Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Tambylles

psychologický

Typologie filmu

hraný dokument

Anglický název

Tambylles

Minutáž

58

Žánr

psychologický

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Rok výroby

2011

Premiéra

20.10.2011

Jazyková verze

česká

Režie

Michal Hogenauer

Scénář

Michal Hogenauer, Markéta Jindřichová

Námět

Michal Hogenauer
Doporučujeme

Psychologický snímek Tambylles (zvláštní název je spojením slov Tam byl les) je absolventskou prací studenta režie FAMU Michala Hogenauera (nar. 1984). – Osmnáctiletý delikvent se vrací z výkonu trestu domů k rodičům. Obyvatele malé obce násilníkův návrat znepokojuje. Týká se to zejména lidí z nejbližšího okolí jeho tehdy třináctileté dívčí oběti. Mladík se v takovém prostředí může jen těžko začlenit do normálního života. Jeho příběh zajímá studenta filmové režie, který za kamerou rozmlouvá s aktéry současných i minulých událostí. – Hraný film působí v některých pasážích jako dokument díky zvoleným formálním postupům a civilnímu herectví. Děj je odkrýván postupně, jen ve fragmentech a pozoruhodná je jeho atmosféra. Snímek byl uveden na MFF Cannes v sekci studentských filmů Cinéfondation, dále na MFF v Karlových Varech 2012 a též v rámci Festivalu francouzských filmů 2012.

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Do malé obce se vrací z výkonu trestu mladistvý delikvent. Obyvatelé před kamerou neskrývají obavy z jeho návratu. – V novostavbě rodinného domku jeho matka vzpomíná, jak si pro něj přišla policie. Kluk nyní pracuje v zahradnictví. – Mladý filmař zajde za otcem oběti zločinu, třináctileté dívky, ale ten ho sprostě odmítne. – Mladík (On) šetří na motorku. Jeho otec vypráví na kameru o minulosti, když okno v obýváku rozbije vhozený kámen. Mladík se před filmařem ke zločinu dozná a tvrdí, že ho trest změnil. Pravidelně dochází na terapii. Filmař chce pochopit motiv spáchaného násilí. Vezme pachatele na místo činu, hovoří s dívčinou matkou. Mladík přizná, že se bál, že ho dívka udá, a tak ji musel zneškodnit. Záměrně také vytvořil stopy, odpovídající znásilnění. – O dívku se starali rozvedení rodiče, žena si stěžuje, že muž jí dal moc volnosti. Režisér zinscenuje setkání delikventa s matkou oběti. Ti se vzájemně ignorují a mladík se na filmaře naštve. – On se těžko zapojuje do běžného života, bývá terčem častých útoků a jeho případ medializuje tisk. Proto se raději odstěhuje do jiného města a najde si zaměstnání v kuchyni. – Mladíka tu osloví místní vrstevnice, Ona. V novém místě ho vyhledá filmař. On už na kameru vypovídat nechce. Sám se prochází v lese. – V hospodě se sblíží s Ní a oba skončí u něj v bytě. Ona je ve vztazích s muži zkušenější, On je nesmělý, navíc bojuje s traumatem ze spáchaného násilí. Ona raději odejde domů. – Mladík ji zahlédne s filmařem. Žárlí a bojí se vyzrazení své minulosti. Režisér ho stále přemlouvá k pokračování v natáčení. – Ona jde po kině na zábavu s kamarády. On zuří. Proti jejich známosti se postaví jeho zaměstnavatel. – On zajede na skútru domů. Matka si stěžuje na lidi, líčí synovi příkoří, jemuž jsou tu vystaveni. Mladík se naštve a raději v tichosti odejde. – Filmař, který se dívce líbí, mladíka stále přemlouvá; jde mu o jeho absolventský školní film. On se naštve a ukradne režisérovi kameru. Na diskotéce pak žárlí, když Ona tancuje a líbá se s jiným. Opije se a ráno ho v bytě najde Ona. Venku se s ní násilně pokusí o milostný akt, avšak dívka se mu vytrhne a uteče. – Mladík doma sleduje filmařem natočený materiál, v němž ho sousedi zavrhují. – On jede noční krajinou do vesnice. Vyhledá otce oběti, jejíž život má na svědomí. Ten jej mlčky pustí na zahradu a tady na něj náhle zaútočí železnou tyčí. – On leží bezvládně na zemi. -dh-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Lucie Trmiková

Lucie Trmiková

jeho matka

Petr Gabaj

Petr Gabaj

jeho otec

Richard Trsťan

Richard Trsťan

její otec

Jan Šantroch

Jan Šantroch

filmař

Lenka Andělová

Lenka Andělová

matka oběti

Tomáš Turek

Tomáš Turek

otec oběti

Písně

různé skladby a písně,

Fast Food Poetry (úryvek z alba Pleasure You Can Measure),

2 Count (úryvek z alba Deaf Till 30),

Labyrint,

What's Goin' On,

Girotondo (úryvek z alba Girotondo),

Do It, 2k9 (radiomix),

Born Killer

Interpret

Southpaw (Fast Food Poetry),

Jelly Belly (2 Count),

Revelation (Labyrint),

Revelation (What's Goin' On),

Verona (Girotondo),

Maduar (Do It, 2k9),

Ohmsquare (Born Killer)

Hudební dramaturgie

Ivo Broum

Původní název

Tambylles

Anglický název

Tambylles

Copyright

2011

Rok výroby

2011

Premiéra

20.10.2011

Distribuce

Cinema Glok

Nosič

2-D, DVD-K

Barva

colour

Zvuk

Dolby Digital

Verze

česká