Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Krysař

balada

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Tie Pied Piper

Minutáž

63

Žánr

balada

Země původu

Česká republika

Copyright

2003

Rok výroby

2002, 2003

Premiéra

06.03.2003

Jazyková verze

česká

Režie

F. A. Brabec

Scénář

F. A. Brabec, Ivana Nováková
Doporučujeme

Příběh lásky, hříchu a naděje, zrozený v ďábelském tempu jediné noci.

Režisér, kameraman a scenárista F.A. Brabec se po Králi Ubu a Kytici v neobvyklém experimentu Krysař už potřetí vrátil ke stylizované interpretaci klasického textu. Se spoluscenáristkou Ivanou Novákovou vyšel ze staré německé legendy o Krysaři a městu Hameln, jíž dal v roce 1911 poetickou literární podobu Viktor Dyk, a z úspěšného stejnojmenného scénického muzikálu Daniela Landy. Stěžejním záměrem však bylo využít během realizace hektickou atmosféru silvestrovské Prahy. Autor (který stál i za kamerou) natočil se svým štábem snímek v průběhu pouhých čtyřiadvaceti hodin na Silvestra 2002 a na Nový rok 2003 v historickém jádru Prahy. Jednoduchý příběh o spásné síle lásky a naděje, zakončený však na rozdíl od původní legendy happy endem, začíná v poledne posledního dne roku a končí druhý den ráno. První klapka ve skutečnosti klapla 31.12.2002 v deset hodin před Rudolfinem a poslední 1.1.2003 v 9.45 v kapli sv. Anny. Splnění náročného zadání umožnilo zápis filmu do Guinnessovy knihy rekordů jako prvního celovečerního titulu, realizovaného za nejkratší dobu klasickým způsobem (digitální kamerou bylo obdobných filmů pořízeno už několik, včetně silvestrovského happeningu tvůrců manifestu Dogma 95 nazvaného D-dag). V silně stylizované podívané se ulicemi pohybuje kabriolet s ženichem Kristiánem a nevěstou Agnes. Dívka se setkává s věčným poutníkem Krysařem, jenž má ve službách Ďábla o půlnoci zničit hříšné město. Láska na první pohled je však silnější… Svatebčané jsou provázeni průvodem rozjařených masek. Okrajově do vyprávění zasahují turisté či kolemjdoucí Pražané a v obraze „hraje“ i neonové srdce, dočasně umístěné nad Hradem na počest odcházejícího prezidenta Václava Havla. Divadelní stylizace, jíž jsou podřízeny výkony hlavních protagonistů i chóru, se však místy ocitá v protikladu s obrazem moderní doby. Nedostatkem je jen lehce vystavěný příběh, podřízený zmíněnému záměru. Hektická rychlost natáčení se samozřejmě obrací proti podstatě současného způsobu realizace hraného filmu. Rozporuplný výsledek díla, jež zůstane jen unikátním experimentem, částečně zachraňují hudba a písně Daniela Landy. – V souvislosti s látkou připomínáme vynikající loutkový snímek Jiřího Barty Krysař (1985). -ap-

