Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Revue /
Aktua
lity

Doporučujeme
Redakce 12. 12. 2017

Výstava Český filmový plakát 1931–1948

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. 12. 2017 do 11. 3. 2018 v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Výstava Český filmový plakát 1931–1948 Foto: Muzeum hlavního města Prahy
Raný český filmový plakát (1896–1945)

Raný český filmový plakát (1896–1945)

Michaela Matějčková

Filmový plakát je jedním z nejvýraznějších prvků českého, potažmo československého užitého umění. Svou zlatou éru a světové uznání sice zažil až v šedesátých letech 20. století, vznikal však už na přelomu 19. a 20. století, kdy kinematografie jako předmět podnikání začínala vstupovat do veřejného života.

Skrze ucelený výběr zhruba osmdesáti plakátů se návštěvník seznámí s klasickou formou filmového plakátu, tzv. nudle, jejíž rozměr byl v průměru 30 cm na šířku a 100 cm na výšku.  Masově se rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku třicátých let 20. století. Popularitě plakátů pomohla také rychle se rozšiřující technologie levného ofsetového tisku.

Jejich charakteristickým rysem byla skládanka z několika obrazů či postav, doplňovaná velkými plochami výrazných barev. Tyto dobové filmové plakáty, které tehdejší odborná veřejnost nepřijala po umělecké stránce, byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a jistou naivitu těchto plakátů obdivujeme teprve v dnešní době.

Z plakátů neshlíželi pouze slavní čeští herci jako Vlasta Burian, Antonie Nedošinská nebo Jindřich Plachta, ale i tehdejší americké herecké hvězdy, jakými byli Ginger Rogerspvá, Shirley Templeová či Clark Gable. Na plakátech byli zastoupeni také známí německojazyční herci typu Hanse Mosera nebo Rolfa Wanky.

Některé filmové postavy budou také k vidění přímo ve výstavě v nadživotní velikosti a návštěvník se bude moci v jejich společnosti vyfotografovat. V přítmí kinosálu se budou promítat krátké ukázky z filmů Tři vejce do skla, Jánošík, Muži v offsidu, Pohádka máje a To byl český muzikant.

K výstavě bude vydán katalog Český filmový plakát 19311948. Výběr úzkých formátů, ve kterém čtenář nalezne ucelený výběr z více než 300 filmových plakátů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Součástí výstavy bude i doprovodný lektorský program pro školy, zaměřený na žáky druhého stupně ZŠ a středoškoláky. Lektor se s žáky bude věnovat interpretaci filmových plakátů na pozadí kontextu filmové tvorby třicátých a čtyřicátých let 20. století. Středoškoláci porovnají osudy vybraných herců a hereček a zařadí je do dobového kontextu.

Bližší informace o výstavě lze nalézt na www.muzeumprahy.cz.

Zdroj: Muzeum hlavního města Prahy