První samostatnou spoluprací režiséra Martina Friče s Vlastou Burianem se stala veselohra, v níž populární komik ztvárnil výrobce hudebních nástrojů, který má za urážku císařského majestátu skončit do vězení. Anton Špelec totiž nedostal od ostrostřeleckého spolku vytoužené vyznamenání, nehorázně se opil a nedržel jazyk za zuby. Místo sebe se rozhodne poslat do vězení svého zaměstnance, který však za mříže pošle nemocného tuláka… Fraška vracející se do období Rakouska-Uherska vznikla v roce 1932 na motivy divadelní hry Emila Artura Longena, jehož jiná předloha už inspirovala Burianovu populární komedii C. a k. polní maršálek (1930). Po úspěchu Antona Špelce patřil Martin Frič po několik let mezi Burianovy dvorním režiséry: společně realizovali ještě snímky Pobočník Jeho Výsosti, Hrdina jedné noci, Tři vejce do skla, Katakomby a Baron Prášil.
Anton Špelec je sice svým povoláním výrobcem hudebních nástrojů, ale tělem i duší je ostrostřelec. V provinčním maloměstě se chystá velká paráda, při níž budou zasloužilí ostrostřelci dekorováni medailemi. Anton věří, že tentokrát přijde řada i na něho, ale je zklamaný, neboť jedna medaile chybí a on musí zase rok čekat. V hospodě se pak opije natolik, že urazí císaře pána a má jít za to do vězení. Je však třeba dokončit zakázku, a tak se Anton rozhodne poslat za sebe do vězení svého zaměstnance Josefa Kukačku a sám doma tajně pracuje. Ale ani Kukačkovi se do vězení nechce a pošle tam místo sebe tuláka, který by rád přečkal ve vězení zimu. Tulák naneštěstí v době výkonu trestu zemře. Tak se stane, že Anton je oficiálně mrtvý, a v městečku se chystá slavnostní pohřeb. To už Špelec nevydrží a objeví se mezi smutečními hosty jako svůj vlastní bratr Rudolf, který prý žil dlouhá léta v cizině. Je velmi podobný Antonovi, ale chová se zcela jinak. Manželka i příbuzní si tohoto nového Špelce více váží. Stane se také ostrostřelcem...
truhlář Anton Špelec
Tereza zvaná Rézi, Antonova žena
Kačaba, Špelcův přítel
dělník u Špelce Alois
dělník u Špelce Josef Kukačka
velitel ostrostřelců Čtvrtečka
teta Josefína
známý Rudolfa Špelce z Polska
tulák
předseda senátu
obhájce
soudní votant
soudní úředník
soudní zřízenec
cellista
Kukačkova milá
zástupce velitele ostrostřelců
ostrostřelec
ostrostřelec
ostrostřelec
ostrostřelec
muž v cylindru
strážník
okradený pán
hostinský
host na pohřbu
host na pohřbu
host na pohřbu
host na pohřbu/ostrostřelec Josef Kaufman
divačka
host v hospodě
Emil Artur Longen (Už mě vezou – divadelní hra)
R. A. Dvorský (Melody Boys)
Anton Špelec, ostrostřelec, Už to máme hotový (pochod)
Jára Beneš (Anton Špelec, ostrostřelec), Jára Beneš (Už to máme hotový)
Jaroslav Mottl (Anton Špelec, ostrostřelec), Jaroslav Mottl (Už to máme hotový)
Vlasta Burian (Anton Špelec, ostrostřelec), Vlasta Burian (Už to máme hotový)
Anton Špelec, ostrostřelec
Anton Špelec, Sharp-Shooter
film
hraný
komedie
Československo
1932
1932
16. 12. 1932
dlouhometrážní
90 min
česká
Akce: Anketa Týdeníku Televize, TV Plus a České televize – Hrdina filmového úsměvu tisíciletí (nejoblíbenější postava české filmové veselohry)
2000
Praha / Česká republika
3. místo
Vlasta Burian
výsledky vyhlášeny 4. 11. 2000 za postavu Antona Špelce ve filmu