Amundsen

Country

Norway, Sweden, Czech Republic

Copyright

2019

Production year

2018—2019

Premiere

26 December 2019

Runtime

126 min

Director

Espen Sandberg

Category

film

Genre

adventure, historical, biography

Typology

featurelong

Original title

Amundsen

Czech title

Amundsen

English title

Amundsen

Parallel Title

Amundsen

Working Title

Roald Amundsen

Cast

Pål Sverre Hagen

norský polární badatel Roald Amundsen

Christian Rubeck

manažer Leon Amundsen, Roaldův starší bratr

Katherine Waterston /ž/

Bess Magidsová, Roaldova milenka

Trond Espen Seim

norský polárník Fridtjof Nansen

Glenn Andre Kaada

norský polárník Oscar Wisting, člen výpravy na jižní a severní pól

Ida Ursin-Holm /ž/

Kristine Elisabeth Bennettová zvaná Kiss, Roaldova milenka

Ruby Dagnall /ž/

Aline Amundsenová, Leonova žena

Mads Sjøgård Pettersen

norský polárník Helmer Hanssen, člen výpravy na jižní a severní pól

Fridtjov Såheim

norský polárník Hjalmar Johansen, člen výpravy na jižní pól

Kenneth Åkerland Berg

norský polárník Sverre Hassel, člen výpravy na jižní pól

Elg Elgessem

norský polárník Olav Bjaaland, člen výpravy na jižní pól

Herbert Nordrum

norský polárník Kristian Presterud, člen výpravy na jižní pól

Jonas Strand Gravli

norský letec Leif Dietrichson, člen letecké výpravy na severní pól

Ole Christoffer Ertvåg

norský letec Hjalmar Riiser-Larsen, člen letecké výpravy na severní pól

Ted Otis

americký letec Lincoln Ellsworth, člen letecké výpravy na severní pól

Preben Hodneland

norský novinář Fredrik Ramm, člen letecké výpravy na severní pól

Sondre Larsen

ruský polárník Gennadij Olonkin, člen výpravy na severní pól

Eirik Evjen

norský polárník Paul Knudsen, člen výpravy na severní pól

Marius Lien

norský pilot poručík Oskar Omdal

Endre Hellestveit

norský polárník Peter Tessem, člen výpravy na severní pól

Torgny Gerhard Aanderaa

norský polárník Harald Sverdrup, člen výpravy na severní pól

Vojtěch Kotek

německý letecký mechanik Karl Feucht, člen letecké výpravy na severní pól

Louise Kristine Høegh-Olsen /ž/

inuitská dívka Kakonita

Maya Valgreen /ž/

inuitská dívka Camilla

Konrad Nuka Godtfredsen

Inuit Kakot, otec Camilly

Øystein Røger

Jens Amundsen, Roaldův a Leonův otec

Petronella Barker /ž/

Gustava Sahlquistová, Roaldova a Leonova matka

Johannes Blumenthal

norský polární badatel Roald Amundsen jako chlapec

Kristoffer Weibye-Grønn

manažer Leon Amundsen, Roaldův starší bratr jako chlapec

Luca Calvani

italský cestovatel Umberto Nobile

David Bark-Jones

britský polárník Robert Falcon Scott

Přemysl Bureš

americký polárník Robert Peary

Adrian Lukis

britský politik lord George Curzon, prezident Královské geografické společnosti

Jiří Mach

král norský Haakon VII.

Eva Alner /ž/

královna norská Maud z Walesu

Geoffrey Kirkness

Angličan Charles Bennett, Kissin muž

Phoebe Farnham /ž/

malá básnířka Mary Steelová

Bjørn Skagestad

redaktor deníku Aftenposten

Adéla Anna Nováková

Rosalie Amundsenová, dcera Leona a Aline jako tříletá

Tereza Hladíková

Rosalie Amundsenová, dcera Leona a Aline jako čtrnáctiletá

Alžběta Holečková

Gustava Amundsenová, dcera Leona a Aline jako sedmiletá

Karolína Pouchová

Gustava Amundsenová, dcera Leona a Aline jako osmnáctiletá

Peder Sixten Sandberg

Nikolaj Amundsen, syn Leona a Aline jako osmiletý

Štěpán Matějíček

Nikolaj Amundsen, syn Leona a Aline jako devatenáctiletý

Jamie Marshall

Angličan

Anders Drivdal

norský námořní kapitán Ole Engelstad

Axel Sejer Sandberg

malý kamelot deníku Aftenposten

Ea Johanne Sandberg /ž/

Liv Nansenová, Fridtjofova dcera

Crew and creators

Director

Espen Sandberg

Second Unit Director

Tomáš Pavlacký, Petter Skafle Henriksen (dodatečné záběry), Ubbe Haavind (režie druhého štábu)

