Po loňské podzimní premiéře na Slovensku přichází do českých kin celovečerní debut manželské dvojice Lucie a Petra Klein Svobodových.

Sociální drama Pírko vzniklo na základě reálných osudů dospívajících děvčat, se kterými se scenáristka a režisérka Lucia Klein Svoboda (dříve Gažiová) setkala během své praxe v dětských domovech. Po studiích herectví na VŠMU a filmové režie v Norsku se věnovala dramaterapii v rámci svého doktorského studia sociální práce. Z osobní zkušenosti s mladistvými na okraji společnosti pak začala skládat filmový scénář, který později natočila se svým manželem – synem hudebního skladatele Karla Svobody.

Příběh je zaměřen na osmnáctiletou Martinu, přezdívanou Shakira, která je po dovršení plnoletosti propuštěna z dětského domova. Její cesta směřuje z východního Slovenska do Prahy za přítelem Romanem, který se pohybuje v prostředí drobných kriminálníků, narkomanů a dealerů. Martina nakonec skončí jako prostitutka a oběť sexuálního násilí. Ani po strašných zkušenostech, kterými musí projít, se však nevzdává a bojuje dál o důstojný život.

Tvůrci se snažili podat svůj příběh věrohodně, zároveň však nesklouznout k doslovnému popisu. Proto jsou scény explicitního násilí vyváženy jemnou ironií a černým humorem, který podle Svobodové patří k životní realitě protagonistů. Ve vizuálním pojetí se režiséři inspirovali novým Hollywoodem sedmdesátých let. K charakteristickým tmavým filtrům, pohyblivým záběrům a širokoúhlému rámování přidali rychlejší střih za doprovodu rapové hudby, kterou filmu poskytl známý slovenský interpret Rytmus.

Film se natáčel od září do listopadu 2015. Do role Martiny tvůrci obsadili objev letošní sezóny – mladou herečku Dominiku Zeleníkovou (nyní Morávkovou), která ztvárnila i hlavní postavu snímku Terezy Nvotové Špína, jenž bude mít premiéru koncem ledna na festivalu v Rotterdamu. V dalších rolích se objeví Bolek Polívka, Martin Finger, sama Lucia Klein Svoboda a řada neherců. Kameramanem filmu byl zkušený Asen Šopov (Pějme píseň dohola, Želary).

 

PIRKO_SK B1_FINAL-page-001Pírko (Česká republika – Slovensko 2015), režie: Lucia Klein Svoboda, Petr Klein Svoboda, scénář: Lucia Klein Svoboda, kamera: Asen Šopov, hudba: Rytmus, střih: Jan Daňhel, hrají: Dominika Zeleníková, Martin Finger, Bolek Polívka, Lucia Klein Svoboda, Jan Plouhar a další. Goodmind Films, 92 min. Premiéra: 19. 1. 2017.