Režisér komedií Stůj, nebo se netrefím (1997), Prachy dělaj člověka (2006) nebo Dvojníci (2016) Jiří Chlumský natočil v produkci společností Fresh Lobster a Fénix Film (Babovřesky 2, 2014 a Babovřesky 3, 2015) prázdninovou komedii „o tom, co se stane, když se tři tátové nehodlají vzdát svého plánu na pánskou jízdu a rozhodnou se sjet Sázavu i se sedmi dětmi.“

Scénář k odpočinkovému snímku napsal Marcel Bystroň, který na sebe v minulosti upozornil jako člověk, jenž fyzicky napadl filmového kritika Jana Jaroše a jako režisér romantického filmu Cabriolet (2001), hororu Zahradník (2006) a černé gangsterské komedie Po hlavě… do prdele (2006), ale v posledních letech se věnuje zejména scenáristice. Napsal Kameňák 4 (2013), Vánoční Kameňák (2015) a romantickou komedii Jak se zbavit nevěsty (2016), kterou zároveň produkoval.

Bratři Igor (Jiří Langmajer) a David (Hynek Čermák) se s bratrancem Ondřejem (Pavel Liška), který jinak žije v Kanadě, a s dětmi ve věkovém rozmezí čtyři až čtrnáct let (nejstarší z nich si zahrála Nelly Řehořová, která společně s Michalem Hrůzou nazpívala titulní píseň filmu) vydávají na kánoích a raftu po řece na zlatou svatbu svých rodičů (Dana Syslová a Arnošt Goldflam). Jejich partnerky (Tatiana Vilhelmová, Anna Polívková a Jana Kvantiková) si mezitím užívají dámskou jízdu.

Letní variace na „komedii století“ S tebou mě baví svět (1982) se natáčela během loňského léta převážně na toku řeky Sázavy od Stvořidel a Vlastějovic, přes Soutice, Kácov a Český Šternberk až k Ratajím nad Sázavou. Za herce s neopreny schovanými pod tričky v náročnějších scénách sjíždění divoké vody zaskakovali kaskadéři (byť Jiří Langmajer již v tomto směru měl jisté zkušenosti díky natáčení dobrodružného snímku Na vlastní nebezpečí, 2007), jejichž zapojení vyžadovaly také scény s ženskou částí obsazení, konkrétně pád z kola do rybníka a pád z koně.

Určitější představu o náplni a charakteru snímku si lze vytvořit na základě traileru, který se po dramatickém prologu s hudbou nápadně připomínající soundtrack prvních Pirátů z Karibiku láme v rozvernou, na osvědčených genderových stereotypech založenou situační komedii o mužích ve středních letech, které šikanují jejich partnerky a kteří svým dětem dokazují, že ještě dokážou být „cool“. Z rozložení pozornosti mezi jednotlivé postavy je zřejmé, že dámská linie bude vůči té mužské pouze doplňková a vyprávění potáhnou tři charismatičtí mužští představitelé.

Jakkoli z feministického hlediska mohou být Špunti na vodě pro některé diváky hororem, většina indicií vybízí k očekávání veselohry. Přesto je příslušnost ke komediálnímu žánru pro jistotu explicitně deklarována také na plakátu, jemuž vévodí do půl pasu svlečený Pavel Liška. Vzhledem k nepřítomnosti dalších tuzemských komedií v aktuální nabídce kin je pravděpodobné, že diváků a divaček, kteří si Liškovo břišní svalstvo zatouží prohlédnout na velkém plátně, nebude málo.

 

Spunti_plakatŠpunti na vodě (Česká republika 2017), režie: Jiří Chlumský, scénář: Marcel Bystroň, hudba: Ondřej Brousek, kamera: Pavel Berkovič, střih: Vasilis Skalenakis, hrají: Jiří Langmajer, Hynek Čermák, Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Anna Polívková, Jana Kvantiková, Arnošt Goldflam, Dana Syslová, Nelly Řehořová, Filip Antonio a další. Bioscop, 83 min. Premiéra: 13. 4. 2017.