Krátce po premiéře Vlka z Královských Vinohrad přichází do kin další film volně inspirovaný životem režiséra Jana Němce. Na motivy Němcovy autobiografické povídky Italská spojka ho natočil rakouský režisér Franz Novotny.

Foto: Falcon

Příběh vychází ze skutečných událostí: Na konci léta 1968 se Jan Němec pokusil úspěšně propašovat do Rakouska filmový materiál, který pořídil v pražských ulicích po vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Kotouče s filmem předal tehdejšímu redaktorovi rakouské televize Helmutu Zilkovi, s nímž se znal z jeho pořadu Hovory z Prahy, přenášenému živě v době kulminujícího Pražského jara. Televize Němcovy záběry odvysílala, a poskytla tak objektivnější informace o dění v okupovaném Československu. Od ORF pak obrazový materiál přebrala další média na Západě.

Tato část vyprávění se do značné míry překrývá se starším Němcovým filmem Holka Ferrari Dino. Novotného snímek však sleduje hlavně linii spjatou s postavou Helmuta Zilka. V roce 2009 rakouský týdeník Profil přinesl údajné důkazy o tom, že popřední novinář – a pozdější ředitel televize a starosta Vídně – spolupracoval s komunistickou tajnou službou pod krycím jménem Holec. I když se zprávu nepodařilo plně prokázat, Zilkovo dosud jednoznačně interpretované působení v Praze bylo zpochybněno. Kromě této „špionážní“ roviny pak snímek rozvíjí ještě motiv milostného trojúhelníku mezi Zilkem, Němcem (v příběhu přejmenovaném na Jana Davida) a jeho přítelkyní, s níž režisér utekl za hranice.

Myšlenka natočit film podle Němcova a Zilkova životního příběhu pochází od české producentky Moniky Kristlové ze společnosti Dawson Films (10 pravidel jak sbalit holku či další biografické retro 3 sezóny v pekle). Skrze platformu Producers on the Move, pořádanou při festivalu v Cannes, získala pro svůj projekt rakouského producenta Alexandra Glehra se společnosti Novotny & Novotny Filmproduktion GmbH. „Mezinárodní koprodukce mnohdy vzniká jako pouhé sdružení prostředků. U nás je to jinak. Příběh filmu se dotýká skutečných událostí, které propojovaly naše země, na pozadí napínavého dramatu nabízí střet životních postojů Východu a Západu,“ dodává Kristlová. [1] Dalšími producenty filmu jsou obě veřejnoprávní televize: rakouská ORF a Česká televize.

Snímkem Krycí jméno Holec se po třinácti letech vrátil k režii Franz Novotny, který patřil v šedesátých letech k vyhraněným avantgardním filmařům a teprve později přešel ke klasičtěji pojaté hrané kinematografii a k televizní seriálové tvorbě. Do role Zilka obsadil Johannese Zeilera, známého především z role Fausta ve stejnojmenném filmu Alexandra Sokurova. Postavu režiséra Davida ztvárnil Kryštof Hádek, jeho milenku EvuVica Kerekes.

Rakousko-český snímek měl premiéru 15. července ve Vídni. Koncem srpna byl uveden v nesoutěžní sekci MFF v Montrealu a nyní je nasazen do široké distribuce v České republice, zahrnující projekce v komerčních multiplexech, městských kinosálech i menších artových kinech.

 

Krycí jméno Holec (Rakousko – Česká republika 2016), režie: Franz Novotny, scénář: Alrun Fichtenbauer, Martin Leidenfrost a Franz Novotny podle povídky Jana Němce Italská spojka, kamera: Robert Oberrainer, hudba: Ondřej Brzobohatý, střih: Karin Hammer, hrají: Johannes Zeiler, Kryštof Hádek, Vica Kerekes, David Novotný, Jenovéfa Boková, Dana Marková, Gerrit Jansen a další. Falcon, 98 min. Premiéra v ČR: 22. 9. 2016.

 

Poznámky:

[1] Vzniká špionážní drama Krycí jméno Holec. Do 60. let se vrací Vica Kerekes a Kryštof Hádek. Kinobox.cz[online]. [cit. 2016-22-09]. URL: http://www.kinobox.cz/clanek/9540-vznika-spionazni-drama-kryci-jmeno-holec-do-60-let-se-vraci-vica-kerekes-a-krystof-hadek