Pod názvem Zkrátka kraťas vstoupí do kin 21. září výběr nejzajímavějších krátkých animovaných filmů nadějných mladých filmařů ze zemí střední a východní Evropy. Jde o současnou tvorbu posledních dvou let, zahrnující abstraktní experiment i černou komedii Happy End z užšího výběru na Oscary loňského roku, oznámila dnes Asociace animovaného filmu.

Pásmo o délce 69 minut tvoří jedenáct filmů z šesti zemí. Kromě dvou domácích zástupců také Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska. Z českých snímků jde o zmíněný Happy End absolventa pražské FAMU, režiséra, scenáristy a kameramana Jana Sasky a o výtvarně nápaditý snímek Čím víc vím režiséra a scenáristy Marka Náprstka. Vzhledem k vážnějším tématům a zaměřením na abstraktní umění je kompilace určená spíše pro dospělé diváky, kteří touží objevit díla nejtalentovanějších středoevropských studentů, absolventů a začínajících tvůrců.

„Krátkometrážní nezávislá animace, kterou výběr prezentuje, ve střední a východní Evropě jen kvete a je rovnocenným partnerem pro zbytek světa. V našich zemích je množství tvůrců a vycházejících talentů, které čeká slibná kariéra. V tomto případě je situace úplně jiná než u celovečerní nebo seriálové tvorby. V té krátkometrážní se nám nesmírně daří,“ komentoval to ředitel slovenského festivalu animace v Žilině a kurátor projektu Maroš Brojo.

Filmy vybírala komise dramaturgů ze všech zapojených zemí (tedy zemí Visegradské čtyřky, Slovinska a Chorvatska). Hleděli především na výtvarnou stránku, preciznost využití animační techniky i hodnotnost obsahu.

Podle Broja je asi nejpozoruhodnějším filmem úspěšný Happy End Jana Sasky, jeden z nejoceňovanějších domácích titulů poslední doby, který to dotáhl až do finále mezi desítku krátkých animovaných filmů na oscarovém shortlistu. Vtipně vystihuje středoevropskou venkovskou mentalitu a kreativně si pohrává s motivem zbavování se zodpovědnosti.

Poutavý a vizuálně atraktivní pohled na formy lidské přitažlivosti poskytuje maďarský film Noise of Licking s mírně dendrofilním podtónem autorky Nadji Andrasevové. Snímek získal i cenu Cinéfondation v Cannes. Film Cowboyland je slovenská westernová groteska hovořící o nekompetenci autorit i samotných lupičů.

„Je skvělé, že se do běžné distribuce dostává pásmo krátkých filmů, které lze většinou zhlédnout jen na festivalových projekcích. Festivaly jsou skvělou příležitostí, ale přece jen spíše pro fanoušky. Proto jsem rád, že se disciplína krátkého filmu vrací do kin, kam na ni může vyrazit každý,“ myslí si Jan Saska, který vloni vyhrál kategorii studentských filmů na festivalu Anifilm.

Asociace animovaného filmu vypracovala k pásmu edukativní materiál pro pedagogy, jehož cílem je naučit studenty vnímat současný jazyk uměleckých animovaných filmů, vést je k diskuzi nad díly i nad společenskými tématy snímků i ke schopnosti zaujmout vlastní stanovisko a podpořit jejich kreativitu.

Zdroj: ČTK