V pražské Malostranské besedě dnes vznikaly záběry pro celovečerní dokumentární film o rockerovi Vladimíru Mišíkovi, který začala 25. srpna natáčet režisérka Jitka Němcová. Koncert za přítomnosti filmové kamery zahájil několika písněmi Mišíkův dlouholetý spoluhráč z kapely Etc... Olin Nejezchleba. Dnes natáčená scéna se týkala právě Mišíkových spoluhráčů. Konkrétně toho, jak Mišíka v době jeho zdravotních potíží zapomněli nepohyblivého na jevišti a sami po koncertu relaxovali na baru.

Foto: Česká televize

Film ponese název Nechte zpívat Mišíka, který odkazuje na nápisy, jimiž Mišíka veřejně podporovali jeho přátelé a příznivci na začátku osmdesátých let, kdy měl zakázáno koncertovat. „Omdlévám, když si uvědomím, že premiéra bude v den Mišíkových sedmdesátin, které oslaví 8. března příštího roku. Bude to jak v pražském kině Oko, tak to hned poběží v České televizi. A já to musím stačit včetně střihu, a to mám dnes druhý natáčecí den z celkového počtu dvaadvaceti,“ řekla režisérka Němcová.

Cílem dokumentu je podle tvůrců představit Mišíka jako člověka pevného charakteru, umělce, který se nedal zlomit, stále tvoří a nenechá se sešněrovat žádným novým vkusem, který přináší současná společnost.

„Mišíkovo téma je o hledání, lidí, věcí, hudby, poezie a v neposlední řadě amerického otce, hledání událostí, které prošly jeho životem, jestli se naplnil osud člověka, který je obdařen talentem a nadáním, a jestli svůj talent nerozmělnil ani nepromrhal,“ uvedla Němcová, se kterou Mišík spolupracoval na scénáři. „Budeme vyprávět klasický příběh o rebelovi a rockerovi, který je srozumitelný a velmi čitelný pro všechny generace,“ dodala.

Film se odehrává převážně na planetce Mišík, která má v průměru pět kilometrů a nachází se na samém okraji sluneční soustavy. Tvůrci počítají s využitím archivů, s výpověďmi muzikantových kolegů, přátel, rodiny i lékařů.

Mišík s hudbou začínal v šedesátých letech, kdy zpíval například s Kometami, Matadors a Blue Effectem. Ke konci první poloviny sedmdesátých let založil skupinu Etc…, se kterou – přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v osmdesátých letech – koncertuje dodnes. Poslední studiové album Ztracený podzim vydal Mišík v roce 2010.

Předloni zaznamenala úspěch Mišíkova kompilace Královský večer/Royal Evening s podtitulem Balady 1972-2010. Ve 12 písních zaznívá v textech básnický odkaz Františka Gellnera, Václava Hraběte, Josefa Kainara, Jiřího Suchého či Jiřího Dědečka. Loni vyšlo album nazvané Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík, které k poctě tuzemské bigbítové legendy připravili zástupci alternativní scény.

Zdroj: ČTK