Divá Bára

Země původu

Československo

Copyright

1948

Rok výroby

1948

Premiéra

29. 4. 1949

Minutáž

76 min

Kategorie

film

Žánr

drama

Typologie

hranýdistribučnídlouhometrážní

Originální název

Divá Bára

Český název

Divá Bára

Anglický název

Wild Barbara

Anotace

Božena Němcová v roce 1856 nechala vydat svou povídku Divá Bára, která posloužila o více než devadesát let později jako předloha pro stejnojmenný film režiséra a scenáristy Vladimíra Čecha (1914–1992). – Bára (Vlasta Fialová) se narodí během bouře a při tom zemře její matka. Proto má odmalička pověst prokleté divé dívky. Mladá žena však svým chováním mýtus o své osobě vyvrací. Nedostupná je jenom vůči neodbytným nápadníkům, mezi nimiž vyčnívají hlavně Vojta (Josef Maršálek) s Josífkem (Josef Kemr). Jinak ráda pomáhá všem potřebným. Při jedné takové nezištné službě se seznámí s myslivcem (Robert Vrchota). Ten ji okouzlí, stejně jako ona jeho. Že mu na předsudcích nezáleží, dokáže později například tím, že se jako jediný nenechá odradit od tance s ní. Bára má nejlepší přítelkyni Elišku (Jana Dítětová), které se dvoří panský správce Sláma (Jan Pivec). Eliška ho ale nechce, a tak Bára vymyslí lest, při které předstírá, že je strašidlem. Jenže je vesničany odhalena a následně za tento ve své podstatě dobrý skutek i ztrestána. – Divá Bára ve filmografii Vladimíra Čecha poměrně vyčnívá. Ve své kariéře se nadále většinou nevěnoval klasickému dramatu, nýbrž tomu špionážnímu nebo dalším kriminálním žánrům, ale i hudebním filmům. Jde o první celovečerní film, který samostatně režíroval, avšak zároveň i jeden z divácky nejoblíbenějších. Důležitou roli ve snímku hraje divoká příroda, která byla snímaná v exteriérech na Šumavě, mimo jiné i na ledovcových jezerech Černém a Laka a v jejich okolí. Film byl hojně distribuován do zahraničí, a to i do vzdálených končin, například do Japonska, Austrálie a několika zemí Latinské Ameriky.

Obsah

Báře, dceři obecního pastýře, nadbíhají všichni mládenci z vesnice. To se vůbec nelíbí rodičům selských synků, kteří věří pověrčivým tetkám, že Bára je dítětem polednice. Krásná dívka má jedinou přítelkyni, farářovu schovanku Elišku. Také farář má Báru rád a vždy se jí zastává. O Elišku usiluje panský správce Sláma, ale Eliška miluje studenta z Prahy. Bára se rozhodne, že Slámu odradí od námluv. Převlékne se za strašidlo, u hřbitova k smrti správce vyděsí a přinutí ho ke slibu, že Elišku nechá na pokoji. Slámův kočí však vzbouří celou vesnici a vesničané ve strašidle poznají Báru. Za trest ji zavřou do márnice. Vesničtí mládenci Josífek a Vojta chtějí Báře pomoci. Josífek odjede na koni pro myslivce, kterému se Bára už dávno zalíbila, a Vojta utíká k márnici. Zde při ostrém střetu se svým otcem upustí lucernu a márnice okamžitě vzplane. Naštěstí přijede včas myslivec a Báru si odvede k sobě, pryč od pověrčivých vesničanů.

Hrají

Marie Brožová

panna Pepinka, farářova sestra

Antonín Rýdl

obecní pastýř Jakub, Bářin otec

Jan Pivec

panský správce Sláma

Josef Kemr

Josífek

Marie Rýdlová

Vlčková, Josífkova matka

Josef Vošalík

Vlček, Josífkův otec

Gustav Hilmar

rychtář

Josef Maršálek

Vojta, rychtářův syn

Marie Blažková

myslivcova matka

Karolína Vávrová

stařena-polednice

Stanislava Strobachová

Jakubova žena, Bářina matka

Eva Vrchlická

kořenářka

Anna Kadeřábková

Marjánka, Vojtova nevěsta

Věra Kalendová

děvečka u rychtáře

Pavel Salaba

Frantík

Marta Májová

žena na tancovačce

Karel Šanda

muž na tancovačce

Emil Kavan

chasník

Miroslav Grác

Štáb a tvůrci

Asistent režie

Robert Vyhlídka

Předloha

Božena Němcová (Divá Bára – povídka)

Asistent kamery

Rudolf Stahl ml.

Návrhy kostýmů

J. M. Gottlieb

Vedoucí výroby

Bohumil Šmída

Zástupce vedoucího výroby

Jaroslav Niklas

Odborný poradce

J. M. Gottlieb

Spolupráce

Miroslav Hák (fotograf), Petr Zora (fotograf)

Hudba

Produkční údaje

Originální název

Divá Bára

Český název

Divá Bára

Anglický název

Wild Barbara

Kategorie

film

Typologie

hranýdistribuční

Žánr

drama

Země původu

Československo

Copyright

1948

Rok výroby

1948

Produkční data

začátek natáčení 19. 1. 1948
promítání povoleno 28. 3. 1949 (konec povolení k promítání 28. 3. 1954)
vyřazení z distribuce 30. 4. 1991

Premiéra

premiéra 29. 4. 1949 /nepřístupný mládeži/ (kina Lucerna /6 týdnů/, Dukla /1 týden od 20. 5./, Revoluce /1 týden od 20. 5./, Arbes /1 týden od 3. 6./ a Oko /1 týden od 3. 6./, Praha)

Distribuční slogan

Film podle romantické povídky Boženy Němcové. Podle povídky Boženy Němcové natočil Vladimír Čech. V titulní úloze Vlasta Fialová. Režie: Vladimír Čech. Hrají: Vlasta Fialová.

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Výrobní skupina

I. výrobní skupina Borský – Sinnreich, Vladimír Borský (umělecký šéf I. výrobní skupiny), Jan Sinnreich (produkční šéf I. výrobní skupiny)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

76 min

Původní metráž

2 155 metrů

Distribuční nosič

16mm, 35mm

Poměr stran

1:1,37

Barva

černobílý

Zvuk

zvukový

Zvukový systém/formát

mono

Verze

česká

Mluveno

česky

Podtitulky

bez titulků

Úvodní/závěrečné titulky

české