Významné události pro historii československého státu, jejichž výročí připadají na letošek, připomene Národní filmový archiv zvláštním uvedením šesti celovečerních snímků. V rámci distribuční nabídky Filmové osmičky se tituly připomínající „osmičková“ výročí moderních československých a českých dějin objeví v kinech v průběhu celého roku.

„Kurátorský výběr snímků zastupujících roky 1918, 1938, 1948 a 1968 čítá šest celovečerních filmů. Do distribuce, tedy na digitálních nosičích DCP a Blu-ray, přičemž vybrané tituly budou k dispozici i na 35mm a 16 mm kopiích, například v říjnu vstoupí historické drama Zborov z roku 1938. Připomene událost z července 1917, kdy se u tohoto ukrajinského města odehrála bitva, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka,“ uvedl generální ředitel NFA Michal Bregant.

V březnu bude mít obnovenou premiéru šedesátiminutový střihový dokument TGM Osvoboditel. Režisérka Věra Chytilová ho natočila v krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Plastický portrét prvního československého prezidenta vytvořila kombinací archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v přednesu Miroslava Macháčka. Doplnila ho výpověďmi Masarykových vnuček a pravnuka.

V kinech se objeví i snímek Ladislava Broma Klapzubova XI. z roku 1938, Hackenschmiedova o rok mladší Krise, Bílá tma režiséra Františka Čápa z roku 1948 a Démanty noci Jana Němce z roku 1964.

„Válečné drama Zborov a psychologický příběh Démanty noci budou digitálně restaurovány, a zařadí se tak i k nabídce snímků z kolekce Zpět v kinech,“ dodal Bregant.

Na základě regionální rešerše nabízí archiv ke všem titulům krátké dokumentární či zpravodajské filmy a plakáty. Na webovém portálu www.filmovyprehled.cz budou k dispozici doprovodné články a obrazový materiál. Školním projekcím poslouží pracovní listy, které nastíní historický kontext a vliv dané historické události na kinematografii. Více informací naleznou zájemci na adrese www.zpetvkinech.cz.

Zdroj: ČTK