Po čtvrtstoletí sólové dráhy vznikl o zpěvákovi Richardu Müllerovi celovečerní dokument. Populární slovenský hudebník je v něm nahlížen jinak, než jak ho představuje většina masmédií poplatných PR agenturám.

První dokument o Müllerovi byl natočen v době jeho osamostatnění od kapely Banket a vydání první sólové desky Neuč vtáka lietať (1992). Pro Československou televizi ho režíroval David Sís, který se později zaměřil na portréty a koncertní filmy dalších interpretů (Buty, Čechomor, Aneta Langerová a zvláště Lucie). Müllerova složitá osobnost přitahovala pozornost filmařů i nadále. Nejen jeho výjimečný hudební projev, ale i veřejné skandály a problémy se zdravím zachycovaly středometrážní dokumenty 13. komnata Richarda Müllera (2005) a Müller 44 (2007). Na druhý z nich volně navazuje i současný snímek, původně pojmenovaný Richard Müller 55.

Natočil ho režisér Miro Remo, který se slovenské hudební scéně věnoval v řadě svých předchozích projektů. Kromě mnoha videoklipů režíroval například dokument o největším slovenském hudebním festivalu (Pohoda, 2011) nebo portrét zpěváka Broňa Jobuse (Vrbovský veter, 2014). V loňském roce vznikl také široce koncipovaný film o současném stavu slovenské kultury, nazvaný Cooltúra (2016).

Snímek Richard Müller: Nepoznaný byl realizován v letech 2013–2016 během příprav a průběhu koncertního turné s vokální skupinou Fragile. Richard Müller neposkytnul Removi žádný rozhovor, ale umožnil mu natáčet ve své bezprostřední blízkosti. Díky tomu, že Remo byl zároveň kameramanem filmu, byl realizační štáb omezen na minimum, a mohla tak vzniknout velmi otevřená výpověď o zpěvákově hudební dráze i soukromí.

Kromě toho dal Müller k dispozici Removi svůj kompletní videoarchiv s dvaceti hodinami natočeného materiálu. Vzácné záběry – zejména z devadesátých let – s nesmírně kreativním, ale také na alkoholu a tvrdých drogách závislým hudebníkem tvoří kontrapunkt ke scénám ze současnosti, v nichž unavený a těžce nemocný Müller zápasí o své setrvání na špičce slovenského (a českého) showbyznysu. Důležitým rozměrem filmu je zachycení zpěvákova profesionálního okolí (producenti, hudebníci, PR, média), které mu nedovolí se z veřejného života definitivně stáhnout.

Snímek vznikal v produkci slovenské společnosti Punkchart Films režiséra Ivana Ostrochovského a českého endorfilmu producenta Jiřího Konečného. Obě firmy tak navazují na úspěšnou spolupráci na výrobě filmů Až do města Aš (2012, r. Iveta Grófová), Eugéniové (2013, r. Pavel Štingl) či Rodinný film (2015, r. Olmo Omerzu). Koproducenty dokumentu byly Česká televize, Rádio a televízia Slovenska, All4films a Remova produkční společnost Arsy-Versy.

Richard Müller: Nepoznaný měl premiéru na Slovensku loni v listopadu. Do českých kin ho nyní uvádí Asociace českých filmových klubů.

 

PlakatRichard Müller: Nepoznaný (Richard Müller: Nespoznaný, Slovensko – Česká republika 2016), režie a kamera: Miro Remo, scénář: Miro Remo, Marek Kučera, hudba: Richard Müller, střih: Marek Kráľovský, účinkují: Richard Müller, Soňa Müllerová, Iva Bittová, Vanda Wolfová, Braňo Kostka, Fragile, Andrej Šeban, Dan Bárta, Michal Horáček a další. AČFK, 90 min. Premiéra: 2. 2. 2017.