Projekt muzea věnovaného filmu NaFilM iniciovali studenti magisterského programu Katedry filmových studií FF UK před pěti lety. Vychází z toho, že v České republice zcela chybí kulturně-vzdělávací centrum věnované domácí kinematografii. Svou představu o budoucí podobě muzea českého filmu prezentovali studenti veřejnosti už loni, a to formou výstavy Na film! v pražském Museu Montanelli. Interaktivní expozice návštěvníkům představila nejen vybraná témata z dějin filmu, ale také možné kurátorské přístupy k vystavování filmového média. Přesvědčivě prokázala, že film může návštěvníky v muzeu nejen vzdělávat, ale i bavit.

Ohlasy na výstavu byly natolik pozitivní, že autoři projektu získali prostory prvorepublikového Paláce Chicago na pražské Národní třídě. Další akce – výstava Na film do muzea! – bude otevřena v listopadu 2016 a představí příznivcům filmu nová poutavá témata.

„Návštěvníci budou mít možnost zapojit svoji fantazii a nevšedním způsobem se seznámit s principy animovaného filmu nebo vzít do vlastních rukou funkční repliky optických přístrojů předcházející samotnému vzniku filmu,“ říkají autorky projektu Adéla Mrázová a Terezie Křížkovská. „Pro velký zájem připravujeme opět komentované prohlídky, speciální filmové programy, odborné přednášky a tematické dílny pro dospělé i děti.”

Výstavní koncept NaFilM vzniká jako dialog studentů a pedagogů Katedry filmových studií FF UK, ale také teoretiků a odborníků z příbuzných oborů a zástupců spřízněných kulturních institucí. Cílem autorů projektu je příští expozici prostřednictvím jednotlivých, navazujících výstav postupně rozšiřovat do té doby, než naleznou pro filmové muzeum stálé prostory.

„Těší nás, že se do projektu aktivně zapojili i naši kolegové z nejrůznějších oborů vysokých škol,” říká třetí člen autorského týmu NaFilM, Jakub Jiřiště. „Největší radost máme ale z toho, že nás podporuje široká veřejnost, naši budoucí návštěvníci. Záměr vybudovat českému filmu muzeum se tak ze studentského projektu změnil ve věc veřejnou, a to je pro nás velkou motivací.“

Druhé patro paláce Chicago se postupně proměňuje v prostory zasvěcené filmu a vznikají zde první důmyslné interaktivní instalace. Právě na jejich výrobu je určen výnos z veřejné sbírky na portálu Hithit, kde může projekt podpořit i široká veřejnost. Zasláním libovolné částky tak napomůže výrobě originálních exponátů určených nejen pro výstavu, ale i pro stálou expozici budoucího muzea. Pro všechny, kdo se do sbírky zapojí, připravili studenti odměny – od originálních filmových perníků přes výběr filmových zážitků až po pozvání na slavnostní otevření výstavy.

Pokud se podaří s pomocí veřejnosti vybrat cílovou částku, Nadace Vodafone, která projekt rovněž podporuje, ji zdvojnásobí.

Na podporu projektu natočili autoři výstavy video inspirované známými českými filmy: www.hithit.com/nafilm

Webová stránka projektu: www.nafilm.org