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Je silvestrovské poledne. Do města přichází Krysař v dlouhém plášti s kápí. Rozjásaní svatebčané v kabrioletu se na radnici marně dovolávají obřadu pro ženicha Kristiána s těhotnou nevěstou Agnes. Žebrák v přilehlém chrámu prosí zvoníka (ve skutečnosti však Ďábla) o almužnu pro svou „nevěstu“ krysu. Pekelník se těší, že o půlnoci bude hříšné město jeho. – Svatebčané nepochodí ani v kostele. Ve druhém chrámu snoubence odbyde sám Ďábel, který si přeje, aby žili dál v hříchu. Agnes, věřící, že o půlnoci získá zpět svou nevinnost, marně prosí o zpověď. – Krysař si s Ďáblem sjedná obchod: do půlnoci musí „vyčistit“ město. Pokud to nestihne, přijde o odměnu a ztratí kouzelnou moc skrytou v píšťale, na niž ještě nikdy nepískal naplno (což by zničilo i lidi). – Krysař se setká s Agnes, která ho okouzlí. Dívka však spěchá za Kristiánem. – Muž bloudí městem a hledá ztracenou dívku. Potká však jen žebráka, jehož "nevěsta" zemřela, Ďábla převlečeného za metaře, zametajícího první mrtvé krysy, a děvku. Později se střetne s pekelníkem převlečeným za Žida. – Agnes uteče Kristiánovi. Vyhledá Krysaře, aby ho prosila o smilování nad hříšným městem i nad svou láskou k němu. V plášti je však převlečený Ďábel. – Krysař přemůže s pomocí své píšťaly násilníky, kteří ho napadli. Blíží se půlnoc. – Žebrák se vysmívá bloudící Agnes, která našla v hořících odpadcích Bibli. – Ďábel provokuje Krysaře, aby začal zabíjet hříšníky. – Kristián konečně dostihne svou nevěstu, ale ta ho odmítne. Když ji později objeví s Krysařem u řeky, sebere sokovi píšťalu, zaduje do ní a zemře. – Půlnoc. Krysař pochopí, že vyčistit město znamená zabít nejen zlé, ale i dobré lidi. Ďábelský zvoník jeho nástroj přehluší svými zvony. Krysař mu píšťalu odevzdá, ale Ďábel s ní neumí zacházet. – Je ráno. Krysař s Agnes opouští téměř vylidněné město: vyhrál lásku a naději. -ap-

Film byl natáčen od 31. prosince 2002 10 hodin do 1. ledna 2003 9.45 hodin.

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme

Pomocná režie

David Rauch

Předloha

,

Viktor Dyk (Krysař),

Daniel Landa (Krysař – muzikál)

Druhá kamera

Ramúnas Greičius

Výtvarník

Jaroslava Pecharová (výtvarná koncepce),

Lenka Geislerová (návrhy transparentů a výtvarnice plakátu)

Návrhy kostýmů

Jaroslava Pecharová

Koordinátor kaskadérů

Jiří Kuba

Spolupráce

Jiří Hanzl (fotograf)

Písně

Udeří-li bouře,

Život je kámoš,

Rapsodie vlků,

Fet,

Sestry,

Krysařova zpověď,

Stvůry,

Černá vdova,

Slovanská bouře,

Agnes a Krysař,

Tajemství

Hudba k písni

Daniel Landa (Udeří-li bouře),

Daniel Landa (Život je kámoš),

Daniel Landa (Rapsodie vlků),

Daniel Landa (Fet),

Daniel Landa (Sestry),

Daniel Landa (Krysařova zpověď),

Daniel Landa (Stvůry),

Daniel Landa (Černá vdova),

Daniel Landa (Slovanská bouře),

Daniel Landa (Agnes a Krysař),

Daniel Landa (Tajemství)

Zpívá

Daniel Landa (Udeří-li bouře),

Josef Vojtek (Život je kámoš),

Josef Dušek (Život je kámoš),

Daniel Landa (Rapsodie vlků),

Lenka Dusilová (Fet),

Lucie Bílá (Sestry),

Linda Finková (Sestry),

Daniel Landa (Krysařova zpověď),

Daniel Landa (Stvůry),

Jana Feriová (Černá vdova),

Daniel Landa (Slovanská bouře),

Lucie Bílá (Agnes a Krysař),

Daniel Landa (Agnes a Krysař),

Daniel Landa (Tajemství)

Hudební dramaturgie

Jan Jirásek

Původní název

Krysař

Anglický název

Pied Piper

Copyright

2003

Rok výroby

2002, 2003

Premiéra

06.03.2003

Výrobce

J.B.J. FILM, spol. s r.o.,

JVM s. r. o. (koprodukce),

Dioptra a.s. (koprodukce)

Nositelé copyrightu

J.B.J. FILM, spol. s r.o.

Nosič

35mm

Barva

colour

Zvuk

Dolby Stereo

Verze

česká