Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity

Doporučujeme
Redakce 15. 9. 2017

Krátký film české režisérky Dvořákové získal studentského Oscara

Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové získal v kategorii hraných filmů jako jeden ze tří vítězů studentského Oscara za rok 2017. Americká filmová akademie na 44. ročníku soutěže ocenila celkem 17 studentských filmů v sedmi kategoriích. Z českých tvůrců získal cenu pouze v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci.

Krátký film české režisérky Dvořákové získal studentského Oscara Foto: České filmové centrum

Kdo je kdo v mykologii je filmová hříčka o mladém hudebníkovi, kterému se na chvíli obrátí život vzhůru nohama, když se po taneční zábavě ocitne v podivném pokoji. Plesnivé skvrny na zdech v něm mění tvary a lákají ho blíže poznat krásu ženského těla a objevit svět erotiky.

Dvořáková snímek natočila jako absolventský film na newyorské Tisch School of the Arts v koprodukci České republiky a USA. Scénář napsala společně s Micahem Schafferem a Tonym Hendrou. Ve filmu hrají Joel Brady, Johana Schmidtmajerová a další.

„Už od dětství mě fascinovaly filmy, které využívaly filmových triků a iluze k tomu, aby pro diváky vytvořily velkolepou podívanou. Chtěla jsem vyprávět příběh, který se sice odehrává v malé místnosti, ale přitom se jedná o největší dobrodružství, které si lze představit,“ uvedla Dvořáková.

Při tvorbě snímku Dvořáková více než rok sbírala zbytky pětatřicetimilimetrového filmového materiálu v Evropě i v USA, protože si nemohla dovolit koupit nový film. Většinu materiálu získala za nízkou cenu od produkce filmu Dítě číslo 44, který se točil před několika lety v Praze.

Dvořáková je absolventkou pražské FAMU. Její krátké a dokumentární filmy byly promítány na řadě mezinárodních festivalů. Mimo jiné získala cenu Annual Student Filmmakers Award of the Directors Guild of America, cenu Spike Lee Production Fund Award, bronzovou medaili International Advertising Awards v Šanghaji a první cenu v německé soutěži Porsche Awards.

Celkem bylo do letošní soutěže studentského Oscara přihlášeno 1587 filmů, z toho 267 z amerických a 89 ze zahraničních filmových škol a univerzit. Cenu před lety vyhráli například Spike Lee či Robert Zemeckis. Z českých tvůrců byli v minulosti na studentského Oscara nominováni ještě Miloš Zábranský (v roce 1982 za Horečku všedního dne), Aurel Klimt (v roce 1998 za Krvavého Huga), Václav Švankmajer (v roce 2000 za Test) a Ondřej Hudeček (v roce 2016 za Furianta).

Zdroj: ČTK