Jiří Langmajer hraje záletného šéfa internetové seznamky v režijním debutu spisovatelky Zity Marinovové, lehké letní komedii o moderních podobách seznamování a vztahů.

Osmnáct let po Lásce přes internet (1998) Nory Ephronové se také čeští filmaři rozhodli postavit námět komedie na skutečnosti, že se lidé mohou poznat nejen v reálném, ale i ve virtuálním prostoru. Sezn@mka, autorský projekt režisérky a scenáristky Zity Marinovové, oslovuje diváky a divačky, kteří internetové seznamování stále považují za „fenomén současné doby“, jak uvádějí oficiální tiskové materiály. Můžeme tedy zřejmě počítat s tím, že za takových deset dvacet let vznikne v Česku film o uživatelích Tinderu.

Z veselého plakátu, popisu děje a traileru, v němž nechybí legrační padání do bazénu a plácání po dámském pozadí, je nicméně zjevné, že tvůrci nechtějí nabídnout závažnou výpověď o autistické společnosti, která stále více ztrácí kontakt s nezprostředkovanou realitou. Sezn@mka by měla být maximálně odpočinkovou romantickou komedií, která namísto hlubokých sociologických poznatků nabídne „zajímavou oddychovou podívanou“.

Čím přesně a v jakém smyslu půjde o podívanou „zajímavou“, se i pár dnů před premiérou musíme domýšlet jen z nemnoha zveřejněných fragmentů. Teprve v kinech tak vyjde najevo, zda byl důvodem distributorova zvýšeného tajnůstkářství nedostatek skutečně „zajímavých“ informací nebo třeba snaha nepřipravit diváky o moment překvapení a pointy kvalitních vtipů.

Hlavním lákadlem filmu bude pro většinu diváků zřejmě Jiří Langmajer v hlavní roli šéfa internetové seznamky Kristiána, který se rozhodne se stížnostmi nespokojených zákaznic popasovat poněkud svérázným způsobem. Aby dámám dokázal, že ne všichni muži jsou idioti, sám se jako idiot zachová a jejich důvěrných informací z internetového dotazníku zneužije k tomu, aby je svedl. Podaří se mu okouzlit mimo jiné kamarádku své manželky (Langmajerova skutečná přítelkyně Adéla Gondíková), která zálety svého muže zřejmě nepřivítá jako originální vztahový experiment.

Film natáčený vedle České republiky také na Kanárských ostrovech byl údajně inspirován skutečnými historkami, odposlechnutými a zaznamenanými režisérkou. Zita Marinovová se dosud živila nejen jako webmasterka a IT administrátorka, ale zejména jako novinářka a spisovatelka humoristických knih o partnerském soužití.

Při psaní titulů s názvy jako Deník (všeho) schopné ženy nebo Tak ty už to máš, holčičko, spočítaný! autorka údajně čerpala z veselých příhod svých přátel, od nichž si také měla vysloužit přirovnání ke Carrie Bradshawové, protagonistce kultovního Sexu ve městě. Není proto divu, že stejný přístup „vypůjčování“ cizích historek zvolila také při psaní Sezn@mky. Zda se její první film povedl alespoň tolik jako filmová verze slavného amerického seriálu (53% na webu Metacritic), mohou čeští diváci posoudit počínaje 28. červencem. Těm slovenským bude představen 4. srpna.

 

Sezn@mka (Česká republika 2016), scénář a režie: Zita Marinovová, kamera a střih: Jiří Markvart, hudba: Vašo Patejdl, Petr Janda, hrají: Jiří Langmajer, Adéla Gondíková, Zuzana Kajnarová, Marie Doležalová, Šárka Vaculíková, Ladislav Hampl, Petr Vondráček, Lukáš Pavlásek a další. Bontonfilm, 90 min. Premiéra: 28. 7. 2016.