Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Událo
sti

Doporučujeme
Veronika Zýková 21. 3. 2017

Anča a Pepík

V neděli 12. 3. byl na ČT :D premiérově uveden první ze sedmi dílů Anči a Pepíka, Českou televizí označovaného jako „první původní kreslený seriál pro děti, které už odrostly Večerníčku“.

Anča a Pepík Foto: Česká televize

Michal Žabka

20.12.1965

Liberec, Československo

MICHAL ŽABKA (nar. 20.12.1965, Liberec) absolvoval Vyšší odbornou filmovou školu ve Zlíně (1992-94), na niž navázal studiem animace na FAMU (1994-2000). Zaujal hned svými studentskými krátkými filmy B...

Televizní seriál Anča a Pepík vznikl podle stejnojmenné komiksové předlohy Lucie Lomové. Ta postavy a příběhy myších kamarádů vymyslela spolu se svou sestrou, vizuální umělkyní Ivanou. Příběhy byly poprvé publikovány v roce 1989, později se staly nedílnou součástí časopisu Čtyřlístek a získaly si oddané fanoušky. Není divu – dobrodružství měla propracovanou zápletku s potřebnou dávkou napětí i tajemství a sympatické hrdiny, kteří svým odvážným přístupem mnohokrát napomohli spravedlnosti nad bezprávím.

Po desetileté práci na Anče a Pepíkovi si Lomová dala od komiksů pauzu a k tvorbě se vrátila albem Anna chce skočit, jež bylo vydáno nejprve roku 2006 ve Francii, o rok později v ČR. Zřejmě nejvýraznější česká komiksová autorka, držitelka tří cen Muriel, je rovněž autorkou kresleného biografického románu Divoši (2011) o cestovateli A. F. Fričovi a komiksové detektivky z divadelního prostředí Na odstřel (2014).

Anča a Pepík
Foto: Česká televize

 

Do televizní podoby bylo převedeno těchto sedm příběhů: Skandál ve městě, Dvě sestry, U Starých Myšanů, Starý Zubr, Anča obrem, Čertovský hrádek a Strýc René. Jak poznamenává režisér Anči a Pepíka Michal Žabka, „seriál vznikal vlastně i s přípravou tři a půl roku. Ta příprava samotná trvala téměř rok. (…) Samotné animování trvalo dva a půl roku.“[1] Podílelo se na něm deset animátorů. Komiksové příběhy se musely prodloužit, aby „naplnily“ třináctiminutové díly, došlo k úpravám dialogů. Ty byly namluveny dopředu a výtvarníci poté klasickou kreslenou animací vytvořili lip sync (synchronizaci pohybu rtů a zvuku). Hlasy postavám propůjčili například Jan Vondráček, Jan Maxián, Ivana Korolová či Tereza Bebarová. Hudbu složil Ondřej Soukup.

Lucie Lomová se na seriálu podílela jako scenáristka a výtvarnice: „Jako komiksová autorka jsem si na vlastní kůži vyzkoušela rozdíly mezi animovaným filmem a komiksem. Zdánlivě vypadají jako hodně blízcí příbuzní, ale v mnoha ohledech se liší. (…) Musela jsem se smířit s tím, že mnoha detailů, kterými jsem zvyklá zabydlovat svoje komiksy, si nikdo nestihne všimnout. Zatímco v komiksu můžu měnit velikost jednotlivých políček a všelijak pracovat s prostorem celé knížky, tady je jeden rámeček pro všechno. Na druhé straně film disponuje něčím úžasným – zvukem a hudbou, které výrazně utvářejí atmosféru, jsou silně emocionální.“

Příznivce Anči a Pepíka může kromě seriálu těšit také souborné vydání, které připravilo nakladatelství Práh. Pět svazků (z nichž zatím byly vydány tři) chronologicky sleduje dobrodružství myší dvojice. Každou z knih zasvěceným textem doprovodili komiksoví teoretici Pavel Kořínek s Tomášem Prokůpkem.

Přímo na webu Déčka je vedle zhlédnutí odvysílaných dílů Anči a Pepíka možné zahrát si za obě postavy propracovanou a poměrně rozsáhlou interaktivní hru Anča a Pepík v Čarovném lese.

28. 4. budou mít možnost čtyři díly Anči a Pepíka zhlédnout diváci ve Zlíně během FEBIOFESTu.

 

411_baseAnča a Pepík, režie: Michal Žabka, scénář: Lucie Lomová, kreativní producentka: Barbara Johnsonová, výkonná producentka: Veronika Trčková, výtvarník: Lucie Lomová, animace: Renata Dvorníková, Petr Friedl, Marián Kimlička, František Krejčí, Markéta Smolíková-Kubátová, Andrea Loudová, Vít Pancíř, Kateřina Pávová, Martin Pospíšil, Tomáš Vlasák, Marcel Zemánek, Libor Páv, dramaturgyně: Kateřina Kačerovská, hudba: Ondřej Soukup, střih: Lucie Haladová, zvuk: Jan Čeněk, hrají: Ivana Korolová, Jan Maxián, Jan Vondráček, Tereza Bebarová, Jaroslava Obermaierová, Jaroslava Kretschmerová, Vladimír Brabec, Jiří Lábus, Petr Rychlý, Miroslav Táborský, Martin Sobotka, Lucie Bílá.

 

Poznámky:

[1] Video Nový seriál Anča a Pepík. http://decko.ceskatelevize.cz/anca-a-pepik