorů, jakými jsou Terrence Malick a Bruno Dumont, zároveň je kladen důraz na jména méně zvučná, přesto hodná zvýšené pozornosti. V letošním výběru jsou to především dvě ženy: maďarská držitelka Zlatého medvěda z Berlinale Ildikó Enyediová a německá filmařka Valeska Grisebachová. Samostatnou kapitolu tvoří Lav Diaz, originální filipínský režisér, jehož filmy nevynikají jen epickými stopážemi, ale i tvrdohlavě hájenou autorskou koncepcí. Diaz může sloužit jako příklad „vývojové linie“ festivalového autora – přes triumfy na dramaturgicky experimentující soutěžní přehlídce v Locarnu se vypracoval až k výhře prestižního Zlatého lva v Benátkách.

Western
Western, r. Valeska Grisebachová (foto: Be2Can)

 

Distribuční předpremiéry s Anetou Langerovou, Karlem Rodenem i Ondřejem Vetchým

Osm let života stál režisérku Martu Novákovou její nový film 8 hlav šílenství. Příběh nespoutané ruské básnířky Anny Barkovové, kterou komunistický režim dvacet let věznil v nejrůznějších sovětských lágrech a vyhnanstvích, právě dokončuje a diváci LFŠ budou vůbec první, kdo ho uvidí. Snímek je unikátní i tím, že v něm hlavní roli ztvárnila zpěvačka Aneta Langerová. Snímek, který bude mít premiéru v říjnu letošního roku, bude na LFŠ uveden v režimu work-in-progress.

LFŠ uvede v distribuční předpremiéře i soutěžní filmy z Cannes a Karlových Varů – drama Out režiséra György Kristófa o padesátníkovi na cestě východní Evropou, středověké road movie režiséra Václava Kadrnky Křižáček s Karlem Rodenem v hlavní roli a působivý příběh o rozpadu jednoho manželství a dopadu války dospělých na duši dítěte Nina režiséra Juraje Lehotského. Slavnostní zakončení 43. ročníku LFŠ pak obstará exkluzivní předpremiéra jednoho z nejočekávanějších filmů letošní sezóny, novinka otce a syna Svěrákových Po strništi bos, kde si hlavní role zahráli Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková. Divákům letos nabídneme celkem pět předpremiér, což je nový rekord LFŠ.

 

Youtubeři na „Filmovce“

Kovy, Shopaholic Nicol, Pedro, Gabrielle Hecl… U mladých jsou populárnější než všichni zpěváci, herci a sportovci dohromady, hltají jejich videa, vzhlížejí k nim. Youtubeři se stali novým fenoménem doby a režisér Jiří Sádek, který zaujal už svým celovečerním hraným debutem Polednice, jim byl rok v patách doslova po celém světě. Na LFŠ exkluzivně představí první ukázky ze svého filmu Nejsledovanější a společně s Shopaholic Nicol a odborníkem na fenomén youtuberství Jakubem Sedláčkem budou debatovat o tom, co to vlastně znamená být youtuberem a jak moc se tím mění audiovizuální průmysl.

 

Hosté LFŠ

Mezi hosty letošní LFŠ jsou držitel desítek ocenění ze světových festivalů Jan Troell, syn ikonického režiséra Daniel Bergman, vítěz letošního festivalu Sundance, tvůrce klipů Lykke Li Tarik Saleh, přední švédský filmový historik, ředitel Nadace Ingmara Bergmana Jan Holmberg, profesor filmových studií na univerzitě v Lundu Erik Hedling, původně vědec, který pravidelně uvádí své filmy v Cannes, Sergej Loznica, francouzský režisér s radikální poetikou Philippe Grandrieux, osobitý slovenský dokumentarista Miro Remo, polský filmový režisér a scenárista, autor filmu VolyňWojciech Smarzowski, slovenská herečka, diplomatka a politička Magda Vášáryová, španělský režisér José Luis Guerin a klíčová osobnost současného německého filmu Angela Schanelecová.

 

Denní program Letní filmové školy si můžete prostudovat zde.

 

PŘEHLED SEKCÍ 43. LFŠ

 Fokus Švédsko
Němý film s živou hudbou
Velikáni suterénu
Švédská krimi
Imigrace
Folkhemmet

Inventura
Retrospektiva: Andrej Tarkovskij
Britský heritage film
Sci-fi

Spektrum
New French Extremity
Press Start
Hot TV
Letní festivalové echo

Visegrádský horizont
Češi v zahraničí: František Čáp
Novinky Visegradu
Studentské filmy

AČFK uvádí
LFŠ uvádí
Distribuce
Projekt 100

Letní kina
Podob(izn)y českého hororu
České novinky s innogy

 

Zdroj: LFŠ, red