Assistant Director

Sofie Polmar, Matěj Leš, Jan Musil, Pálmey Helgadóttir, Henrik Lundgreen

Script Supervisor

Aslaug Konradsdottir

Screenplay

Ravn Lanesskog

Shooting Script

Fedor Sapegin (storyboard), Jiedi Chen (storyboard)

Script Editor

Eskil Vogt

Camera

Pål Ulvik Rokseth, Philip Borgli (záběry Špicberků), Kristoffer Aamot (záběry Špicberků), PolarX (záběry Špicberků)

Second Unit Photography

Tristan Chenais

Camera Operator

Jens Patterson (kamera A), Robin Ottersen (kamera A), František Novák (kamera B), Vilda Randyš (kamera B), Kristoffer Hergum (kamera B), Mark Rimmer (steadycam)

Production Designer

Karl Júlíusson

Assistent Production Designer

Michal Šoun, Tomáš Bilina

Art Director

Martin Kurel (supervize), Sunniva Rostad, Eggert Ketilsson, Colin Vartun (dodatečné záběry), Andreas Benito Dale (dodatečné záběry)

Set Designer

Barbora Bucharová (vedoucí výpravy), Lukáš Máslo (asistent vedoucí výpravy), Porvaldur B. Jónsson, Daniel Newton, Tomáš Lehovec (rekvizitář), Jiří Macke (rekvizitář), Erlend Hella Matre (rekvizitář), Tomáš Hájek (rekvizitář), Marek Müller (rekvizitář), Miroslav Čáslavka (rekvizitář), Hallur Karl (rekvizitář), Ólafur Jónasson (rekvizitář), Nils Bendik Kvissel (rekvizitář), Julian Agyemang (rekvizitář), Thomas Ble (rekvizitář), Henrik Eriksen (rekvizitář)

Costume Designer

Michaela Hořejší, Kateřina Mírová (supervize)

Costumes

Jitka Fomínová, David Tůma, Jana Smetanová, Věra Mírová, Barbora Wildová, Elín Reynisdóttir, Eva Vala Guðjónsdóttir, Arndís Ey Eiríksdóttir, Tóta van Helsing, Vibeke Maltun, Yasser Biyasser, Vera Mokhova (dodatečné záběry)

Make-Up Artist

Eva Von Bahr, Love Larson, Mattias Tobiasson, Richard Redlefsen, Sarita Allison, Federica Castelli, Hanna Holm, Andrea McDonald /ž/, Lucie Kuprová, Gunnhildur Ólafsdóttir, Harpa Haraldsdóttir, Kristófer Porri Haraldsson, Sigurborg Hólmgeirsdóttir, Vidar Svendsen, Linda Kvasničková (účesy), Janina Rolfart (paruky), Sarah Weatherburn (vousy a kníry), Brogan Sharp (protetické masky-sochařka), Andrea Leanza (protetické masky-sochař), Hara Vasiliadi (silikonové masky), Oskar Wallroth (supervize), Sarah Adolfsen (dodatečné záběry)

Film Editor

Perry Eriksen, Martin Stoltz

Assistant Film Editor

Ruben K. Svendsen, Vesa Happonen

Sound Designer

Baard H. Ingebretsen (mix a design zvuku), Tormod Ringnes (mix a design zvuku), Tomas Naug (záznam zvuku), Kenneth Gustavsen (záznam zvuku dodatečných záběrů), Espen Rønning (mix zvuku a střih dialogů), Petter Fladeby (střih dialogů), Martin Roller (záznam hudby), David Goliaš (asistent záznamu hudby), Dave Jewerén-Moore (mix hudby), Andreas Widegren (asistent mixu hudby), Linus Andersson (mix dodatečné hudby), Svein Kjetil Bjøntegård (zvukové efekty), Matias Frøystad (zvukové efekty), Marius Brovold (zvukové efekty)

