V druhé polovině šedesátých let vznikla v Československu série detektivních snímků pro dětské publikum režírovaná Milanem Vošmikem. Vystupuje v ní speciální vyšetřovatel „světového formátu“ Martin Martin ztvárněný hercem Jaroslavem Víznerem. Jeho nezaujatý projev může vzdáleně připomínat Seana Conneryho v prvních filmech s agentem Jamesem Bondem.

V budově pražského sboru veřejné bezpečnosti sídlí Martin v půdním prostoru, kde se skrývá kancelář oddělení pro dětskou kriminalitu. Kapitán zastírá své sympatie ke všem outsiderům, neposlušným dětem nebo třeba k umělcům. Postava detektiva Martina Martina se nevymyká pouze mimořádným jménem, ale i tím, že nikdy neobléká policejní uniformu. V průběhu vyšetřování zločinů také kapitán nedbale předvádí znalost několika cizích jazyků a ostatní příslušníci veřejné bezpečnosti poukazují na neobvyklé metody, ke kterým se při objasňování trestných činů uchyluje. 

Martin má i další charakterové vlastnosti, které ho odlišují od zbytku policejního sboru. Příliš mu nezáleží na penězích a práce pro něj má vždy přednost před vším ostatním. Jeho protějškem ve filmové sérii je kriminalista Kraus, který naopak nerad pracuje mimo vymezenou pracovní dobu a místo vyšetřování by raději trávil čas se svou rodinou. Pokud musí prohodit pár vět s cizincem, dostává se do úzkých. Krausovy závěry jsou skoro vždy mylné a kapitán Martin mu je vždy trpělivě vyvrací.

Dvě krátké filmové povídky Tři láhve a Létající kolotoč se autoři rozhodli spojit do jednoho filmu Volejte Martina z roku 1965. V první povídce musí detektiv vyřešit zdánlivě banální případ mizejících lahví mléka, které ukradl chlapec z dětského domova. Nakonec se ale ukáže, že došlo ke krádeži jedné z nejcennějších poštovních známek na světě a jedná se o značně komplikovaný případ zorganizovaný mezinárodní zločineckou skupinou. V Létajícím kolotoči se musí Martin napojit na skupinu dětí, která si říká Liga spravedlivých a mstí se pouťařům za vysoké ceny atrakcí a zkrácené jízdy. Policejní kapitán se přiklání na stranu dětí a podpoří jejich spravedlivý boj. Případ mizejících součástek kolotoče vyřeší jednoduše tím, že dětem poradí, jak mohou na provozovateli poutě vykonávat mstu o něco méně nápadně. 

Dalším z dětským snímků s tímto neomylným detektivem je Martin a červené sklíčko z roku 1966. Policejní kapitán v něm vyšetřuje krádež zámeckých exponátů a podaří se mu při tom objasnit i desítky let starou vraždu. Ukazuje se tak, že detektiv Martin má kromě všech ostatních dobrých vlastností kladného hrdiny také nebývale přesný odhad na lidi. Ani na moment totiž nepodezíral zahraničního turistu s jeho přítelem kastelánem (a výtvarníkem v jedné osobě), kteří byli automaticky prvními z obviněných.

Ve stejném roce vzniklo i pokračování série Martin a devět bláznů, ve kterém Martin s Krausem musí přerušit svou zimní dovolenou a vydat se do Znojma, protože se zde v podzemních chodbách nečekaně objevil vánoční stromeček s kradenými dárky. Kapitán vypátrá, že zboží rozkrádá místní mládež a odnáší ho do podzemí, kde pak také pořádá divoké večírky. Uprostřed noci se Martin Martin sám vydá do nepřehledného systému chodeb, vypátrá početnou partu mladých zlodějů a svede s nimi za pomoci několika místních dětí nerovný, ale jako vždy vítězný souboj.

Všechny zmíněné detektivní filmy s neodolatelným správňákem kapitánem Martinem lze volně zhlédnout na YouTube kanálu Česká filmová klasika.