Od 14. prosince do 21. února se v pražské galerii tranzitdisplay uskuteční výstava, představující dílo výtvarnice, scenáristky a režisérky Ester Krumbachové. Součástí výstavy bude i performance dua New Noveta a mezinárodní odborná konference.

Ester Krumbachová (1923–1996) byla klíčovou osobností československé nové vlny. Její jedinečné dílo ji nejen učinilo jednou z nejvlivnějších žen v zákulisí evropské kinematografie šedesátých a počátku sedmdesátých let, ale také předznamenalo mnoho současných debat na téma magie, materialismu, feminismu i provázané povahy reality a smyslových forem vědění.

Umělci a teoretici na této výstavě a konferenci interpretují a zpřístupňují nedávno objevený soukromý archiv, obsahující dosud skryté doklady bohaté a vizionářské tvorby Krumbachové jako kostýmní výtvarnice, scénografky, scenáristky, spisovatelky, režisérky a umělkyně.

Součástí vernisáže výstavy, která se uskuteční 13. prosince v 18 hod., bude performance dua New Noveta s živým zvukovým vstupem hudebníka Vindicatrixe. Odborná konference se bude konat v prostorách galerie 14. prosince. Kurátorkami výstavy jsou Zuzana Blochová a Edith Jeřábková ve spolupráci s Anjou Kirschner. Partnerem projektu je Národní filmový archiv.

Zdroj: Are (are-events.org)