Assistant Sound Designer

Martin Švojger, Ingólfur Guðjónsson, Per Hansen

Visual Effects

Arne Kaupang (supervize), Filmgate Films, Sean Wheelan (manažer Filmgate AB), Timothy Myers (manažer projektu Filmgate AB), Magnus Olsson (supervize Filmgate AB), Eleonor Lindvall (supervize Filmgate AB), Martin Malmqvist (supervize Filmgate AB), Bonita Nichols (koordinátorka Filmgate AB), Desiree Ryden (koordinátorka Filmgate AB), Alexander Darrell (koordinátor Filmgate AB), Varg Studios, Alexander Kadim (supervize Varg Studios), Gimpville, Lars Erik Hansen (supervize a producent Gimpville), Torgeir Sanders (producent Gimpville), Fable FX, Kaj Steveman (producent Fable FX), Thomas Deutschmann (producent Fable FX), Anders Freij (supervize Fable FX), Janak Thakker (supervize Fable FX), Goodbye Kansas Studios (dodatečné vizuální efekty), Jim Parsons (supervize Goodbye Kansas Studios)

Special Effects

Petr Pomahač, David Turner, Hallur Karl, Atli Pór Porgeirsson, Dávið Geir Jónasson, Freyr Ásgeirsson, Gunnar Gunnarsson, Haukur Karlsson, Valdimar Jóhannsson, Kai Kolstad Rødseth (supervize), Teo Viksjø, Jesper Kolstad Rødseth, Stian Kirsebom Andersen

Postproduction

Motion Blur (obraz), Jenny Victoria Jærn (koordinátorka Motion Blur), Henrik Pedersen (supervize Motion Blur), MPC (obraz), Shortcut Oslo (obraz), Tom Joelsen (manažer ShortCut), Espen Skjetne (producent ShortCut), Filmgate AB (obraz), Kenny Jakobsson (supervize Filmgate AB), Uhørt AS (zvuk), The Lipp (zvuk), William E. Schaad (producent Uhørt / The Lipp)

Titles Designed by

Arne Kaupang

Stunts

Valdimar Jóhannsson

Czech subtitles

Zuzana Hlavičková

Executive Producer

Tim King, Jenny Stjernströmer Björk, Espen Sandberg, Veslemøy Ruud Zwart, Harald Zwart, Silvie Michajlova (Film Kolektiv), Guðrún Lilja Magnúsdóttir (RVK Studios)

Producer

John M. Jacobsen, Kristian Strand Sinkerud (Motion Blur), Espen Horn (Motion Blur), Petter J. Borgli (supervize), Rasmus Ramstad (přidružený producent)

Co-producer

Fredrik Wikström Nicastro (SF Studios), Peter Possne (Film i Väst), Pavel Berčík (Film Kolektiv), Silvie Michajlova (Film Kolektiv), Karla Stojáková (Film Kolektiv), Ondřej Zima (Film Kolektiv), Jan Kallista (Film Kolektiv)

Production

Aleksandra Røste (koordinátorka), Jakub James Jánovec (koordinátor Film Kolektiv), Baltasar Breki Samper (koordinátor RVK Studios), Jón Lindsay (koordinátor druhého štábu RVK Studios), Joakim Wagner Larsen (koordinátor Motion Blur), Jan Eirik Langøen (konzultant)

Production Manager

Veronica Natvig, Ingrid Skagestad, Filip Brouk (Film Kolektiv), Šárka Střelková (Film Kolektiv), Magnús Viðar Sigurðsson (RVK Studios), Anna Katrín Guðmundsdóttir (RVK Studios), Andreas Langmark (Motion Blur), Sofie Polmar (dodatečné záběry)

Production Manager

Veronica Natvig, Ingrid Skagestad, Filip Brouk (Film Kolektiv), Šárka Střelková (Film Kolektiv), Magnús Viðar Sigurðsson (RVK Studios), Anna Katrín Guðmundsdóttir (RVK Studios), Andreas Langmark (Motion Blur), Sofie Polmar (dodatečné záběry)

