Půl století od uvedení první řady seriálu Star Trek si připomínají také tuzemští fanoušci, kteří si říkají trekkies. Komunita fanoušků sci-fi příběhů kapitána Jamese Kirka a jeho posádky z vesmírné lodi USS Enterprise chystá setkání, projekce i návštěvu koncertu. K vrcholům oslav bude patřit tematický ples v pražských Dolních Počernicích. Vyplývá to z informací Kontinuum Star Trek Fan Klubu, který působí na české Star Trek scéně od listopadu 1995.

Foto: startrekmovie.com

Star Trek je kulturní a společenský fenomén a skupina příznivců sci-fi světa Star Trek vznikla v USA už po roce 1968 z popudu autora seriálu Gene Rodenberryho. Záhy po odvysílání prvních dílů televizního seriálu začaly příběhy vycházet i knižně. Tituly jsou řazeny do několika sérií a svými příběhy navazují na příslušné televizní seriály.

Knih vyšlo více než 500 od mnoha autorů. Čeští fanoušci, kteří seriál mohli zprvu sledovat pouze na zahraničních televizních stanicích, se k literární formě dostali brzy po roce 1989; na českém televizním kanálu a s českým dabingem se poprvé vysílal až v roce 2002.

Mezi čtenáře se v českém překladu Star Trek dostal v roce 1991, když v nakladatelství Práce & Bonus Press vyšla kniha Příběhy kosmické lodi Enterprise. Obsahovala devět povídek, které na motivy seriálových epizod vytvořil americký spisovatel James Blish. Na tuto publikaci navázala další tuzemská nakladatelství a zejména v 90. letech vyšla řada titulů. Knihy v češtině, kterých katalog Národní knihovny eviduje kolem sedmi desítek, vydávala většinou menší tuzemská nakladatelství.

„Star Trek je sci-fi přímo ukázková, takže ti, kdo obecně čtou sci-fi, ji mají většinou v oblibě. Ale pak samozřejmě existuje skupina vyloženě fanoušků Star Treku, kteří z větší části patří do sci-fi fandomu. Ale naopak věřím, že jsou fanoušci Star Treku, které jiná sci-fi moc nezajímá,“ řekl ČTK publicista a překladatel Ivan Adamovič, odborník na sci-fi a editor několika jejích antologií.

Milovníci sci-fi a fanoušci Star Treku se podle něj prolínají. „Na jedné straně jsou trekkies, kteří milují seriál, znají všechny díly všech sérií… a koupí se tedy i knihy. Největší fanatici si vyrábějí kostýmy, chodí v nich na cony, ale knihy si kupuje i řada jiných čtenářů, než jsou trekkies,“ řekl.

K letošnímu 50. výročí od prvního uvedení seriálu se v Česku na přelomu července a srpna v Chotěboři uskutečnil Festival fantazie Trekfest. Oslavy budou pokračovat 10. září v Ostravě, kde klub Subspace připravuje projekci filmu Generations v kině Cineport. Projekci bude předcházet premiéra dokumentu, který mimo jiné ukáže, co Star Trek v reálném světě ovlivnil a čemu vděčí za svůj úspěch.

Do Prahy také míří Darryl Anka, trikový specialista filmové ságy Star Trek a dalších hollywoodských filmů. Zúčastní se 14. října v pražské Lucerně světové premiéry snímku First Contact.

Oslavy 15. a 16. října v Praze vedle plesu s fanoušky převlečenými za Klingony, Borgy nebo Vulkánce nabídnou návštěvu Terry Farrellové, seriálové představitelky Jadzie Dax, a výlet do ateliérů v obci Běrunice, kde vzniká fanouškovský seriál Star Trek: Diplomacy. Praha se také stane dějištěm speciálního galakoncertu k výročí Star Treku. Festival Film Music Prague připravuje na 2. listopadu audiovizuální show, která v Rudolfinu nabídne slavné melodie z filmů a seriálů.

Kontinuum Star Trek Fan Klub působí v ČR od listopadu 1995, ačkoli se v zemi původní seriál vysílal až později. Kromě diskusních fór vzniklo několik domácích encyklopedií a průvodců. Podle údajů www.kontinuum.cz je v ČR přibližně 570 registrovaných trekkies.

Do tuzemských kin byl zatím poslední film Star Trek s podtitulem Do neznáma uveden letos 18. srpna. V Česku zaznamenal jen průměrný ohlas – za tři týdny ho vidělo necelých 64.000 diváků a na tržbách vydělal 9,7 milionu korun. V tuzemských kinech mají více příznivců Hvězdné války, které se pravidelně umisťují v první pětici nejnavštěvovanějších snímků. Například film s podtitulem Pomsta Sithů přilákal podle Unie filmových distributorů v roce 2005 do kin 273.676 lidí.

Zdroj: ČTK