Po trilogii Babovřesky přichází do kin nový film Zdeňka Trošky. Populární režisér v něm spojil dva žánry, kterým se dosud věnoval nejvíce – komedii s pohádkou.

Film Strašidla byl natočen podle námětu Jiřího Kose, který je filmovým fanouškem a který poskytl Zdeňku Troškovi svůj scénář o pohádkových bytostech ocitnuvších se v prostředí moderního světa. Z rozsáhlého příběhu navazujícího na oblíbené fantasy komedie sedmdesátých let (Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách ad.) pak režisér se scenáristou Markem Kališem vybrali jednu dějovou linii, přičemž ponechali hlavní zdroj humoru – střet nadpřirozena s všední realitou (a naopak).

Film vypráví o rodině hejkala, která žije s několika dalšími strašidly v opuštěné vile na kraji města. Když jednoho dne městský úředník zjistí, že za dům nikdo neplatí nájem, postaví jeho obyvatele před konečnou volbu: buď začnou řádně platit, nebo se vystěhují. A tak se hejkal rozhodne, že bude se svou ženou pracovat a děti pošle do školy…

Zdeněk Troška do hlavních rolí obsadil vesměs herce, kteří nejsou s jeho tvorbou spjatí: Tereza Kostková vytvořila postavu čarodějnice, Sara Sandeva vílu, Karel Dobrý upíra, Vladimír Polívka městského úředníka, Martin Pechlát učitele a Matěj Hádek divadelního režiséra. Z Troškových stálých protagonistů se ve filmu objeví kupříkladu Bronislav Kotiš (hejkal) nebo Tereza Bebarová (paní Karolína).

Natáčení začalo 23. září loňského roku a trvalo necelý měsíc. Štáb vystřídal celkem devět lokací ve středních Čechách (Řevnice, Liteň, lázně Toušeň, zámek Líšno ad.). Větší část výroby zabrala obrazová a zvuková postprodukce, včetně nezbytných zvláštních triků užitých ve fantastických scénách.

Snímek produkovala společnost Fénix Film, u níž Troška již dříve natočil druhý a třetí díl Babovřesk.  Kromě toho se firma Dany Volákové a Michaely Flenerové koprodukčně podílela na snímcích Celebrity s.r.o. Miroslava Šmídmajera nebo Očima fotografky Mateje Mináče. Nejbližšími projekty Fénix Filmu jsou vánoční Pohádka pro Emu režiséra Rudolfa Havlíka, jejíž premiéra se chystá na listopad letošního roku, a koprodukční rodinná komedie Špunti na vodě Jiřího Chlumského, jejíž distribuce je plánována na duben 2017. Zdeněk Troška pak bude s Fénix Filmem spolupracovat i nadále: na květen příštího roku je již ohlášeno natáčení pohádky Čertovská sázka a připravuje se produkčně náročnější Čechtická paní.

Premiéra Strašidel se uskuteční 18. srpna zároveň v České republice a na Slovensku. Součástí mohutné propagace filmu je také videoklip k písni Terezy Kostkové a Nelly Řehořové Lásky patří i ke strašidlům.

 

Strašidla (Česká republika 2016), režie: Zdeněk Troška, scénář: Jiří Kos, Zdeněk Troška, Marek Kališ, kamera: Martin Duba, hudba: Miloš Krkoška, střih: Dalibor Lipský, hrají: Bronislav Kotiš, Tereza Kostková, Jiří Dvořák, Vladimír Polívka, Carmen Mayerová, Sara Sandeva a další. Falcon, 113 min. Premiéra: 18. srpna 2016.