Unit Production Manager

Barbora Dlabajová (ekonomka Film Kolektiv)

Production Supervisor

Metúsalem Björnsson (RVK Studios), Tindur Kárasson (RVK Studios), Viktor Sigurjónsson (RVK Studios), Bjarni Geir Gunnarsson (RVK Studios), Ola Rydjord (Motion Blur), Christoph Øhre (Motion Blur), Karen Sollihaug (Motion Blur), Ida Øverland Eriksen (Motion Blur), Brita Lundqvist (SF Studios), Hans Henrik Treidene (dodatečné záběry)

Artistic Collaboration

Petr Štěpán (grafický design)

Cooperation

Levi Gawron Trøite (vrchní osvětlovač), Dan Kutaj (vrchní osvětlovač), Finnur Pór Guðjónsson (vrchní osvětlovač), Eirik Evjen (fotograf), Claire Thuilliez (práce se zvířaty-psí spřežení), Quentin Thuilliez (práce se zvířaty-psí spřežení), Felix Zimmerman (práce se zvířaty-psí spřežení), Philipe Behncke (práce se zvířaty-psí spřežení)

Music

Music Composed by

Johan Söderqvist, Fredrik Möller (dodatečná hudba), Vladimír Martinka (aranžmá)

Music Performed by

Symphonica Bratislava

Music Conducted by

Vladimír Martinka (Symphonica Bratislava)

Songs

Ja vi elsker dette landet /norská hymna Ano, milujeme tuto zemi/, Glade jul, dejlige jul /norská verze Tichá noc/, Half-Light

Songwriter

Rikard Nordraak (Ja vi elsker dette landet /norská hymna Ano, milujeme tuto zemi/), Franz Xaver Gruber (Glade jul, dejlige jul /norská verze Tichá noc/), Sivert Høyem (Half-Light), Frode Jacobsen (Half-Light)

Writer of Lyrics

Bjørnstjerne Bjørnson (Ja vi elsker dette landet /norská hymna Ano, milujeme tuto zemi/), B. S. Ingemann (Glade jul, dejlige jul /norská verze Tichá noc/), Sivert Høyem (Half-Light), Frode Jacobsen (Half-Light)

Singer

sbor Bodø Domkor (Ja vi elsker dette landet /norská hymna Ano, milujeme tuto zemi/), Vilhelm Herold (Glade jul, dejlige jul /norská verze Tichá noc/), skupina Madrugada (Half-Light)

Locations

Česká republika, Praha (Česká republika), Vltava (Praha), náplavka u Rašínova nábřeží (Vltava), Slovanský ostrov (Vltava), palác Žofín /i interiér/ (Slovanský ostrov), Podskalí (Praha), Výtoň (Podskalí), Josefov (Praha), náměstí Jana Palacha (Josefov), Rudolfinum /interiér/ (náměstí Jana Palacha), Senovážné náměstí (Praha), Cukrovarnický palác /interirér/ (Senovážné náměstí), Čakovice (Česká republika), Třeboradice (Česká republika), Průhonice (Česká republika), Lužany u Přeštic (Česká republika), Slaný (Česká republika), Norsko, Oslo (Norsko), Svartskog (Norsko), Fornebu (Norsko), Špicberky /Svalbard/ (Norsko), Island, jezero Pórisvatn (Island), Kanada

Production info

Original Title

Amundsen

English Title

Amundsen

Working Title

Roald Amundsen

Parallel Title

Amundsen

Category

film

Typology

feature

Genre

adventure, historical, biography

Origin country

Norway, Sweden, Czech Republic

Copyright

2019

Production Year

2018—2019

Premiere

26 December 2019

Production

Motion Blur Films, SF Studios, Film i Väst (koprodukce), Film Kolektiv (koprodukce), Espen Horn AS (koprodukce), RVK Studios (spolupráce)

Studio

Třeboradice

Distribution

Bontonfilm

Technical info

Lenght

long

Runtime

126 min

Colour

barevný

Versions

Norwegian

Subtitles

Czech