Tatranská romance

Země původu

Československo

Copyright

1934

Rok výroby

1934

Premiéra

4. 1. 1935

Kategorie

film

Žánr

melodrama

Typologie

hraný

Originální název

Tatranská romance

Český název

Tatranská romance

Anglický název

Romance from the Tatra Mountains

Souběžný název

Píseň domova / Tatra-Romanz / Das Lied der Heimat

Obsah

V Tatrách, uprostřed nedotčené přírody, žije kovář Pavel se synem Jankem a schovankou Anuškou, kteří se mají rádi a zdá se, že jsou si souzeni. Janko však odchází na celé léto vysoko do hor, kde pase stáda, a Anuška je nucena odmítat dotěrného sedláka Juru. Ani Jankovi není dopřáno prožít léto v klidu, neboť před jeho chatou se objeví elegantní dívka, Soňa Varenová, která, unavena velkoměstem, se chce v horách zotavit. Mladík propadne jejímu kouzlu a stane se jejím průvodcem, o čemž se brzy hovoří i ve vsi. Na tradiční letní slavnosti se Janko setká s Anuškou, ale nevěnuje jí pozornost, oči má jen pro Soňu. Na otcovy výčitky reaguje vzdorovitým návratem zpět do hor. Kovář domluví Soně, aby Janka od Anušky neodváděla, a dívka skutečně ustoupí, ačkoli Janka také miluje. Janko se za čas vrátí do vsi a hledá Anušku, aby ji odprosil, ale ta zatím odešla do hor. Mladík spěchá za ní. Na znamení smíření pak dvojice zapálí velký oheň, vatru.

Poznámka

Film byl vydán také v dabované německé jazykové mutaci v režii Eugena Thiela pod názvem Tatra-Romanz (Das Lied der Heimat), která byla cenzurována v lednu 1935. Uveden byl na III. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách roku 1935.

Hrají

Pavel Ludikar

kovář Pavel

Arno Velecký

Janko, Pavlův syn

Jiřina Štěpničková

kovářova schovanka Anuška

Markéta Krausová

Soňa Varenová

Antonín Soukup

sedlák Jura

Světla Svozilová

děvečka u Jury Zuzka

Josef Kytka

venkovan

Emanuel Hříbal

hospodský

Ella Nollová

kartářka

Orchestr Jana Františka Nýdla

taneční orchestr

Štáb a tvůrci

Asistent režie

Václav Dražil

Původní filmový námět

Pavel Ludikar, Hans Dorasil, Josef Rovenský

Návrhy titulků

Lorenc

Vedoucí výroby

František Morávek

Spolupráce

Willy Ströminger (fotograf)

Hudba

Písně

Jánošík, mocný pán, Teď vím, že nemusím se lásky bát, Vodu, vodu, nechcem já ju, Piju já, piju já, Teče potok od Kriváňa, Srdce mojho si kraj, Hej totu totu, Holčičko moje, čím to je, Červenú ružu, rozmarínček zelený

Hudba k písni

Josef Dobeš (Jánošík, mocný pán), Josef Dobeš (Teď vím, že nemusím se lásky bát), Josef Dobeš (Vodu, vodu, nechcem já ju), Josef Dobeš (Teče potok od Kriváňa)

Text písně

Pavel Ludikar (Jánošík, mocný pán), Pavel Ludikar (Teď vím, že nemusím se lásky bát), Pavel Ludikar (Vodu, vodu, nechcem já ju), Pavel Ludikar (Teče potok od Kriváňa)

Zpívá

Pavel Ludikar (Jánošík, mocný pán), Markéta Krausová (Teď vím, že nemusím se lásky bát), Pavel Ludikar (Vodu, vodu, nechcem já ju), mužský sbor (Piju já, piju já), Arno Velecký (Teče potok od Kriváňa), Ingriš-babies (Srdce mojho si kraj), Jiřina Štěpničková (Hej totu totu), mužský sbor (Holčičko moje, čím to je), mužský sbor (Červenú ružu, rozmarínček zelený)

Produkční údaje

Originální název

Tatranská romance

Anglický název

Romance from the Tatra Mountains

Souběžný název

Píseň domova / Tatra-Romanz / Das Lied der Heimat

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

melodrama

Země původu

Československo

Copyright

1934

Rok výroby

1934

Premiéra

4. 1. 1935

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Elekta

Technické údaje

Verze

česká, německá