Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Událo
sti

Doporučujeme
Jan Křipač 1. 12. 2015

Famufest Exposed 2015

Letošní přehlídka studentských filmů Famufest, která se konala od 18. do 22. listopadu, přinesla oproti předchozím ročníkům několik změn. Na ty odkazoval i samotný podtitul festivalu („exposed“), implikující práci s filmovou surovinou, vystavování děl v galerijním prostoru a celkový společenský přesah filmu.

Famufest Exposed 2015
© Sugar Division

David

2015

Režie: Jan Těšitel

Absolventský snímek Jana Těšitele, nazvaný prostě David, je psychologickým dramatem o mentálně postiženém mladíkovi, který uteče z domova v Ústí nad Labem do Prahy, kde stráví sám mezi lidmi několik d...

Famufest se odehrával na několika místech pražské Letné. V Bio Oku byly promítány soutěžní snímky, AVU hostila vedle projekcí nesoutěžních filmů kolektivní výstavu posluchačů Centra audiovizuálních studií a v The Chemistry Gallery probíhaly panelové diskuze, přednášky, autorská čtení scénářů, pitching fórum připravovaných filmů, doprovodný hudební program a vůbec poprvé také výstava studentů katedry fotografie. Hlavním hostem festivalu byl francouzský režisér Guillaume Nicloux, který měl veřejnou masterclass a uvedl svůj poslední, do české distribuce zatím nezakoupený, snímek Valley of Love.

Sedmičlenná mezinárodní porota vybírala z celkem osmnácti soutěžních filmů. Hlavní cena byla udělena ex aequo dvěma snímkům, které si vysloužily pozornost již dříve, zejména svým uvedením na letošním karlovarském festivalu. Každý z nich představuje odlišný režijní přístup. Celovečerní debut Jana Těšitele David je úsporně natočeným dramatem o mentálně postiženém mladíkovi, který se rozhodne opustit jistotu rodinného prostředí a odejde žít do velkoměsta. Oproti tomuto psychologicky prokreslenému příběhu je středometrážní Furiant Ondřeje Hudečka lehce načrtnutým portrétem, narušujícím skrze různé zcizující prostředky převládající mýtus o klasikovi českého divadla Ladislavu Stroupežnickém. Oba filmy uspěly i v dalších kategoriích: Furiant získal ceny za nejlepší scénář a střih, David pak za kameru.

Kameraman Davida Marek Dvořák snímal i nejlepší dokument soutěže, jímž porota vyhlásila Posedlost Tomáše Kleina a Tomáše Merty. Režiséři se v něm zaměřili na fenomén 70mm filmu, který přibližují skrze rozhovory se sběrateli, promítači a nadšenými fanoušky tohoto postupně zanikajícího formátu. Přímý dokumentarismus se prolíná s inscenovanou akcí a fiktivní dějovou linkou, která sjednocuje různé části filmu a zároveň vytváří humorný odstup od tématu. Hlavní postavu „digitálního hipstera“, pronikajícího do nostalgického světa analogu, si s viditelným potěšením zahrál výtvarník Mark Ther (jinak také jeden ze členů poroty).

Cenu za nejlepší animovaný film obdržela jihokorejská studentka Sangeun Won za svou krátkometrážní absolventskou práci Pupínek. Jednoduchý příběh o muži s oživlým „znamením“ na kůži naznačuje skrze poetickou zkratku mnohem subtilnější témata společenské stigmatizace, existenciální úzkosti a mezilidské komunikace. Výraznou výtvarnou složkou se vyznačuje i horor Lesapán, čerpající inspiraci v pohádkovém světě K. J. Erbena. Vizuální podoba titulního monstra, upomínající na lidové představy i klasické filmové zdroje (VetřelecFaunův labyrint), byla vytvořena kombinací animatronické masky s digitální postprodukcí. Snímek, jehož režisér Pavel Soukup je posluchačem UMPRUM, zvítězil v hlasování diváků a získal cenu za nejlepší zvuk.

Statutární ceny Famufestu neumožňují ohodnotit nejlepší experimentální film/video. Poněkud stranou tak zůstává poměrně výrazná tvorba současné FAMU, reprezentovaná zejména CAS a katedrou střihu. Z galerijního prostoru se do hlavní „filmové“ soutěže letos dostal pouze jeden zástupce – Poslechnout horizont Anny Kryvenko. Autorka v něm na základě „found footage“ z videí a archivních filmů skládá naléhavou výpověď o ničivé moci války. Současné záběry z východní Ukrajiny se prolínají s dávnými obrazy frontových útoků. Autentická zkušenost se v mediálním prostoru posouvá do více či méně sofistikované manipulace s divákem. Poslechnout horizont tak patřil k nejaktuálnějším filmům letošního Famufestu.