Účetní a víla

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Rok výroby

2010

Premiéra

17. 3. 2011

Minutáž

20 min

Kategorie

film

Žánr

pohádka

Typologie

animovanýkrátkometrážní

Originální název

Účetní a víla

Český název

Účetní a víla

Anglický název

The Accountant and the Fairy

Anotace

Michal Žabka zvolil pro svou pohádku klasickou loutkovou animaci. Jedná se o moderní a dramaturgicky propracovaný celek, který se pevně drží knižní předlohy. Vypráví o účetním a neústupné víle, kterou zajímají pouze auta a pořád by se chtěla vozit, a výtvarně navazuje na Žabkův krátký film Paní G.(2007).

Obsah

Samotářský a pracovitý účetní Pištora jezdí o víkendech autem do přírody. Jednou přejede bludný kořen a usne na palouku. Když chce odjet, najde v kufru vozu vílu Lesanu. Ta ho přiměje, aby ji svezl a aby předjížděl jiná auta. Když je zastaví silniční kontrola, víla je neviditelná. – Účetní nechá divoženku u sebe a po práci ji vozí autem. Po čase mu docházejí peníze. V hospodě se svěří námořníkovi. Ten mu poradí, aby se víly zbavil podobně, jako se jeho kamarád zbavil mořské panny. – Pištora vezme další den Lesanu na palouk, ale ona tam nechce zůstat. – Na zpáteční cestě muž zastaví u výletní restaurace a předstírá poruchu motoru. Lesaně sdělí, že auto už nepojede. Nabídne jim pomoc motorkář a Pištora ho poprosí, aby vílu svezl. Za první zatáčkou motocykl nabourá, ale Lesana si stopne projíždějící auto. Účetní se pomalu vrací domů. Ještě po čase vídá vílu v luxusním autě a často zahlédne její fotografii v novinách.

Komentář

Ladislav Mrkvička

vypravěč

Mluví

Viktor Preiss

hlas účetního

Lucie Bílá

hlas Lesany

Roman Hájek

hlas řidiče kabrioletu

Barbora Hrzánová

hlas bytné

Ota Jirák

hlas námořníka

Jan Maxián

hlas motocyklisty

Jiří Štrébl

hlas policisty

Štáb a tvůrci

Scénář

Michal Žabka

Dramaturgie

Luděk Hudec

Kamera

Ivan Vít

Výtvarník

Michal Žabka

Spolupráce

Jaromír Bezděk (technická realizace filmu), Tomáš Javora (technická realizace filmu), Kanako Koukal Nishioka /ž/ (technická realizace filmu), Lenka Křížová (technická realizace filmu), Michal Kubíček (technická realizace filmu), Lenka Minaříková (technická realizace filmu), Jan Ott (technická realizace filmu), Adam Podhradský (technická realizace filmu), Jan Štencl (technická realizace filmu), Jindra Tůmová (technická realizace filmu), Milan Vinš (technická realizace filmu)

Produkční údaje

Originální název

Účetní a víla

Anglický název

The Accountant and the Fairy

Kategorie

film

Typologie

animovaný

Žánr

pohádka

Země původu

Česká republika

Copyright

2011

Rok výroby

2010

Premiéra

17. 3. 2011

Distribuce

Bioscop

Technické údaje

Délka

krátkometrážní

Minutáž

20 min