Dokumentarista Robin Kvapil natočil v produkci Čestmíra Kopeckého svůj hraný celovečerní debut. Snímek zachycuje atmosféru současného Brna – od komunální politiky až po živou uměleckou scénu.

Námět vzešel od Kopeckého, který v Brně působil jako intendant divadla Husa na provázku, natočil zde s Vladimírem Morávkem a Janem Budařem Nudu v Brně (2003) a nepřestává se zajímat o aktuální dění ve městě. „Brno má svá vlastní pravidla. Fílm je portrétem města, kde se děje nějaký přerod a kde se objevilo velké množství osobností mezi dvaceti a čtyřiceti lety.“[1]

Kopecký se proto spojil s mladými brněnskými tvůrci – režisérem Robinem Kvapilem a autorem satirického blogu Prigl Pavlem Šplíchalem, kteří začali psát scénář k připravovanému filmu. V roce 2014 byl projekt podpořen Státním fondem kinematografie ve výzvě zaměřené na celovečerní debuty tvůrců do 35 let. Následně se Kvapil, který je členem původně ryze recesistické iniciativy Žít Brno, stal zastupitelem městské části Brno-střed. Na základě nových událostí a zkušeností s komunální politikou byl scénář filmu – i během natáčení – vícekrát přepisován.

Příběh tvoří několik samostatných dějových linií, které se v průběhu vyprávění různě protínají. Hlavními postavami jsou poněkud idealističtí mladí manželé Standa (Marek Pospíchal) s Alenou (Johana Švarcová), kteří očekávají narození prvního potomka. K nim se přidávají další obyvatelé města – bývalí disidenti, důchodci, umělci a samozřejmě politici. Kvapil do snímku obsadil vedle profesionálních herců z brněnských divadel také několik zástupců místní výtvarné (Václav Stratil, Vendula Chalánková, Kateřina Olivová) a hudební (Mucha) scény.

Kameramanem snímku je Šimon Dvořáček, který dříve spolupracoval jak s Kvapilem (Pohádková země, Možnosti extáze), tak s představitelkou hlavní ženské role – režisérkou Johanou Švarcovou (Proces, Černý dort) a který na poli celovečerního hraného filmu debutoval loňským experimentem Menandros & Thaïs (r. Antonín Šilar a Ondřej Cikán).

Všechno bude fajn vstupuje do českých kin první srpnový týden v rámci distribuce nezávislých filmů mladé generace Cyklus Citrus. Sám Kvapil vysokou návštěvnost neočekává:  „Úspěch bude, když přijde tisíc lidí. Doufám ale, že Brňáci na něj budou chodit.“[2] Přesto může být jeho debut příjemným překvapením sezóny – podobně jako kdysi Nuda v Brně.

 

Všechno bude fajn (Česká republika 2017), režie: Robin Kvapil, scénář: Robin Kvapil, Pavel Šplíchal, kamera: Šimon Dvořáček, hudba: Václav Stratil, střih: Josef Krajbich, hrají: Marek Pospíchal, Johana Švarcová, Robert Mikluš, Marie Ludvíková, Ján Sedal a další. První veřejnoprávní, 70 min. Premiéra: 1. 8. 2017

Kompletní údaje o filmu budou k nalezení v databázi.

 

Poznámky:

[1] Ustohalová, Jana, Brno je dnes zajímavější než Praha, chce ukázat kontroverzní film. Idnes.cz [online]. [cit. 2017-07-25]. URL: http://brno.idnes.cz/robin-kvapil-film-o-brne-0sv-/brno-zpravy.aspx?c=A151207_2210694_brno-zpravy_tr.

[2] Tamtéž.