Ve čtvrtek se začne natáčet nový film o Janu Palachovi. Snímek se soustředí hlavně na vnitřní proměnu studenta, který se v lednu 1969 na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci Československa rozhodl upálit. Scénář napsala prozaička a někdejší mluvčí Charty 77 Eva Kantůrková. Režisérem je Robert Sedláček. V hlavní roli se představí Viktor Zavadil. Premiéru v kinech by celovečerní film měl mít 21. srpna příštího roku, kdy od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplyne půl století.

Film sleduje poslední měsíce Palachova života. Zachycuje jeho studium, kolejní život, vztah s přítelkyní, soužití s matkou ve Všetatech či brigády ve Francii a Kazachstánu. Jak se po srpnu 1968 mění společnost a upadá do deprese, mění se i Jan.

„Kamera po celý film sleduje tvář Jana a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí, kterých si ti, mezi nimiž Honza v roce 1968 žil, nevšimli, nebo všimli, ale nikdy by je nenapadlo, co to pro něj znamená a v jaký čin to přejde,“ uvedla mluvčí filmového štábu Helena Hejčová. Snímek končí pohledem na běžící postavu v plamenech.

Ve čtvrtek začnou desetidenní předtáčky. Hlavní natáčení se odehraje v listopadu a prosinci a potrvá 25 dní. Točit se bude v Praze i na jiných místech. Ve všetatské nádraží se promění nádraží v Lužné u Rakovníka, stanový tábor na brigádě v Kazachstánu vyroste u Milovic. Svou francouzskou vinici našli filmaři v Rakousku u Dunaje a motivy z Václavského náměstí zachytí v Pardubicích.

V roli Palachovy matky diváci uvidí Zuzanu Bydžovskou. První lásku Helenku bude hrát Denisa Barešová. Ve snímku se objeví Jan Vondráček, Michal Balcar či Karel Jirák. Za kameru se postaví Jan Šuster.

Zdroj: ČTK